اوباما: کنگره مجوز عملیات نظامی 3 ساله علیه داعش را صادر کند

آمريكا, داعش

رئیس‌جمهوری آمریکا از کنگره کشورش خواست که مجوز یک عملیات نظامی سه ساله علیه گروه موسوم داعش را صادر کند که می‌تواند شامل عملیات محدود زمینی هم باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنانی در کاخ سفید گفت که در حال حاضر اختیار حمله به این گروه را دارد، اما خواهان حمایت آشکار کنگره است.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که از کنگره خواستار مجوز برای استقرار نیروی زمینی نمی‌شود. وی گفت که چنین اقدامی برای مقابله با داعش لازم نیست، هرچند امکان استقرار نیروهای ویژه در شرایط محدود را مردود ندانست.

اوباما گفت که تصویب پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده توسط دولت در کنگره به دنیا و به نظامیان آمریکایی این پیام را خواهد فرستاد که آمریکایی‌ها در این مورد متحد هستند. وی گفت که تصویب این قطعنامه به معنای اراده دولت آمریکا برای وارد شدن به یک جنگ زمینی وسیع در عراق یا سوریه نیست، چرا که وی آغاز یک جنگ جدید را مطابق منافع ملی آمریکا نمی‌داند.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که عملیات ائتلاف به رهبری آمریکا تجهیزات، نفرات و رهبران داعش را هدف قرار داده و این گروه را به شدت تضعیف کرده است، اما ادامه کار دشوار و طولانی خواهد بود.

پس از جورج بوش که در سال ۲۰۰۲ از کنگره مصوبه حمله به عراق را درخواست کرد، این نخستین بار است که رئیس جمهور آمریکا چنین درخواستی را مطرح می‌کند. جان بوئنر، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا گفته است که در مورد این درخواست اوباما ملاحظاتی دارد.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت:‌ ائتلاف ما در حالت تهاجمی است. داعش در حال تدافعی است و داعش شکست خواهد خورد.

به گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، وی علیه کشاندن آمریکا به یک جنگ زمینی دیگر هشدار داد و از قانونگذاران خواست جبهه‌ای متحد به نمایش بگذارند. باراک اوباما در نطقی در کاخ سفید گفت که پیش‌نویس مجوز عملیات نظامی اصل اهداف ماموریت "برای تضعیف و نابودی" داعش را عوض نمی‌کند. اوباما در حالی که معاونش جو بایدن و وزرای خارجه و دفاع آمریکا در کنارش ایستاده بودند، گفت این به معنی یک جنگ "بی پایان نیست."

وی گفت که "قانع شده که ایالات متحده نباید به یک جنگ طولانی زمینی دیگر در خاور میانه کشیده شود" اما گفت که نبرد با داعش "مدتی زمان می برد." اوباما گفت:‌ "اشتباه نکنید. این یک ماموریت دشوار است. اما ائتلاف ما در حالت تهاجمی است. داعش در حالت تدافعی است و داعش جنگ را خواهد باخت."

پیش‌نویس مجوز عملیات نظامی که چهارشنبه مطرح شد، مجوز سال ۲۰۰۲ برای استفاده از نیروی نظامی را لغو می‌کند اما یک قطعنامه سال ۲۰۰۱ برای تعقیب عوامل القاعده را که پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر تصویب شده به قوت خود باقی می‌گذارد. پیش‌نویس جنبه‌ای سیاسی هم دارد. لیبرال‌ها در آمریکا از مجوز جنگی که در سال ۲۰۰۲ به جورج بوش داده شد، ناراضی بودند چون اوباما از آن برای حملات با پهپادها و کشتن یک شهروند آمریکایی - انور العولقی در یمن - استفاده کرد.

اوباما در نامه‌ای به کنگره گفت که "قوانین موجود" به وی اجازه حملات هوایی را می‌دهد، اما "من مکررا تعهدم را به همکاری با کنگره برای وضع یک مجوز فراحزبی برای استفاده از نیروی نظامی علیه داعش بیان کرده‌ام."

این طرح می‌تواند شامل استفاده محدود از عملیات زمینی علیه داعش نیز باشد. مساله استفاده از نیروی زمینی حتی به صورت محدود، تصویب طرح را دشوارتر خواهد کرد. بعضی جمهوری‌خواهان خواستار استفاده از نیروی زمینی هستند اما بسیاری در حزب اوباما با آن مخالفند.

انتهای پیام
کد N722895