آیت‌الله جوادی‌آملی:

مردم ستون خیمه سیاست‌اند

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله جوادي آملي

آیت‌الله جوادی‌آملی با بیان این‌که «ستون خیمه دین، نماز است و ستون خیمه سیاست، مردم هستند» گفت: خیمه یک ستون بزرگ دارد که آن را حفظ می‌کند و باقی ستون‌ها در کنار آن قرار دارند و مردم یک جامعه نیز به مثابه ستون خیمه سیاست هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در درس اخلاق خود با تقدیر از مردم ایران برای حضور باشکوه در راهپیمایی 22 بهمن اظهار کرد: امیدوارم خداوند این حضور باشکوه را بپذیرد و این نظام را محافظت بفرماید.

وی تصریح کرد: کسانی که قبل از انقلاب در این کشور زندگی می‌کردند کاملاً احساس می‌کردند که اسلام در دست بیگانگان است و تلاش و کوشش امام(ره) و شهدا این بود که دین را از دست آن‌ها آزاد کنند.

آیت‌الله جوادی‌آملی خاطرنشان کرد: در قرآن همواره سخن از اقامه نماز است و هیچ‌گاه نمی‌گوید که نماز بخوانید بلکه می‌گوید نماز را اقامه کنید این نشان می‌دهد که «نماز» ستون دین است و باید آن را اقامه کرد.

وی با بیان این‌که «حکومت را تنها با مردم می‌توان سرپا نگه داشت» ادامه داد: اقامه امت نیز به عدل و داد و رعایت حق مردم و رفع نیاز آن‌ها است.

این استاد اخلاق با بیان این‌که «هیچ‌چیزی در دنیا نعمت مستقلی نیست و هر چه به ما می‌رسد آزمون الهی است» گفت: ما نباید سرگرم نعمت شده و از «منعم» غافل شویم و باید خدا را همواره شکر گوییم.

وی بیان کرد: اگر حادثه تلخی نصیب ما شود آن را خدا برای آزمایش ما فرستاده است همان طور که خداوند در قرآن می‌فرماید "ما شما را گاهی به ثروت و گاهی به فقر می‌آزماییم".

آیت‌الله جوادی‌آملی تصریح کرد: اگر موحدانه فکر کنیم و نعمت‌ها را امتحان الهی در نظر بگیریم بهره بسیاری خواهیم برد و اگر غافل شویم و فکر کنیم که این نعمت از خودمان است دستمان خالی خواهد بود.

وی افزود: اگر ملتی هویت خود را شناخت غیرتمند می‌شود و اگر هویتش را گم کرد معنی ندارد که غیرت داشته باشد، تا خود را نشناسد بیگانه را تشخیص نخواهد داد.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز، این مرجع تقلید گفت: امام علی(ع) می‌فرمایند" اگر کسی رابطه خود را با خدا درست کند رابطه او با مردم نیز درست می‌شود"، خدا بر دل‌های مردم مسلط است مردم «سپاه خداوند» هستند.

وی با بیان این‌که «ما انسان‌ها همیشه به واعظ نیاز داریم» تصریح کرد: مهم‌ترین واعظ، واعظ درونی ما است و هر آنچه از دل برخیزد بر درون اثر می‌گذارد.

آیت‌الله جوادی‌آملی بیان کرد: اگر بخواهیم موفق شویم باید هر چیزی را آینه خداوند قرار دهیم و اگر نعمت است از خدا ببینیم و اگر نقمت است آن را نیز باید از خدا بدانیم و بر آن صبر کنیم.

وی با اشاره به این‌که «امام علی(ع) فرمودند" ملت به عنوان ستون حکومت نباید آسیب ببیند"» گفتند: اگر دولت مصر این مسئله را به خوبی درک کرده بود با یک کودتا آسیب نمی‌دید.

انتهای پیام

کد N723658