آغاز نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل

اتحاديه اروپا

رهبران اتحادیه اروپا امروز (پنج‌شنبه) نشستی را در بروکسل آغاز کردند و قرار است طی آن تدابیری برای اشتراک اطلاعات هوایی، تشدید کنترل مرزها و مبارزه با افراط‌گری در اینترنت اتخاذ شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، رهبران اتحادیه اروپا در حالی نشست خود را برگزار می‌کنند که سران آن هنوز تحت تاثیر حملات تروریستی اخیر در فرانسه هستند و تاکید دارند که لیست مسافران هوایی باید میان کشورهای عضو به اشتراک گذاشته شده، مرزها تحت کنترل شدیدتری قرار گیرند و مبارزه با افراط‌گری در اینترنت در دستور کار باشد.

به گفته هماهنگ‌کننده مبارزه با تروریسم اتحادیه اروپا، اروپا با حجم تهدیدات تروریستی گوناگون و بی‌سابقه‌ای روبروست و این مساله در گزارش ماه گذشته به اطلاع دولت‌های عضو اتحادیه اروپا رسید.

وزیر امور خارجه لتونی که کشورش ریاست دوره‌ای شش ماهه در اتحادیه اروپا را برعهده دارد، روز سه‌شنبه گفته بود که برخی از کشورها تمایل زیادی برای اجرای تدابیر امنیتی خاص نشان داده‌اند، اما روز چهارشنبه یک مقام اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران تاکید کرد: هنوز لیست اقدامات پیشنهادی برای ارائه به رهبران در نشست امروز آماده نشده است اما سیاست مبارزه با تروریسم در بالای دستور کار اتحادیه اروپا قرار دارد.

حملات هفتم تا نهم پاریس که جان 17 تن را گرفت، موجب شد که اروپا خصوصا فرانسه و سایر کشورهای اتحادیه اروپا به دنبال اقدامات موثرتری برای مقابله با فعالیت‌های شبه‌نظامی‌گری باشند؛ خصوصا مشکل افراطی‌های متولد اروپا که عازم عراق و سوریه می‌شوند و در بازگشت ممکن است مشکلاتی را برای کشورهای مبدا ایجاد کنند.

از سوی دیگر اعضای پارلمان اروپا روز چهارشنبه با 532 رای موافق در برابر 136 رای مخالف متعهد شدند تا برنامه ثبت اسامی مسافران را تا پایان 2015 نهایی کنند اما تاکید کردند که اتحادیه اروپا به صورت همزمان قوانین خود را بر روی جمع‌آوری دیتا و اشتراک‌گذاری آن بازنگری می‌کند.

انتهای پیام

کد N723189