بازتاب راهپیمایی 22 بهمن در رسانه های بین المللی/

حضور میلیونی مردم؛ تأکید بر حق هسته‌ای و مخالفت با تحریمها

سیاسی

رسانه‌های بین المللی ضمن پوشش راهپیمایی گسترده مردم در سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تاکید بر حق هسته ای و مخالفت با تحریمها را خواست راهپیمایان توصیف کردند.

خبرگزاری مهر-سرویس بین الملل: روزنامه چینی گلوبال تایمز به پوشش اخبار راهیپمایی گسترده مردم ایران در روز بیست و دوم بهمن پرداخت. این روزنامه با اشاره به جشن سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران نوشت مردم ایران به شکل گسترده در راهیپمایی گرامیداشت این روز شرکت کردند.

بر این اساس صدها هزار نفر از مردم شهرهای بزرگ ایران با در دست داشتن پرچم های ایران و تصاویر امام خمینی و رهبر انقلاب به خیابان ها آمدند. در تهران نیز مردم با شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» حمایت خود را از انقلاب و حق دستیابی ایران به انرژی هسته ای اعلام کردند.

این روزنامه در بخش دیگری از این گزارش به سخنان روز گذشته «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران پرداخت که در آن روحانی به کشورهای غربی هشدار داد از فرصت به وجو  آمده در مذاکرات هسته ای استفاده کنند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از تاکید مردم ایران بر حق هسته ای در راهپیمایی گسترده سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی خبر داد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت: سی و ششمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹ در حالی در سراسر ایران گرامی داشته می شود که مذاکرات هسته ای همچنان در جریان است.

این خبرگزاری غربی با اشاره به تصاویر تلویزیونی منتشر شده از راهیپمایی گسترده مردم در تهران و دیگر شهرهای ایران شعار غالب در این راهپیمایی میلیونی را «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» دانست.

بر این اساس در یازدهم فوریه ۱۹۷۹ پیروان «آیت الله خمینی» شاه پهلوی را که از سوی آمریکا حمایت می شد بیرون کردند. آمریکا در کودتای ۱۹۵۳ که طی آن محمد مصدق نخست وزیر محبوب برکنار شده و شاه دوباره به قدرت بازگشته بود، دست داشت.

آسوشیتدپرس اقداماتی از این دست را موجب بی اعتمادی مردم ایران به آمریکا دانست و افزود: مردم ایران در سالگرد انقلاب بار دیگر حمایت خود را از حق هسته ای و مخالفتشان را با تحریم های غرب اعلام کردند. 

پایگاه لبنانی النشره با انتشار گزارشی بر حضور میلیونی مردم ایران در راهپیمایی 22 بهمن تاکید کرد. این پایگاه لبنانی با پوشش لحظه به لحظه این راهیپیمایی اعلام کرده است که میلیونها نفر از شهروندان ایرانی امروز به مناسبت سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران به خیابانها آمده و مطابق معمول سالهای پیش دست به راهپیمایی زدند.

این منبع همچنین با انتشار گزارشی در این خصوص اعلام کرده است که حدود 250 خبرنگار خارجی مراسم راهپیمایی امروز را در تهران که از 10 مسیر آغاز و به میدان آزادی که نماد انقلاب اسلامی ایران محسوب می شود، ختم می شود پوشش می دهند.

النشره همچنین بر حضور مقامات ارشد دولت جمهوری اسلامی ایران در مراسم امروز در میدان آزادی تاکید کرد.

شبکه عراقی الفرات نیوز با انتشار گزارشی درخصوص راهپیمایی 22 بهمن به تشریح جزئیات این مراسم در تهران و شهرستانها پرداخت. این شبکه عراقی با انتشار گزارشی در این خصوص اعلام کرد که در همه مناطق و شهرهای جمهوری اسلامی ایران، مردم با حضور در راهپیمایی گسترده یاد و خاطره سی و ششمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران را زنده نگاه داشتند.

در این گزارش همچنین بر حضور 250 خبرنگار خارجی برای پوشش این مراسم و حضور مقامات ارشد جمهو ری اسلامی ایران در مراسم سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران تاکید شده است.

در این گزارش همچنین تصریح شده است که 400 میهمان خارجی از 30 کشور جهان در راهپیمایی روز 22 بهمن مشارکت دارند.

حضور 1500 خبرنگار در راهپیمایی 22 بهمن در تهران و 2800 خبرنگار در شهرستانها و همچنین برگزاری نماز جماعت ظهر در 14 مرکز در تهران از دیگر نکاتی بود که الفرات نیوز در گزارش خود به آن اشاره کرده بود.

خواندنی از سراسر وب