روحانی: در پای میز مذاکره از استقلال‌مان دفاع خواهیم کرد/هیچ خیانتی بالاتر از خیانت پشت جبهه نیست

حسن روحانی,22 بهمن

رئیس جمهور در سخنرانی سالانه خود در روز 22 بهمن گفت که ما در میدان جنگ از استقلال دفاع کردیم؛ در پای میز مذاکره هم از استقلال‌مان دفاع کرده‌ایم و دفاع خواهیم کرد.

به گزارش خبرآنلاين، حجت‌الاسلام حسن روحانی با اشاره به حضور پرشکوه مردم ایران در راهپیمایی امسال، گفت: من از همه ملت ایران به خاطر این حضور شکوهمند سپاسگزاری می‌کنم.

اهم اظهارات رئيس جمهور در ادامه مي آيد:
* سی و شش سال از خواست مردم ما برای استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی گذشت. اما آرمان ملت ما همچنان استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی است.
* جمهوری اسلامی ایران 2 ارزش و آرمان را در کنار خود دارد؛ مردم‌سالاری و دین‌سالاری. جمهوری اسلامی ایران تبلور شریعت در ظرفیت یک ملت بزرگ است؛ جمهوری اسلامی ایران تجلی حکومت خداوند در قامت ملتی رشید است؛ جمهوری اسلامی ایران اعمال اراده الهی از طریق امتی بیدار و هوشیار است.
* اصل‌ها ثابت و فرع‌ها فی السماء؛ ریشه‌های این انقلاب آرمان‌های ما، اصول ما، تغییرناپذیر خواهد بود و اگر در فروع و اجرا چیزی مورد نظر باشد باز هم در چارچوب جمهوری اسلامی ایران از طریق انتخابات و صندوق آرای مردم خواهد بود.
*همان‌طور که امام عزیز و بزرگوار ما فرمودند، جمهوری اسلامی ایران نه یک کلمه کم و نه یک کلمه اضافه. اسلامیت ما عین جمهوریت ماست و جمهوریت ما عین اسلامیت ماست.
* ما برای اعمال اراده مردم بهترین راه را اجرای احکام اسلام می‌دانیم و برای جمهوریت بهترین راه اراده مردم، حاکمیت مردم در چارچوب مقررات اسلامی است.
* امام به رای مردم شرعیت داد و بر او فتوا صادر کرد و رهبر معظم انقلاب نیز رای را حق‌الناس مردم اعلام کرد. جمهوری اسلامی ایران یک نظام انتخاباتی با مبانی شرعی و فقهی است. همه ما به این نظام احترام گذاشته‌ایم و احترام خواهیم گذاشت.
* خواست دوم ملت ما در کنار نظام جمهوری اسلامی ایران، استقلال بود. مردم ما در طول دهه‌ها و حتی قرن‌ها برای استقلال مبارزه کرده‌اند. از زمان فتوای تنباکو گرفته تا مبارزه برای خلع ید بیگانگان در مسئله نفت و تا فتوای امام رحمت‌الله در سال 43 برای مبارزه با کاپیتولاسیون؛ همه جا استقلال آرمان بزرگ ملت ما بود و توانستیم به استقلال دست یابیم. ما استقلال را آسان به دست نیاورده‌ایم تا آسان از دست بدهیم.
*استقلال به معنی بیگانه‌ستیزی یا بیگانه‌هراسی نیست. استقلال به معنای آن است که ما روی پای خود ایستاده‌ایم. اراده مردم حاکم است. نخواهیم گذاشت هیچ قدرتی و هیچ ابرقدرتی بخواهد در اراده ملی ملت بزرگ ایران تاثیر بگذارد.
*ما در میدان جنگ از استقلال دفاع کردیم؛ در پای میز مذاکره هم از استقلال‌مان دفاع کرده‌ایم و دفاع خواهیم کرد.
* آن روز که در میدان جنگ رزمندگان ما می‌جنگیدند پشت جبهه همه مردم پشتیبان رزمندگان عزیز ما در جبهه‌های نبرد بودند؛ هیچ خیانتی بالاتر از خیانت پشت جبهه نیست.
* امروز هم آنها که در میدان دیپلماسی مشغول مبارزه هستند، همه ملت بزرگ ما و راهبر بزرگ این انقلاب از این جبهه پشتیبانی می‌کنند؛ امروز تنها دشمنان این ملت با میز مذاکره مخالفند، یعنی صهونیست‌ها. آنها همه تلاش خود را به کار گرفته‌اند، اما دنیای امروز به خیانت صهیونیست‌ها پی برده، به خصوص بعد از جنایت‌هایی که در غزه مرتکب شدند و همواره جانیان صحنه در منطقه ما بودند.

