مامور سابق سیا: شکنجه زندانیان گوانتانامو به دستور شخص رئیس جمهور بود

مامور سابق سازمان جاسوسی آمریکا گفت: رئیس‌جمهوری آمریکا دستور داد تا تروریست‌های زندانی در گوآنتانامو شکنجه شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، جان کریاکو در مصاحبه‌ای که با این خبرگزاری روسی داشت با بیان اینکه دستور شکنجه زندانیان گوآنتانامو را رئیس‌جمهوری آمریکا صادر کرده است، مسوولیت این کار را به گردن سازمان سیا انداخت.

وی که به دلیل فاش کردن این جزییات به دو سال حبس محکوم شده بود، پس از اتمام حکمش به خبرنگار اسپوتنیک اظهار کرد: سازمان سیا زندانیان را شکنجه کرد ولی دستور از رئیس‌جمهور صادر شده بود و این سیاست رسمی دولتی آمریکاست.

جان کریاکو که به دلیل کارهای مفیدش در سازمان جاسوسی پاداش‌های بسیاری گرفته بود و مدت‌ها از برنامه دولت برای راهکارهای ضدتروریستی حمایت کرده بود، گفت: به ما گفته بودند که شکنجه با آب بسیار موثر است و اصلا شکنجه نیست و می‌توان به وسیله آن اطلاعات مهمی به دست آوریم. ولی چند سال بعد متوجه شدم به هیچ عنوان درست نیست. در آژانس به ما دروغ گفتند. شکنجه با آب وحشتناک است. برای کشور خوب نبود، سیاست درستی هم نبود و از ابتدا یک اشتباه بود.

زمانی که اطلاعات شکنجه‌ها به خارج از سازمان درز کرد ریاست‌جمهوری مسوولیت را به گردن سازمان سیا و مامورانش انداخت.

جان کریاکو تنها مامور سازمان جاسوسی بود که در این پرونده محکوم شد. وی متهم به نقض قانون جاسوسی به خاطر گفتن اظهاراتی درباره شکنجه کردن تروریست‌ها توسط آمریکا شد.

به گفته وی، ایالات متحده از قانون جاسوسی به عنوان یک چکش استفاده می‌کند.

او ادامه داد: این قانون برای محاکمه کردن افرادی که با خبرنگاران صحبت می‌کنند نوشته نشده است و برای افرادی است که با فروش اطلاعات محرمانه به آمریکا خیانت می‌کنند.

وی همچنین درباره دوران محکومیتش در زندان اظهار کرد: خیلی احمقانه فکر می‌کردم که یک حریم خصوصی دارم ولی ماموران در زندان نامه‌هایی که می‌نوشتم را باز می‌کردند، بعضی اوقات آنها را کپی می‌کردند و سپس با نوار چسب می‌بستند. آنها هیچ وقت این را به من نگفتند و من این اطلاعات را از افرادی که پاسخ نامه‌هایم را می‌دادند، متوجه شدم.

جان کریاکو با اشاره به اینکه می‌بایست اصلاحاتی در سیستم حاکم بر زندان‌های آمریکا صورت گیرد، بیان کرد: باید با این فکر که با تو مثل یک سگ رفتار می‌کنند، که تو یک آدم پست هستی و مستحق این نیستی که با تو مثل یک آدم رفتار شود، کنار بیایی. اگر مقاومت کنی تو را به جرم گستاخی به سلول انفرادی که همانند جهنم است می‌برند.

انتهای پیام

کد N721258