انتقاد اردوغان از سکوت اوباما در قبال کشته شدن دانشجویان مسلمان

سیاسی

رئیس جمهور ترکیه از سکوت همتای آمریکایی خود در قبال کشته شدن سه دانشجوی مسلمان در ایالات متحده انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از حریت، «رجب طیب اردوغان» از «باراک اوباما» همتای آمریکایی خود، به دلیل سکوت در قبال قتل سه مسلمان در آمریکا انتقاد کرد. 

روز سه شنبه، اجساد سه دانشجوی مسلمان که در اثر اصابت گلوله به سرشان کشته شده بودند در یک مجتمع آپارتمانی در شهر چپل‌ هیل، ایالت کارولینای شمالی یافت شد و مدتی پس از آن، پلیس اعلام کرد که یک مرد چهل و شش ساله به نام گریک هیکس، با قبول مسئولیت قتل این سه نفر، خود را به پلیس محلی تسلیم کرده است.

اردوغان که در مکزیک به سر می‌برد گفت که به رئیس‌ جمهور، معاون رئیس جمهور و وزیر امور خارجه آمریکا زنگ زده و از آن‌ ها خواسته تا در قبال این قتل‌ ها واکنش نشان دهند.

روز ۲۱ بهمن‌ ماه سه دانشجوی مسلمان در نزدیکی دانشگاه کارولاینای شمالی مورد هدف گلوله قرار گرفتند و کشته شدند. به گفته پلیس، بر اساس تحقیقات اولیه، علت این قتل‌ ها، اختلاف بر سر جای پارک خودرو بوده است.

پس از این اتفاق کاخ سفید اعلام کرد که منتظر تحقیقات پلیس می‌ ماند و بعد از روشن شدن علت قتل درباره آن اظهارنظر می‌ کند. 

 اردوغان که برای دیدار رسمی به مکزیک سفر کرده، در یک نشست خبری مشترک با رئیس جمهوری آن کشور با اشاره به این واقعه، گفت که سکوت باراک اوباما، رئیس جمهوری، جو بایدن، معاون او و جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در مورد این واقعه پرمعنی است و افزود که مقامات ارشد آمریکایی می‌بایست در قبال چنین حادثه‌ای موضعگیری می‌کردند.

رئیس جمهوری ترکیه با محکوم کردن کسانی که مرتکب قتل این سه دانشجو شده‌ اند، گفت: اگر در مواجهه با چنین حادثه‌ ای سکوت اختیار کنید و در باره آن سخنی نگویید، جهانیان هم نسبت به شما سکوت اختیار خواهند کرد.

سه فردی که روز سه شنبه کشته شدند «ضیا شادی برکات» ۲۳ ساله دانشجوی رشته دندانپزشکی، همسرش «یُسر محمد ابوصالحه» ۲۱ ساله و خواهر همسرش «رزان محمد» ۱۹ ساله بودند و مراسم تشیع جنازه آنان روز گذشته با حضور هزاران نفر در چپل‌ هیل برگزار شد. به گفته منابع خبری، وقوع این قتل ساکنان چپل‌ هیل را به شدت تکان داده است.

در مراسم تشییع اجساد این سه نفر، پدر یُسر و رزان گفت که دو دختر و داماد او قربانی تنفر مذهبی شده‌ اند و قاتل را متهم کرد که به خاطر عقاید دینی این سه نفر، آنان را به قتل رسانده است. پس از انتشار خبر قتل این سه نفر نیز، به نقل از برخی منابع پلیس محلی گزارش شد که احتمال دارد انگیزه قاتل، نفرت مذهبی بوده باشد.

اظهارات رجب طیب اردوغان در حالی منتشر می‌شود که روابط بین او و رئیس جمهوری آمریکا در یکی دو سال اخیر تا حدودی به سردی گراییده است. سال گذشته، اردوغان گفت که روابط شخصی او با باراک اوباما به صمیمیت سابق نیست و آن دو دیگر مانند گذشته، به طور مستقیم با هم گفتگوی تلفنی ندارند زیرا رئیس جمهوری آمریکا از اقدام لازم در سوریه خودداری ورزیده است. وی گفت که به جای اوباما، با جو بایدن، معاون او در مورد مسایل عراق گفتگو می‌کند.