*ما در میدان جنگ از استقلالمان دفاع کردیم و امروز نیز در پای میز مذاکره از استقلالمان دفاع کردیم و خواهیم کرد.

* آن روز که در میدان جنگ رزمندگان ما می‌جنگیدند ، پشت جبهه هم همه مردم پشتیبان رزمندگان‌مان در جبهه‌های نبرد بودند و هیچ خیانتی بالاتر از خیانت پشت جبهه نیست. امروز هم آنها که باید در میدان دیپلماسی مسئول مبارزه هستند و همه ملت و راهبر بزرگ این انقلاب از این جبهه پشتیبانی می‌کنند.

*امروز تنها دشمنان این ملت با میز مذاکره مخالف هستند یعنی صهیونیست‌ها که همه تلاش خود را به کار گرفته‌اند، اما دنیای امروز به خیانت صهیونیست‌ها پی برده است. مخصوصا بعد از جنایت‌هایی که در ماه‌های گذشته در غزه مرتکب شدند و همواره جانیان صحنه صهیونیست‌ها بوده‌اند.

*سومین خواست ملت ما، آزادی بود و جمهوریت بدون آزادی معنا ندارد. اسلام و اسلامیت هم در کنار آزادی است. وحدت ملی ما هم امروز با کثرت و تنوع افکار داخلی به انسجام ملی خود ادامه می‌دهد.
* تنوع افکار و سلایق و تحلیل‌ها بلامانع است، اما در منافع ملی و مصالح ملی همه ما یک صدا هستیم. امروز هم مثل 36 سال پیش بازهم فریاد می‌زنیم "استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی".
* انقلاب اسلامی از آن همه ملت ایران است؛ نه مربوط به قوم خاص و نه مربوط به قشر خاص و نه مربوط به جناح خاص. ملت یکپارچه قیام کرد و این انقلاب را به پیروزی رساند. امروز همه باید یکپارچه از منافع مردم و نظام جمهوری اسلامی ایران به خوبی دفاع کنیم.
* انقلاب برای تغییر اسم نبود. انقلاب برای تغییر رسم‌ها بود؛ انقلاب برای زدودن رسوماتی بود که عدالت و آزادی و ارزش‌های دینی را نادیده می‌گرفت. امروز هم خواسته مردم ما، نسل جوان ما، همان خواسته 36 سال ملت بزرگ ایران است.
* مردم ما در سال گذشته با آرای خود طبق رهنمودهای مقام معظم رهبری پای صندوق آرا آمدند و دولت تدبیر و امید را با آرای خود انتخاب کردند؛ این دولت متعهد به رای مردم و وفادار به وعده‌های خود تا پایان خواهد بود. مسیر و راه خود را ادامه می‌دهد و یکی بعد از دیگری وعده‌های خود را عملیاتی خواهد کرد. در همه زمینه‌ها، در زمینه اقتصادی، فرهنگی، رفاه اجتماعی، پیام قوت تدبیر و امید با حمایت و همکاری مردم از طرف این دولت به گوش جهانیان رسیده است.
* پارسال که در همین جایگاه با شما ملت بزرگ ایران سخن می‌گفتم، وعده دادم که دولت تا سال آینده رکود را پشت سر خواهد گذاشت و امروز با افتخار به ملت ایران اعلام می‌کنم که ما در شش ماهه اول امسال دارای رشد 4 درصدی بودیم تا همه جهانیان بدانند که ملت ایران قدرتمند و باکفایت در مسیر پیشرفت، راه خود را ادامه خواهد داد.ما سال 91 و 92 را با رشد منفی پشت سر گذاشتیم، اما سال 93 انشاءالله به حول و قوه الهی با رشد مثبت به پایان خواهد رسید. صنعت ما رشد 6.5، معدن رشد 10.5 و بازرگانی رشد 5.4 درصد در طول شش ماهه اول داشته است.
* در زمینه نفت و سایر مسائل اقتصادی ما رشد قابل توجه داشتیم.ما کاری کردیم تا رونق اقتصادی در کشور آغاز شود. اولین مسیر سهولت کسب و کار و زدودن موانع برای رونق بود. می‌دانید که در یک سال گذشته ایران رتبه 22 جهانی را پیموده و از لحاظ کسب و کار 22 رتبه صعود کرده است.
