مردم روسیه خواهان اعمال تحریم های شدید علیه غرب هستند

سیاسی

نتایج یک نظرسنجی حاکی است مردم روسیه ضمن حمایت از سیاست های دولت این کشور خواستار اقدام متقابل در پاسخ تحریم های غرب هستند.

 ‌به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ‌‌‌‌روزنامه ایزوستیا چاپ روسیه، 69 درصد مردم روسیه اعتقاد دارند که روسیه باید در واکنش به تحریم های غربی به سیاست خود ادامه دهد.

 34 درصد جمعیت آماری بر این باورند که تحریم ها برای آنها مشکلاتی ایجاد کرده در حالی که 57 درصد معتقدند که تحریم ها برای آنها هیچ مشکلی ایجاد نکرده است. نویسنده مقاله خاطرنشان می کند که تحریم های غربی مانند سابق بخش کمتری از مردم روسیه را نگران می کند.

در ماه دسامبر سال 2014، 31 درصد مردم روسیه اعلام کردند که تحریم ها برای آنها مشکلات جدی ایجاد کرده است و حالا 34 درصد چنین فکر می کنند. بیشتر از همه دارندگان درآمدهای پایین به مشکلات ناشی از تحریم ها اشاره می کنند. در عین حال تأکید بر ادامه سیاست خود بدون توجه به تحریم ها افزایش یافته است به طوری که در ماه دسامبر 2014 حدود 66 درصد بر این اعتقاد بودند و حالا 69 درصد بر ادامه سیاست روسیه تاکید دارند.

«کارینا پیپیا» کارشناس مرکز لوادا-سنتر معتقد است که روسیه شاهد یکپارچگی بی سابقه بین مردم و حکومت است. به گفته وی، نقطه نظر مردم درباره اوکراین تغییر نکرده و مانند سابق 85 درصد مردم از رئیس جمهوری روسیه پشتیبانی می کنند. به تعبیر روس ها، تحریم های غربی نشان دهنده آن است که غرب از روسیه می ترسد و به این کشور احترام می گذارد.

همچنین مردم در پاسخ به این سئوال که روسیه باید در برابر تحریم های غربی چه واکنشی از خود نشان دهد، اعلام کردند که روسیه هم باید علیه غرب تحریم های شدیدی وضع کند 32 درصد از مردم به تحکیم روابط اقتصادی و نظامی با کشورهای خاور میانه، چین و هند تاکید دارند  32 درصد دیگر به نادیده گرفتن تحریم های غربی و حرکت در مسیر تعیین شده اشاره می کنند. 18 درصد خواهان افزایش بودجه نظامی و تحکیم بنیه نظامی کشور شدند و تنها 10 درصد جمعیت آماری بر جستجوی راه سازش و بازنگری در مسئله الحاق کریمه و حمایت از نیرو های مردمی دونباس تأکید کردند.

خانم پیپیا در تشریح این موضع تأکید کرد مردم درباره واکنش به تحریم های ضد روسی نقطه نظر واحدی ندارند ولی کسی نمی خواهد که روسیه وارد مناقشه جنگی شود. مردم همچنین فرا رسیدن بحران اقتصادی را می بینند ولی حدود نیمی از آنها به موفقیت تدابیر دولت جهت حل بحران اعتقاد دارند.