روحانی در مراسم 22 بهمن؛

روحانی: ملت ما در مسیر رونق و اقتصاد مقاومتی حرکت می‌کند

سیاسی

رئیس‌جمهور در سخنرانی مراسم 22 بهمن، گفت: آمارها حاکی از آن است که ملت ما با سرعت در مسیر رونق و اقتصاد مقاومتی حرکت می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی در جمع راهپیمایان مراسم 22 بهمن، گفت: در 10 ماهه ابتدای امسال صادرات نسبت به 10 ماهه پارسال 240 درصد رشد داشته است؛ مقصود من صادرات غیرنفتی است.

وی افزود: میزان صادرات ما 34.3 میلیارد و امسال در 10 ماهه اول 42.6 میلیارد بوده است.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: در زمینه نفت و گاز علیرغم تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، پیشرفت‌های شگفت‌انگیزی داشته‌ایم، تولید نفت ما در یک سال گذشته از 2.7 میلیون بشکه به 2.9 میلیون در روز ارتقا یافته است.

روحانی با اشاره به تولید گاز، گفت: در زمینه تولید گاز پنج فاز در پارس جنوبی به  ثمر نشسته است و امروز نسبت به پارسال روزانه 100 میلیون مترمکعب گاز را بیشتر تولید می‌کنیم و تا سال آینده هم 100 میلیون مترمکعب دیگر به آن افزوده خواهد شد.

وی با اشاره به حوزه کشاورزی، گفت: در حوزه کشاورزی علیرغم خشکسالی و مشکلات دیگری که داشتیم، در زمینه گندم دو میلیون تن افزایش تولید داشتیم. در زمینه مکانیزه کردن کشاورزی توانستیم تحول بسیار خوبی ایجاد کنیم. تعداد تراکتورهای ما نسبت به پارسال 250 درصد و تعداد کمباین ما 350 درصد افزایش داشته است.

رئیس‌جمهور افزود: 550 هزار هکتار اراضی دشت خوزستان و ایلام را احیا کرده‌ایم.

روحانی با اشاره به کاهش تورم، گفت: همانطور که پارسال به شما قول دادم و اعلام کردم تورم 35 درصدی را در سال آينده به 25 درصد خواهم رساند، امروز با افتخار می‌گویم که تورم به زیر 17 درصد رسیده است.

وی تاکید کرد: پس تولید توانسته است با حمایت مردم، جوانان و کارآفرینان، قدم مهمی را در رشد کشور بردارد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در زمینه علم و فناوری و فرهنگ شاهد این رشد بسیار بالا در تمام دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و مراکز علمی هستیم و بحمدالله دانشگاه‌ها نسبت به گذشته آرام‌تر و با کیفیت‌تر به کار خود ادامه می‌دهند.

روحانی در ادامه گفت: این دولت پس از چند سال قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را عملیاتی کرده است. در طول مدتی که قانون را اجرا کرده، شرکت‌های دانش‌ بنیان به 1300 شرکت افزایش پیدا کرده است؛ یعنی در طول چند ماه رشد ما 22 برابر بوده است.

وی افزود: صندوق نوآوری و شکوفایی را ایجاد کردیم و سرمایه آن را به 2000 میلیارد تومان افزایش دادیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به رشد علمی در کشور، گفت: از لحاظ صعود رتبه علمی، کشور نسبت به پارسال دو رتبه صعود داشته و به رتبه 14 جهان رسیده است.

روحانی با اشاره به تکنولوژی نانو، گفت: در زمینه نانو رتبه هفت جهان را کسب کردیم؛ یعنی یک رتبه و یک پله نسبت به پارسال صعود کرده‌ایم.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به تولید علم، گفت: رهبر انقلاب همواره بر رشد علم و فناوری در کشور تاکید داشته‌اند. ما امروز در سالگرد انقلاب می‌توانیم با افتخار بگوییم جوانان عزیز ما در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی بیش از هر زمان دیگر به فعالیت علمی خود ادامه می‌دهند و دولت پشتیبان آنها خواهد بود.

ادامه دارد...