در گفت‌و‌گوی آصفری و نکو مطرح شد؛

چشم انداز پیش روی مذاکرات مثبت است

سیاست خارجی

دولت اوباما باید اختلافات خود با کنگره را در مورد مذاکرات هسته‌ای با ایران را حل کند تا بتواند توافقی شفاف را به امضا برساند.

گفت‌و‌گوی در نماینده مجلس در خصوص مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در رادیو گفت‌و‌گو انجام گرفت.

به گزارش ایلنا٬ محمدحسن آصفری و ابراهیم نکو در موضوع مذاکرات و آینده آن در برنامه بدون خط خوردگی که از رادیو گفت‌و‌گو پخش شد٬ با یکدیگر به بحث پرداختند.

آصفری: آمریکا راهی جز مذاکره با ایران ندارد

محمدحسن آصفری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه آمریکا راهی جز مذاکره با ایران ندارد؛ اظهار کرد: ترک میز مذاکره به ضرر غرب خواهد بود.

آصفری با اعتقاد بر اینکه هر موقع روند مذاکرات هسته‌ای به سمت عادی شدن در حال حرکت است و امیدی برای ایجاد توافق بوجود می‌آید شاهد باج خواهی از سوی غربی‌ها هستیم، اظهار کرد: غربی‌ها فکر نمی‌کردند ایران این گونه منطقی در جریان مذاکرات عمل کند و به تعهدات خود علی رغم هزینه‌هایی که برایش داشته به درستی عمل کند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه ایران در جهت اعتمادسازی اقدامات قابل توجهی انجام داده، افزود: اکنون نوبت غربی‌ها است که به تعهدات خود عمل و بحث لغو تحریم‌ها را عملیاتی کنند.

وی با بیان اینکه غربی‌ها با مطرح کردن بهانه‌های مختلف می‌خواهند ایران را عصبانی کنند تا میز مذاکرات را ترک کند تصریح کرد: در حالی که اگر ایران میز مذاکرات را ترک کند این به ضرر غربی‌ها خواهد بود چرا که در این صورت ایران فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای خود را با سرعت بیشتری دنبال خواهد کرد.

آصفری با تاکید بر اینکه اسرائیل و برخی از کشورهای عربی منطقه از ایجاد توافق بین ایران و گروه ۵+۱ بیشترین ضرر را می‌کنند و به همین بابت در روند مذاکرات کارشکنی می‌کنند، ادامه داد: آمریکایی‌ها متوجه شده‌اند که راهی جز مذاکره با ایران ندارند و این را در عجله آنها برای حصول توافق به صراحت می‌بینیم.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در بخش پایانی صحبت‌های خود تصریح کرد: سرمایه گذاران غربی خواهان حضور در بازارهای ایران و به همین بابت منتظر حصول توافق بین ایران و گروه ۵+۱ هستند، البته اگر اسرائیلی‌ها به غربی‌ها چنین اجازه‌ای را بدهند.

نکو: چشم انداز پیش روی مذاکرات مثبت است

ابراهیم نکو نماینده مجلس نهم٬ نیز در این برنامه با اعتقاد به اینکه آمریکا با توجه به بی‌ثباتی حاکم در منطقه و ظهور گروه‌های تروریستی چون داعش نیاز مبرم به نقش امنیت ساز ایران دارد، اظهار کرد: چشم انداز مثبتی را در راستای ایجاد توافق بین ایران و گروه ۵+۱ وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه شکست مذاکرات بیشتر برای غربی‌ها مسئله ساز خواهد بود، تصریح کرد: آن‌ها به دلیل نیاز به توافق تاکنون عقب نشینی‌هایی نسبت به مواضع قبلی‌شان داشته‌اند.

این کار‌شناس هسته‌ای با بیان اینکه در صورتی که توافق هسته‌ای ایجاد نشود ایران با ابزارهای داخلی که در دست دارد، می‌تواند شرایط را کنترل کند، گفت: آمریکایی‌ها به دنبال توافقی هستند که از طریق گنجاندن برخی از اصول ابهام آمیز در سند توافق، ایران را در مسیر مهار قرار دهند تا بعدا با کمک این ابهامات بتوانند سند توافق را بر اساس منافع خود تفسیر کنند.

وی ادامه داد: سند توافق بین ایران و گروه ۵+۱ باید مبتنی بر رعایت حقوق هسته‌ای ایران و همچنین شفافیت باشد.

نکو به اهمیت تفسیرناپذیری این سند اشاره کرد و در بخشی از سخنان خود افزود: دولت اوباما باید اختلافات خود با کنگره را در مورد مذاکرات هسته‌ای با ایران را حل کند تا بتواند توافقی شفاف را به امضا برساند.

کد N723945