* امروز برای سهولت در صادرات و واردات در سال 93 ترخیص کالا در گمرکات برای صادرات کالا از 7 روز به 1 روز تقلیل پیدا کرده و برای واردات کالا به ویژه کالاهای اساسی از 26 روز به 3 روز تقلیل یافت. بر اینکه تسهیلات برای رونق کسب و کار و تجارت و صنعت امسال 40 درصد بیش از سال قبل در اختیار تولید قرار گرفته. در دولت تدبیر و امید 7 هزار طرح نیمه‌تمام تکمیل شده و امروز مشغول فعالیت هستند و این نشانگر آن است که ملت ما در مسیر رونق و اقتصاد مقاومتی حرکت می‌کند.
* می‌دانید که در 10 ماهه امسال صادرات ما نسبت به 10 ماهه پارسال بیش از 24 درصد رشد داشته. مقصود من صادرات غیرنفتی است. پارسال در 10 ماه اول 34.3 میلیارد، اما امسال در 10 ماهه 42.6 میلیارد صادرات کالای ما بوده است.
* در زمینه نفت و گاز علیرغم تحریم‌ها و فشارها پیشرفت‌های شگفت‌انگیزی داشته‌ایم. تولید نفت ما در یک سال گذشته از 2.7 میلیون در روز به 2.9 میلیون در روز ارتقا یافته است.تولید گاز همان‌طور که مستحضرید 5 فاز در پارس‌جنوبی به ثمر نشسته و امروز نسبت به پارسال روزانه 100 میلیون متر مکعب گاز را بیش از پارسال تولید می‌کنیم و انشاءالله تا سال آینده هم 100 میلیون متر مکعب دیگر اضافه خواهد شد.
* در زمینه کشاورزی علیرغم خشکسالی و مشکلاتی که داشتیم به حول و قوه الهی در زمینه گندم 2 میلیون تن افزایش تولید داشتیم و در سالی که گذشت 6.8 میلیون تن گندم خریداری شد. در زمینه مکانیزه کردن کشاورزی توانسته‌ایم تحول بسیار خوبی در بخش کشاورزی ایجاد کنیم. تعداد تراکتورها امروز نسبت به پارسال 250 درصد افزایش یافته و تعداد کمباین‌ها 350 درصد افزایش یافته است.
*ما 550 هزار هکتار اراضی دشت خوزستان و ایلام را برای احیای آنها تلاش خود را آغاز کردیم.کشت گلخانه‌ای را برای تامین آب کمتر افزایش دادیم.همانطور که پارسال در اینجا به شما قول دادم و گفتم تورم 35 درصدی را امسال به 25 درصد خواهیم رساند به حول و قوه الهی امروز تورم ما زیر 17 درصد است. دولت توانسته با حمایت مردم جوانان ما و کارآفرینان ما قدم های بسیار مهمی را برای رشد کشور بردارد و فرهنگ که بحمدالله امروز شاهد یک رشد بسیار بالا در تمام دانشگاه ها مراکز تحقیقاتی و مراکز علمی هستیم و بحمدالله دانشگاه های ما امروز آرامتر نسبت به گذشته و باکیفیت تر کار خود را ادامه می دهند.
* این دولت بعد از چند سال قانون حمایت از شرکتها، شرکتهای دانش بنیان را اجرا و عملیاتی خواهد کرد و در طول این مدتی که این قانون را اجرا کرده است شرکتهای دانش بنیان به 1300 شرکت افزایش یافته است؛ یعنی در طول یکسال و چند ماه رشد ما در شرکت های دانش بنیان 22 برابر بوده است.
* دولت صندوق نوآوری و شکوفایی را ایجاد کرده و سرمایه آن را برای سال آینده به 2000 میلیارد تومان افزایش داده است. می‌دانید که از لحاظ صعود رتبه علمی کشور ما امسال نسبت به پارسال 2 رتبه صعود یافته و به رتبه 14 جهانی رسیده است. در زمینه تکنولوژی نانو رتبه 7 جهان را کسب کردیم یعنی یک رتبه و یک پله نسبت به پارسال صعود کردیم و در بیوتکنولوژی نیز امسال به رتبه 4 رسیده و 2 پله صعود کردیم.
*ما امروز در سالگرد انقلاب می توانیم بگوییم جوانان عزیز ما از پسر و دختر در مراکز تحقیقاتی بیش از هر زمان دیگر به فعالیت علمی خود ادامه می دهند و دولت پشتیبان آنها بوده و خواهد بود.
*دولت امروز برای امنیت غذایی 14 میلیون نفر از اعضای خانواده‌های کم‌درآمد را تحت پوشش قرار داده و از آغاز سال سبد کالایی را در میان این 14 میلیون نفر توزیع کرده است. در زمینه پوشش بیمه درمانی که در انتخابات این دولت وعده داده بود این پوشش را به سراسر جمعیت کشور گسترش داده است و امسال بیش از 8 میلیون نفر افرادی که فاقد بیمه بودند تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفتند.
