بایکوت سخنرانی نتانیاهو در کنگره ازسوی باسابقه‌ترین سناتور آمریکا

سیاسی

باسابقه‌ترین سناتور آمریکا اعلام کرد در سخنرانی ماه آینده نخست‌وزیر اسرائیل در کنگره آمریکا شرکت نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دویچه وله، شماری دیگر از نمایندگان دموکرات نیز پیش از این اعلام کرده بودند سخنرانی بنیامین نتانیاهو را بایکوت خواهند کرد.

 سناتور پاتریک لیهی٬ باسابقه‌ترین سناتور آمریکا دعوت از بنیامین نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره‌ی آمریکا را «نمایشی متکبرانه و جلف» خواند. این دعوت از سوی جمهوری‌خواهان و بدون مشورت با دموکرات‌ها و کاخ سفید انجام شده است.

سناتور لیهی اعلام کرد در سخنرانی نخست‌وزیر اسرائیل که قرار است یک ماه دیگر در کنگره آمریکا انجام شود شرکت نخواهد کرد.

سناتور لیهی که از ۴۰ سال پیش عضو سنای آمریکا بوده است با این خبر به آن دسته از سناتورهای دموکرات پیوست که پیش از این اعلام کرده بودند سخنرانی نتانیاهو در کنگره را بایکوت خواهند کرد. سخنرانی نتانیاهو در حالی قرار است انجام شود که آمریکا و پنج قدرت دیگر جهان در گروه ۱+۵ پیگیر مذاکرات با ایران در رابطه با پرونده هسته‌ای تهران هستند.

جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور نیز اعلام کرده است در سخنرانی نتانیاهو شرکت نخواهد کرد. او گفته است در آن زمان در سفر به سر می‌برد.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی قصد دارد در سخنرانی خود در کنگره مذاکرات قدرت‌‌های غربی با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور را مورد انتقاد قرار دهد و بر تشدید تحریم‌ها علیه تهران تأکید کند.

نتانیاهو که به دعوت جان بوئنر، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان به گنگره می‌رود قرار است روز ۳ مارس (۱۲ اسفند) در جلسه مشترک مجلس سنا و مجلس نمایندگان سخنرانی کند.