بیگدلی در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب در ترکیه :

منطقه و جهان اسلام در برهه سرنوشت ساز به سر می برد

سیاسی

سفیر کشورمان با اشاره به اینکه منطقه و جهان اسلام در برهه سرنوشت ساز و در مرحله گذار به سر می برد گفت: سیاست اسلام هراسی؛ عادی شدن تهاجم علیه ارزشهای اسلامی از سوی غرب در جریان است .

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با حضور مقامات ترک و سفیران، دیپلمات‌ها  و هیاتهای نظامی خارجی  مقیم  وشخصیتهای سیاسی فرهنگی و اجتماعی این کشور در آنکارا برگزار شد . جودت یلماز نماینده ویژه رئیس جمهور ترکیه در امور ایران و وزیر توسعه و آقای ملیح گوکچک شهردار آنکارا ، نمایندگان ستاد ارتش ، برخی از مقامات سیاسی و نمایندگان مجلس و نمایندگان احزاب سیاسی این کشور با حضور در این مراسم، سالگرد انقلاب را به ملت و دولت  ایران تبریک گفتند .

علیرضا بیگدلی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه در این مراسم با بیان اینکه انقلاب ایران به رهبری امام خمینی (ره) به پیروزی رسید افزود : انقلاب شکوهمندمان امروز بعد از 36 سال به رهبری آیت الله خامنه ای در مسیر اهداف بلند خود پیش می رود .    

 وی تصریح کرد : دستاوردهای مادی و معنوی این انقلاب به مرزهای ایران محدود نبوده و ملل مسلمان نیز از آن بهره می برند و اگر چه دشمنان این انقلاب با فشارهای ظالمانه تلاش کرده اند آن را از مسیر خود منحرف و یا از محتوا تهی نمایند ولی وعده های الهی خلاف ناپذیر است .  

 بیگدلی با اشاره به اینکه منطقه و جهان اسلام در برهه سرنوشت ساز و در مرحله گذار به سر می برد گفت: اراده مسلمانان برای زندگی مستقل و براساس فرهنگ خود ازیک سو و ازسوی دیگر سیاست اسلام هراسی؛ عادی شدن تهاجم علیه ارزشهای اسلامی و ایجاد مرزهای ساختگی از سوی رسانه های غربی در جریان است .    

سفیر ایران در آنکارا افزود: اختلافات قومی، درگیری به نام مذهب، تروریسم، خشونت و افراط گری ابزارهایی برای وقفه در روند برآمدن مجدد خورشید تمدن اسلامی است ولی ظرفیت های صلح خواهانه، وحدت و برادری که برخاسته از آموزه های دین مبین اسلام است، تحقق این آینده روشن که همه پیروان ادیان الهی به آنان باور دارند را تضمین می کند .     

بیگدلی بااشاره به اینکه ترکیه و ایران دو کشور مهم و همسایه منطقه هستند، تصریح کرد : روابط دو کشور بر منافع دو ملت؛، ثبات و امنیت منطقه، عظمت جهان اسلام و صلح بین المللی تاثیرگذار است .

وی اراده رهبران دو کشور، استفاده از همه فرصتهای سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، علمی و آموزشی برای تقویت مناسبات  را برادرانه بر شمرد و افزود : در جریان سفر روسای جمهور دو کشور بر اهمیت و توسعه نقاط مشترک تاکید شد .   

سفیر ایران فعالیتهای اقتصادی و تجاری را نماد همکاریهای دو کشور خواند که به سرعت بسوی هدف 30 میلیارد دلاری رشد می کند .

وی اجرای موافقتنامه تجارت ترجیحی، تسهیل حمل و نقل و بهبود مناسبات پولی و مالی را از اقدامات اخیر دو کشور در این زمینه خواند و افزود: نقطه قوت اصلی روابط ؛ گسترش و تقویت پیوندهای مردمی دو کشور است .     

جودت ییلماز، نماینده ویژه ریاست جمهوری ترکیه و وزیر توسعه این کشور بعنوان میهمان ویژه در آغاز این مراسم طی سخنانی  ایران و ترکیه را دو کشور مهم منطقه با پیشینه تاریخی مشترک و ریشه دار بر شمرد و افزود : توسعه روابط دو کشور هم در بعد روابط دوجانبه و هم روابط منطقه ای حائز اهمیت است .  

وی  یا تاکید بر مشترکات فراوان دو کشور از جمله در فرهنگ و ادبیات تصریح نمود  طی سالهای اخیر شاهد توسعه روابط دوجانبه  در زمینه های مختلف هستیم وعزم و اراده سیاسی رهبران دو کشور نیز در این راستا استوار است .           

نماینده ویژه ریاست حمهور ترکیه  با اشاره به اجرای قرارداد تجارت ترجیحی بین دو کشور گفت: امیدواریم  قرارداد یاد شده در طول زمان به تجارت آزاد بین دو کشور تبدیل شود .

وی افزود: ایران و ترکیه دو عنصر استقرار و ثبات در منطقه هستند و در کنار یکدیگر ظرفیتهای فراوانی را می توانند به حرکت درآورند .

جودت ایلماز ضمن محکوم کردن هرگونه تروریسم گفت: ما با تروریسم به هر صورتی که باشد مخالفیم ،ما مخالف حمله به ارزشهای معنوی به بهانه آزادی بیان هستیم و آنانی که دست به این اقدام می زنند بیشترین ضربه را در اصل به آزادی بیان وارد می آورند . وی افزود : تحکیم و تعمیق دوستی ترکیه و ایران پاسخی به کسانی است که در پی تفرقه افکنی  و توسعه درگیریهای مذهبی هستند .

در این مراسم حاضرین  اهمیت روابط ایران و ترکیه، و به ویژه همکاری‌های مشترک سیاسی  اقتصادی و مردمی از جمله توسعه همکاری های فرهنگی و گردشگری میان دو کشور را مورد تأکید قرار داده و ابراز امیدواری نمودند تا دو کشور همسایه بیش از پیش روابط دو جانبه و منطقه ای خودرا توسعه و تحکیم نمایند .