*پرداختی مردم امروز در بیمارستانهای دولتی از 37 درصدی که سال گذشته پرداخت میکردند به 6 درصد رسیده است. انواع لوازم و تجهیزات پزشکی پرمصرف در بیمارستانها هم به وفور در اختیار بیماران قرار داده شده و تجهیزات پزشکی خارجی 42 درصد قیمتش در بازار کاهش یافته است.
*دسترسی مردم به اقلام دارویی در بیمارستانها از 320 قلم به 750 قلم افزایش یافته یعنی 134 درصد افزایش و ملزومات مصرفی از 1480 قلم به 2130 قلم افزایش و یافته است یعنی 44 درصد رشد. دولت امسال مصمم شد که 1945 خانه بهداشت روستایی را در سراسر کشور تاسیس کند که 1100 باب آن تاکنون افتتاح شده و بقیه آن در بهار سال آینده افتتاح خواهد شد.
*نسبت به جامعه ایثارگری کشور ما که تمام قد در برابر آنها خضوع می کنیم و به همه خانواده های عزیز ایثارگر احترام می گذاریم این دولت برای اولین بار قانون جامع ایثارگری را اجرایی کرده و تمام بدهی های معوقه آنها تا سال 90 را پرداخت کرد.
*امروز مشکل بزرگ ما محیط زیست است هم در شهرهای بزرگ و کلان. آنها که در مشقت هوای آلوده یا ریزگردها هستند.دولت از سال گذشته تا کنون قدمهای بسیار مهمی را برداشته. با توزیع بنزین و گازوئیل استاندارد در کلانشهرها مقداری از رشد آلودگی را کاهش داده است.
*امسال سهم سوخت مایع در نیروگاه ها از 46 درصد به 30 درصد کاهش یافته و این در کم کردن آلودگی شهرهای بزرگ بسیار موثر بوده است.200 هزار خودروی فرسوده را امسال از رده خارج کردیم.
*باید با ریزگردها بخصوص در استانهای غربی مقابله کنیم اما این کار بسیار بزرگ و عظیم و غیرکوتاه مدت است. ریزگردها عمدتا از کشورهای همسایه ما با بادهای موسمی و معمولی آغاز می شود و به شهرهای ما سرازیر میگردد. دولت هر تلاشی توانسته انجام داده اما باید با کمک کشورهای همسایه بتوانیم برنامه بلند مدت برای مهار ریزگردها انجام دهیم.
*زمینه افتتاح و بهره برداری از سدهای جدید میدانید که 7 سد جدید را در طول این دولت افتتاح کردیم و 53 هزار و 570 هکتار شبکه آبیاری و زهکشی جدید را اجرایی کردیم.
*دولت در زمینه سیاست خارجی به همان شعار خود متعهد است. و آن تعامل سازنده با جهان، با حفظ منافع، اصول و همه آرمانهای انقلابی است. دولت توانست بن بست را در مذاکرات هسته ای بشکند و با رویکرد جدید مذاکرات را ادامه دهد.
*آنچه ما دنبال آن در مذاکرات هستیم رسیدن به تفاهم مشترک برد برد است. به این معنا که ایران شفافیتش را برای فعالیت صلح آمیز هسته ای در چارچوب مقررات بین المللی انجام می دهد و طرف مقابل باید به تحریم های غلط و ضدانسانی و غیرقانونی خود پایان دهد. این به نفع دو طرف است.
*آنجا که تحریم پایان می یابد هم به نفع ایران است هم به نفع طرف مقابل. آنها هم نیازمندند. اینکه آنها می گویند ایران به خاطر تحریم پای میز مذاکره آمده است، دروغ می گویند. ایران به خاطر فشار تحریم پای میز مذاکره نیامده ایران به خاطر منطق پای میز مذاکره آمده است. ایران برای ایجاد صلح و ثبتات در منطقه و جهان پای میز آمده است.
*اگر آنطور که ادعا می کنید تحریم باعث شده که ملت ایران تسلیم شود پس چرا به تحریم ادامه نداده و پای میز مذاکره آمده اید؟ دروغگویی را کنار بگذارید بیایید با ملتهای خودتان با صداقت حرف بزنید. بیایید بگویید در برابر ملت بزرگ ایران راهی جز تعامل برای دنیا باقی نمانده است.
