گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز از افول شدید آزادی مطبوعات در جهان

سیاسی

سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارش سالانه خود درباره شاخص آزادی مطبوعات در جهان اعلام کرد که در سال 2014 آزادی رسانه‌ها در جهان افولی شدید داشته که یکی از دلایل آن اقدامات گروه‌های تروریستی نظیر بوکو حرام و داعش بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، کریستوف دولوار، رئیس سازمان گزارشگران بدون مرز که مقر آن در پاریس است اظهار داشت: در سال 2014 به سبب برخی فاکتورهای بسیار متفاوت از جمله جنگهای اطلاعاتی و اقدامات عوامل غیر دولتی آزادی مطبوعات وخامتی همه جانبه داشته است.

بر اساس فهرست جدیدی که سازمان گزارشگران بدون مرز درباره ارزیابی آزادی مطبوعات در 180 کشور جهان منتشر کرده سه کشور اریتره،‌ کره شمالی و ترکمنستان در قعر این فهرست قرار داشته و در صدر همه کشورها نیز سه کشور فنلاند،‌ نروژ و دانمارک هستند.

بر اساس گزارش جدید سازمان گزارشگران بدون مرز، در سال 2014 به نسبت سال 2013 در 180 کشور نقض آزادی مطبوعات و رسانه‌ها هشت درصد افزایش یافته است.

این سازمان همچنین عنوان کرد که همه طرف‌های درگیر در جنگ‌ها از جمله در خاورمیانه و اوکراین یک جنگ اطلاعاتی وحشتناک را به پیش می‌برند که در جریان آن اصحاب رسانه مستقیما هدف حمله قرار گرفته و کشته یا به گروگان گرفته شده و یا برای انجام تبلیغات تحت فشار قرار می‌گیرند.

در گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز همچنین تصریح شده که گروه‌های تروریستی نظیر داعش و بوکو حرام و همچنین سازمان‌های تبهکار در کشورهایی نظیر ایتالیا و منطقه آمریکای لاتین همه برای ساکت کردن خبرنگاران و وبلاگ نویسانی که از خدمت رسانی به آنها سر باز زده و یا جرات به انجام تحقیقات علیه اقدامات آنها کرده‌اند از ابزار ارعاب و تلافی جویی استفاده کرده‌اند.

به گفته مسئولان این سازمان، در شمال آفریقا و خاورمیانه برخی مناطق موسوم به "حفره های سیاه" هستند که در آنها به علت حکمرانی گروه‌های غیر دولتی هیچ اطلاع رسانی مستقلی وجود ندارد.

انتهای پیام

کد N724005