جلیلی خبر داد:

جزئیات جلسه مجمع نمایندگان خوزستان با فرستاده رئیس جمهور

سیاسی

عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان با اشاره به جلسه نمایندگان با فرستاده ویژه رئیس جمهور به استان،گفت: دولت در قبال مشکلات مردم مسئول است و ریزگردها علاوه برمنشاء خارجی دارای منشاء داخلی قابل کنترل است.

اسماعیلی جلیلی در گفتگو با خبرنگار مهر در تشریح جلسه مجمع نمایندگان استان خوزستان با فرستاده ویژه رئیس جمهور گفت: نهاد دولت در قبال مشکلات مردم در جنوب و غرب کشور مسئول است.

وی منشاء این آلودگی را خارجی و داخلی خواند و گفت: منشاء داخلی تحت کنترل دولت است و نیاز به اراده و اقدام برای حل آن وجود دارد.

جلیلی در این جلسه با تاکید بر لزوم کنترل عوامل تهدیدکننده ریزگردها تصریح کرد: توجه به فعالیت ناقص شرکت های نفتی، پتروشیمی، سیمان و فولاد، برداشت آب از سرچشمه ها، بی توجهی به طرح های آبخیزداری و احیای منابع طبیعی از اقداماتی است که دولت جهت کنترل عوامل داخلی ایجاد کننده ریزگردها باید انجام دهد.

نماینده مردم مسجدسلیمان در جلسه با قاضی زاده هاشمی نماینده ویژه رئیس جمهور که برای بررسی مشکلات ناشی از ریزگردها در استان خوزستان حضور یافته بود، تاکید کرد: سازمان هایی مثل وزارت نیرو، نفت، جهاد کشاورزی و محیط زیست که عملکرد آنها باعث ایجاد این شرایط شده باید اقدام جدی برای حل بحران استان خوزستان انجام دهند.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در این جلسه در خصوص هزینه هایی که ریزگردها به مردم تحمیل کرده است، اظهار داشت: افزایش آمار بیماری های عفونی و تنفسی و در نتیجه افزایش هزینه های سلامت، کاهش بیش از 30 درصد تولیدات کشاورزی، خروج سرمایه ها از استان و بی ثباتی بازار سرمایه و همچنین کاهش شدید درآمدهای گردشگری، هزینه هایی است که ریزگردها به این استان تحمیل کرده اند.

وی در خصوص اقدامات مورد انتظار نمایندگان خوزستان که در جلسه با وزیر بهداشت در میان گذاشته شده اند، گفت: نمایندگان معتقدند کنترل منشاء آلودگی با طرح مانچ پاشی، ایجاد مانع بین منشاء آلودگی و جامعه هدف با طرح کمربند سبز شهرها و احیای تالاب ها و چشمه ها و رودخانه ها از راهکارهای مهم حل این مشکل است.

جلیلی ادامه داد: همچنین کمک به مردم برای حفاظت فردی با توزیع ماسک و شیر به مردم، تامین تجهیزات مورد نیاز سنجش میزان آلایندگی در تمام شهرهای استان نیز از اقداماتی است که باید دولت هر چه سریعتر انجام دهد.

وی در خصوص راهکارهای بلندمدت حل شکل استان خوزستان گفت: عملی شدن وعده 3 درصد سهم مناطق نفت خیز و محروم با رعایت 50 درصد سهم مناطق محروم و 50 درصد مناطق نفت خیز، همچنین کمک به هزینه های سلامت مردم با پرداخت فوق العاده بدی آب و هوا و جبران خسارت کشاورزان و باغداران و همچنین ایجاد ردیف مستقل توسعه پایدار استان خوزستان در بودجه از اقداماتی است که باید در امسال و سالهای آتی برای حل این مشکل انجام شود.

جلیلی با اشاره به کاهش سهم مناطق نفت خیز از درآمدهای نفتی معتقد است دولت باید با ارائه لایحه ای مستقل، 3 درصد سهم مناطق نفت خیز و محروم را مجددا احیا کند تا از محل این بودجه بتوان مشکلات ناشی از ریزگردها را برطرف کرد.

نماینده مردم مسجد سلیمان ادامه داد: نماینده ویژه رئیس جمهور نیز قول داد در جلسه یکشنبه هیات دولت مطالبات نمایندگان مبنی بر 3 درصد سهم استان های محروم و نفت خیز و همچنین ردیف مستقل توسعه پایدار استان خوزستان بررسی شود.