شمخانی در دیدار مشاور امنیت ملی هند تأکید کرد:

ضرورت افزایش نقش جنبش عدم تعهد در تقویت صلح و مبارزه موثر با تروریسم

سیاست خارجی

متاسفانه پافشاری کشورهای غربی بر نادیده گرفتن حقوق و اراده مردم و تلاش برای تغییر حاکمیت کشورها با ابزار تروریسم منجر به توسعه جریان‌های تکفیری و تصاعد بحران در منطقه شده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر لزوم افزایش نقش جنبش عدم تعهد در تقویت صلح و ثبات جهانی بر مبارزه موثر و به دور از تبلیغات با تروریسم و مشارکت موثر قدرت‌های منطقه‌ای در این خصوص تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، مشاور امنیت ملی هندوستان که برای دیدار رسمی به تهران سفر کرده است، صبح امروز با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد.

علی شمخانی در این دیدار با اشاره به سوابق تاریخی و مشترکات فرهنگی و تمدنی بین ایران و هند دو کشور را همسایگان بدون مرز مشترک عنوان کرد و اظهار داشت: با اراده سیاسی رهبران دو کشور، همکاری‌های مشترک ایران و هند به عنوان شرکای راهبردی همواره در مسیر تامین منافع ملی و ثبات منطقه‌ای سیر صعودی داشته است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با استقبال از مشارکت و سرمایه‌گذاری هند در برنامه‌های مرتبط با توسعه بنادر و خطوط ریلی شرقی ایران و افزایش همکاری‌های ترانزیتی چند جانبه، افزود: تسریع در اجرای موافقنامه‌های اقتصادی، تجاری و اقتصادی بین دو کشور، نقش تعیین‌کننده‌ای در ارتقاء سطح روابط و شکوفایی ظرفیت‌های گسترده همکاری دوجنبه به دنبال خواهد داشت.

شمخانی با اشاره به هشدارهای ایران در خصوص گسترش فزایند موج جدید تروریسم و عواقب ناگوار حمایت مالی و تسلیحاتی برخی کشورهای غربی و هم‌پیمانان منطقه‌ای آنان از جریان‌های تکفیری در سوریه و عراق گفت: متاسفانه پافشاری کشورهای غربی بر نادیده گرفتن حقوق و اراده مردم و تلاش برای تغییر حاکمیت کشورها با ابزار تروریسم منجر به توسعه جریان‌های تکفیری و تصاعد بحران در منطقه شده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر لزوم افزایش نقش جنبش عدم تعهد در تقویت صلح و ثبات جهانی بر مبارزه موثر و به دور از تبلیغات با تروریسم و مشارکت موثر قدرت‌های منطقه‌ای در این خصوص تاکید کرد.

در این دیدار آجیت دووال مشاور امنیت ملی هندوستان نیز با تقدیر از نقش ایران در مبارزه با تروریسم و ایجاد ثبت و امنیت در غرب آسیا خواستار ارتقاء سطح همکاری همه جانبه میان دو کشور شد.

وی با اشاره به نقش تعیین کننده ایران و هند در برقراری ثبات و امنیت در منطقه و رویکردهای مشترک دو کشور در موضوعات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی افزود: همکاری‌های همه جانبه میان ایران و هندوستان هیچگاه متاثر از اراده کشورهای ثالث نبوده و همواره بدون تاثیر گذاری منفی بر کشورهای دیگر مسیر تامین منافع مشترک را پیموده است.

کد N721613