آهنی:با شکست مذاکرات دنیا به آخر نمی‌رسد

مذاكرات ايران و گروه 1 5,مذاكرات هسته‌اي

سفیر ایران در فرانسه گفت: در مذاکرات هسته‌ای، اگر واقعا گروه 1+5 اراده و حسن نیت داشته باشد می‌توانیم به نتیجه برسیم.

سفیر ایران در فرانسه گفت: در مذاکرات هسته‌ای، اگر واقعا گروه 1+5 اراده و حسن نیت داشته باشد می‌توانیم به نتیجه برسیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، علی آهنی در گفت‌وگو با رادیو بین‌المللی فرانسه در پاسخ به سوالی با اشاره به دیدار اخیر ظریف و کری در مونیخ مبنی بر این که آیا به نظر شما هدف دستیابی به یک توافق سیاسی قبل از 30 مارس و سپس انقعاد یک توافق جامع حاوی تمام ابعاد فنی قبل از 30 ژوئن با توجه به وضعیت مذاکرات هنوز ممکن به نظر می‌رسد؟ گفت: بله کاملا . شما می‌دانید کنفرانس مونیخ فرصتی بود برای تمام اعضا و وزرای خارجه 1+5 که با وزیر خارجه ایران ملاقات و صحبت نمایند. هدف نیل به یک توافق نهایی است که بتواند به لغو تحریم‌ها و ادامه برنامه هسته‌ای غیر نظامی ایران زیر نظر آژانس منجر گردد و همچنین نگرانی‌های احتمالی در مورد این برنامه را که باید همیشه صلح آمیز بماند مرتفع نماید. این هدف مذاکرات است و ما خوش‌بین هستیم. البته اگر واقعا از سوی 1+5 اراده و حسن نیت باشد حتما می‌توانیم به هدف برسیم.

سفیر ایران در فرانسه در پاسخ به این سوال که امروز مشکلات اصلی در مذاکرات چه می باشد؟ مبحث لغو تحریم ها؟ سطح غنی سازی اورانیوم؟ امروز مشکلات در کجا می باشد؟ گفت: بحث اصلی عدم اعتماد است.

آهنی در پاسخ به این که آیا عدم اعتماد دو طرفه است ؟ گفت: بله دو طرفه است. ولی با توجه به رویکرد و عملکرد کشورهای غربی در قبال ایران، از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، نمی شود سریعتر حرکت کرد و باید محتاط بود تا بتوان به توافقی رسید که منافع دو طرف را تامین نماید. ما در این چارچوب تلاش می کنیم و امیدواریم به نتیجه برسیم.

گر چه امیدواریم به توافق برسیم لیکن، ما سناریوهای مختلف را نیز برای حرکت‌های بعدی آماده کرده‌ایم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ایران امروز از تحریم‌ها رنج می‌برد؟ گفت: نمی‌شود گفت که تحمل چنین مجازات‌های سنگینی علیه ملت ایران، آسان است. قطعا روی زندگی روزمره ملت ایران اثر داشته است. در نتیجه هدف این است که به نقطه لغو تحریم‌ها برسیم که مهم است و امکان می‌دهد که توسعه اقتصادی ایران را بهتر دنبال کنیم. البته ما سناریوهای مختلفی را برای حرکت‌های بعدی آماده کرده‌ایم، اگرچه امیدواریم به توافق برسیم.

سفیر ایران در فرانسه در پاسخ به این سوال که حتی سناریوی شکست مذاکرات ؟ گفت: اگر مذاکرات شکست بخورد دنیا به آخر نمی رسد. ما طبیعتا به برنامه خود ادامه خواهیم داد ولی قطعی است که وضعیت پیچیده تر خواهد شد و این به نفع هیچ کس نیست.