*بیایید با صدای رسا به دنیا بگویید در منطقه خاورمیانه اگر بخواهد صلح و ثبات مستقر شده و تروریزم ریشه کن شود راهی جز حضور جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد. شما که دیدید در عراق و سوریه و لبنان و یمن آن قدرتی که توانست در برابر گروهکهای تروریستی به ملت عراق و سوریه و لبنان و یمن کمک کند جمهوری اسلامی ایران بود.
*امروز شما می بینید با ادامه تحریم اجماعتان با شکاف مواجه می شود پس واقعیت را به مردم بگویید. این مذاکرات به نفع جهان است به شرط آنکه راه عزتمندانه ای که ایران پیش پای شما گذاشته به خوبی و به درستی از آن استفاده کنید. فکر نکنید که ملت ایران از فشار می ترسد. فکر نکنید که ملت ایران از تحریم می هراسد.
*جمهوری اسلامی ایران دنبال ایجاد رشد و توسعه و ثبات جهانی است و همانطور که رهبر معظم انقلاب اعلام کردند ما دنبال توافقی هستیم که در بردارنده عزت و پیشرفت ملت بزرگ ایران باشد. ما در طول یکسال گذشته توانسته ایم بخشی از تحریم ها را کنار بزنیم.
*تحریم های غلط و ظالمانه و شما می دانید 11 میلیارد دلار از دارایی های ملت ایران که به ناحق بلوکه شده آزاد کرده ایم. شما می دانید دور زدن تحریم را در طول یکسال گذشته تسهیل کردیم. می دانید که جلوی ادامه تحریم نفتی که امریکا ظالمانه دنبال آن بود گرفته ایم. در زمینه امور مالی و بانکی قدمهایی گشایش ایجاد کردیم. صادرات پتروشیمی قطعات هواپیمایی حمل و نقل دریایی و خودروسازی و بیمه را از تحریم خارج کردیم.
*واردات کالاهای اساسی و دارویی و تجارت طلا و... را از شرایط سخت گذشته خارج کردیم.ایران برای پیشرفت و متعهد ماندن به آرمانهای انقلابش پایبند خواهد بود.همانطور که دولت از ابتدا اعلام کرده هم سانتریفیوژها خواهد چرخید و هم اقتصاد کشور.
*می دانید جمهوری اسلامی ایران در یکسال گذشته با قدمهایی که با همت مردم برداشته است ایران هراسی و اسلام هراسی را کاسته است. به جهانیان روشن کرده است که منطق ایران در برابر دیگران و بیگانه و غرب همان منطق نامه امام به گورباچف و نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان غرب است. ما با منطق با مردم دنیا سخن می گوییم و با همین منطق راهمان که پیشرفت و تعالی کشور است را ادامه میدهیم.
*همانطور که دیدید در زمینه منطقه و ثبات منطقه قدمهای بسیار موثری را برداشتیم.جمهوری اسلامی ایران با موفقیت نشست وزرای کشورهای غیرمتعهد را برای حمایت از فلسطین در تهران تشکیل داد.ایران با قدرت به حمایت از مردم فلسطین و غزه در برابر تجاوز ناجوانمردانه اسرائیل ایستادگی کرد.
*ایران مسیر و راه خود را ادامه خواهد داد.البته هر کاری ما کردیم از انقلابش، از پیروزی در جنگ تحمیلی اش و تا امروز در برابر توطئه ها، فقط با اتکا و اتکال به خداوند بزرگ و حمایت مردم ما بوده است.
*توجه ما به خداست و سرمایه اصلی ما حق است؛ خاندان اهل بیت هستند. توجهات حضرت ولی عصر است و ما می دانیم با کمک حق راهمان را تا پیروزی نهایی ادامه میدهیم.امروز هم که روز پیروزی ملت و 22 بهمن است بازهم دست استمداد ما به سمت حق است.
*از خدا می خواهیم ملت ما را در مسیر سربلندی کشور همواره پیروز و موفق بگرداند و باران رحمتش را همواره بر ملت ما بتواند نازل کرده و دریغ نکند. رحمت و عطوفت محمدی را برقلب های ما نازل کند.خداوند به آبروی شهیدان عزت و شرف و استقلال و آزادی مردم ما را نگهبان باشد.

 

2929

 

کد N722169

خواندنی از سراسر وب