کاخ‌ سفید خروج تدریجی نیروهای آمریکایی از افغانستان را بررسی می‌کند

یکی از مقام‌های ارشد دولت اوباما اعلام کرد: آمریکا در حال بررسی درخواست رئیس جمهوری افغانستان برای کاهش سرعت روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفت: اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از آمریکا خواسته است تا در ضرب‌الاجل خروج نیروهایش از افغانستان انعطاف نشان دهد و ما با جدیت این درخواست را بررسی می‌کنیم.

اشرف غنی قرار است ماه آتی برای دیدار با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا ماه آتی راهی واشنگتن شود. اشرف غنی ماه گذشته از واشنگتن خواست تا طرح خروج نیمی از نیروهایش را که قرار است در 2015 تکمیل شود و کاهش‌های بیشتر در سال 2016 را مورد بازنگری قرار دهد. وی علنا اعلام کرد که ترجیح می‌دهد جدول خروج طولانی‌تری وجود داشته باشد.

ائتلاف تحت رهبری آمریکا در افغانستان پس از 13 سال جنگ در پایان 2014 به عملیات رزمی خود در این کشور پایان داد. حدود 13 هزار نیروی خارجی از جمله آمریکایی‌ها قرار است از این پس برای آموزش نیروهای افغان در افغانستان باقی بمانند.

نیروهای افغانستان همچنان به مبارزه با شبه‌نظامیان طالبان ادامه می‌دهند و طبق گزارش کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، افغانستان شاهد تلفات دو برابری در میدان‌های جنگ در سال 2014 بوده است که نسبت به سال‌های پیشین افزایش داشته است.

مقام‌های آمریکایی به دنبال راهکارهایی برای حمایت از افغانستان هستند. ژنرال جان کمپبل، فرمانده نیروهای بین‌المللی در افغانستان اخیرا راه‌هایی را برای آموزش، مشاوره و کمک‌ به نیروهای افغان و نیز ارتقای ظرفیت‌های مبارزه با تروریسم ارائه کرده است. اشتون کارتر گزینه اوباما برای تصدی وزارت دفاع آمریکا نیز هفته گذشته در جلسه کنگره گفت که وی آماده متعادل کردن برنامه خروج از افغانستان است.

انتهای پیام

کد N722995