قاهره ماه آتی میزبان نشست گروه‌های نظامی و مخالفان سوریه

منابع وابسته به مخالفان سوریه اعلام کردند، پیش‌بینی می‌شود نشست قاهره به منظور وحدت دیدگاه‌ها و برنامه‌های مخالفان سوری احتمالا با مشارکت سران نظامی ماه آوریل در قاهره برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، منابع وابسته به مخالفان سوریه اعلام کردند نشست آتی قاهره احتمالا در ماه آوریل برگزار می‌شود و پیش‌بینی می‌شود که جریان‌های سیاسی سوریه مثل شخصیت‌های سیاسی مستقل، سران جامعه مدنی و علاوه بر آن شخصیت‌های مخالف سوری در آن حضور داشته باشند.

این منابع پیرامون حضور سران نظامی گردان‌های مسلح سوری در این نشست اعلام کردند: به احتمال زیاد برخی سران گروه‌های نظامی مخالف سوری به منظور ارائه راه حل سیاسی برای حل بحران سوریه و ادامه همکاری‌های نظامی برای تحقق این امر در این نشست حضور پیدا کنند.

منابع اعلام کردند: در این نشست تنها سوری‌ها حضور خواهند داشت تا این نشست، نشستی کاملا ویژه سوریه باشد و به احتمال زیاد دیپلمات‌ها و شخصت‌های سیاسی غربی و کشورهای عربی بنا به درخواست ژنو و برای حمایت از راه‌حل سیاسی و به عنوان مهمانانی آن هم بدون ایراد هرگونه سخن و یا مداخله‌ای در این نشست حضور خواهند داشت.

منابع در خصوص توافق ائتلاف مخالفان سوریه و نیروهای مسلح اعلام کردند، شاخصه‌های مثبتی وجود دارد که ائتلاف به طور جدی در این نشست حضور خواهد داشت و همگان امیدوارند تا حضور ائتلاف انگیزه‌ای برای شرکت‌کنندگان در این نشست باشد.

منابع افزودند: به نظر می‌رسد که طی این نشست 10 بندی که در نشست قبلی قاهره مطرح شد، مورد بررسی قرار گیرد و افراد حاضر در نشست خواهان ثابت ماندن این بندها برای آسانی توافق بر سر آن هستند و احتمالا برخی بندهای آن اصلاح و یا با بندهای دیگر ادغام شود.

منابع در خصوص جزئیات این توافق و سرنوشت نظام سوریه اعلام کردند: هیچ توضیحی در خصوص تغییر بندها وجود ندارد و ایجاد هرگونه تغییر و یا اصلاح در بندها تنها باید در ژنو صورت گیرد و هرگونه تغییر در بندها زمینه را برای تغییر بندها آن هم بنا به خواست نظام سوریه فراهم می‌کند.

پیشتر مخالفان سوری با حضور در نشست قاهره بر سر بیانیه قاهره به خاطر سوریه که دیدگاه‌ها و برنامه‌هایی را برای حل سیاسی مرحله کنونی و انتقالی نظام ارائه می‌کند، توافق کردند.

انتهای پیام

کد N723088