وی در پاسخ به سوالی با اشاره به سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب درباره مذاکرات و این که آیا این سخن به روایتی برای آماده کردن آنهایی که اسم‌شان را جناح تندرو می‌گذارند یعنی جناح رادیکال است؟ یعنی برای آماده کردن آنها برای پذیرش یک مصالحه؟ گفت: نگاه کنید، توافق نهایی طبیعتا باید منافع دو طرف را در بر گیرد. آنچه به ما مربوط است، هدف ما ادامه برنامه هسته‌ای کاملا صلح‌آمیز خود و طبیعتا بهرمند شدن از تمام امتیازات ان پی تی که برای تمام اعضا و امضاکنندگان آن پیش بینی شده می باشد. طبیعتا نیل به یک توافق امکان می‌دهد که سریعتر به جلو رفت و راحت تر اقتصاد کشور را توسعه داد و ایران بتواند در این منطقه ( خاورمیانه ) پرچالش و تشنج نقش مهم خود را بهتر ایفا نماید.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با اینکه چه چیزی قوه محرکه ایران در مبارزه با داعش است؟ گفت: ایران کشوری است که بزرگترین قربانی تروریسم بوده است. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ما حدود 16 هزار نفر قربانی در اثر اقدامات تروریستی داشته ایم که حدود 12 هزار نفر آن به دست فرقه تروریستی منافقین بوده است که متاسفانه مقر آنها در حومه پاریس است. البته مدتی است سعی می کنند چهره واقعی خود را پنهان نموده و وانمود کنند که حامی مردم سالاری و حقوق بشر هستند ولی ماهیت تروریستی آنها عوض نشده است. برای مبارزه با تروریسم ما کاملا جدی هستیم و آماده برای تلاش. زیرا این تهدیدی است برای همه، برای منطقه، برای اروپا و برای جهان. برای مبارزه با تروریسم که تهدیدی برای همه است ما کاملا جدی و آماده تلاش هستیم.

وی در ادامه در پاسخ به این که این جنگ چه ماهیتی دارد؟ آیا یک جنگ شیعه و سنی است؟ گفت: هرگز، زیرا شیعیان و اهل سنت قرن ها با یکدیگر همزیستی داشته‌اند. این عوامل تروریستی ارتباطی با اسلام ندارند. آنها ادعا می کنند مسلمان هستند ولی اسلام با تروریسم هیچ ارتباطی ندارد و آنچه متاسفانه در افکار عمومی غرب منعکس شده اشتباه است. اسلام کاملا مخالف تروریسم است و باید با آن مقابله نمود و ما کاملا برای آن آماده هستیم. اسلام کاملا مخالف تروریسم است و اقدام عوامل تروریستی ارتباطی با اسلام ندارد و آنچه متاسفانه در افکار عمومی غرب منعکس شده اشتباه است.

وی در پاسخ به این که آیا تعهد ایران علیه دولت اسلامی (داعش) راهی است برای خروج ایران از انزوا ؟ گفت: اکنون سی و ششمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در ایران است. 35 سال است ایران و ملت ایران شاهد انواع فشارها و توطئه ها از سوی برخی قدرتهای غربی بود ولی بعد از 35 سال همین قدرتها که مشاهده نمودند که کوشش های آنان برای بی ثبات کردن و حتی براندازی جمهوری اسلامی ایران به جایی نرسیده، امروز خودشان به دنبال جلب همکاری ایران به عنوان یک بازیگر قوی، با ثبات و مستقل در منطقه هستند که می تواند برای ثبات در منطقه کمک نموده و ایفای نقش کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره رضایت از وضعیتی که امروز ایران پس از انقلاب اسلامی دارد، گفت: مشاهده کنید که ایران یک بازیگر قوی و باثبات و مستقل است.ایران هراسی نتیجه تبلیغات سوء علیه جمهوری اسلامی ایران در افکار عمومی غرب است. این در اثر تبلیغات توسط رسانه‌ها در افکار عمومی غرب است. ایران یک کشور مسئول است که به همه احترام می گذارد و به دنبال روابط حسن همجواری با همسایگان خود و روابط خوب با همه است. قدرتهایی که طی 35 سال با تلاش بیهوده به دنبال بی ثبات کردن و حتی براندازی جمهوری اسلامی ایران بودند، امروز در صدد جلب همکاری ایران به عنوان یک بازیگر قوی، باثبات و مستقل در منطقه هستند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که یک مسابقه بین المللی کاریکاتور در خصوص هولوکاست توسط دو نهاد فرهنگی ایران در عکس العمل به کاریکاتور پشت جلد شارلی ابدو برگزار می شود. آیا این یک پاسخ هوشمندانه است؟ گفت: به نظر من باید دو نکته مهم را متذکر شد: اول دفاع از آزادی بیان و در عین حال به موازات آن دفاع از آزادی اندیشه و در عین حال باید یاد گرفت که به یکدیگر احترام گذاشت و عکس العمل نشان داد و صحبت کرد، بدون توهین به دیگران. در ایران بر طبق قانون مطالعه و تحقیق در مورد تاریخ و ابعاد تراژدی جنایتکارانه هولوکاست ممنوع نمی باشد. باید واقع‌بین بود و نباید از بررسی و تحلیل ابعاد یک تراژدی جنایت‌کارانه مثل هولوکاست که در اروپا و به دست اروپایی‌ها انجام شده است، ترسید.

انتهای پیام

کد N722046