ادامه پیشروی‌ ارتش سوریه/ گزارش دی میستورا هفته آتی روی میز شورای امنیت

نیروهای نظام سوریه در ادامه پیشروی‌های خود توانستند منطقه «دیرالعدس» و همچنین منطقه «دیر ماکر» در ریف دمشق را تحت کنترل خود درآورند. در همین حال قرار است فرستاده سازمان ملل به سوریه هفته آتی گزارش خود را در خصوص تلاش‌هایش برای حل و فصل بحران این کشور به شورای امنیت ارائه کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه مصری الیوم السابع، رامی عبدالرحمان، دیده‌بان حقوق بشر سوریه (مستقر در لندن) در سخنانی عنوان داشت که نیروهای نظام سوریه توانستند پس از حمله‌ای در جنوب کشور منطقه استراتژیک دیرالعدس و تپه‌های اطراف آن را تحت کنترل خود درآورند.

وی تصریح کرد: پس از اینکه نیروهای سوری این منطقه استراتژیک و تپه‌های اطراف آن را تحت کنترل خود درآوردند، به سمت درعا و النیطره و همچنین ریف دمشق پیشروی می‌کنند. کنترل نیروهای نظام سوری بر این منطقه و تپه‌های اطراف در حومه درعا که در گذشته تحت تصرف جبهه النصره و دیگر گروه‌ها بود، راه را در مقابل نیروهای نظام برای پیشروی به سمت عمق این منطقه باز می‌کند.

در همین حال دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد، نیروهای سوریه پس از درگیری‌ها با گروه‌های تندرو توانستند منطقه دیر ماکر در ریف غربی دمشق را تحت کنترل خود درآورند. این مرکز همچنین اعلام کرد، درگیری‌های شدیدی میان نیروهای نظام سوریه با گروه‌های تندرو در بخش شمالی شهر داریا در جریان است.

از سوی دیگر استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه در گفت‌وگوی مطبوعاتی کوتاهی پس از دیدار با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه گفت: من گزارش خود را در نشست شورای امنیت که روز 17 فوریه (28 بهمن) در مورد سوریه برگزار می‌شود، ارائه خواهم داد.

وی که از زمان تصدی‌اش برای این پست در ژوئیه 2014 برای سومین بار به سوریه سفر کرده است، گفت: تمرکز من در ماموریتم کاهش خشونت‌ها و تمرکز بر ارسال کمک‌های انسانی غیر مشروط به تمامی سوری‌هاست.

وی افزود: اما طبیعتا بیشتر تمرکز من بر روی به جریان انداختن روند سیاسی و راه‌حل سیاسی برای این درگیری‌هایی است که مدت زمان آن بسیار طولانی شده است.

دی میستورا گفت که گزارش خود را در وهله نخست به بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل و سپس به نشست شورای امنیت در روز 17 فوریه ارائه می‌دهد.

انتهای پیام

کد N723034