اذعان مودی به شکست حزبش در انتخابات محلی دهلی‌نو

هند

نخست وزیر هند با تبریک به رهبر حزب "آم آدامی" (AAP)، به شکست حزب خود در انتخابات ایالتی در دهلی نو اذعان کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند در صفحه توئیتر خود نوشت: در گفت‌وگو با آرویند کجریوال، رهبر حزب آم آدامی (Aam Aadmi Party ) پیروزی‌اش را تبریک گفتم و بر حمایت کامل دولت از برنامه توسعه دهلی تاکید کردم.

از مه سال گذشته که نارندرا مودی به عنوان نخست وزیر هند منصوب شد، این اولین ناکامی است که حزب وی در عرصه سیاسی هند تجربه می‌کند.

گفته می‌شود آرویند کجریوال که برنامه‌ها و سیاست‌های خود را به مبارزه با فساد در هند متمرکز کرده، در این انتخابات به پیروزی قاطعی دست یافته است.

طبق نتایج اولیه انتخابات پارلمان ایالتی دهلی نو، حزب ملی گرای هندوی نارندرا مودی موسوم به بهاراتیا جاناتا تنها هشت کرسی به دست آورده در حالی که حزب آم آدامی وابسته به کجریوال با 61 کرسی از مجموع 70 کرسی، پارلمان دهلی نو را به دست آورده است.

کجریوال که سال گذشته پیش از استعفا، به مدت 49 روز اداره امور پایتخت هند را در دست داشت، با پیروزی در انتخابات اخیر می‌تواند بار دیگر جایگاه خود را تقویت کند.

شکست حزب نارندرا مودی در این انتخابات یک ناکامی بزرگ برای نخست وزیر هند محسوب می‌شود چرا که وی از زمان به قدرت رسیدن در ماه مه گذشته پیوسته از حمایت رای دهندگان هندی برخوردار بود و در تمام انتخابات محلی و منطقه‌ای که در این مدت برگزار شد، پیروز شده بود.

با این وجود سخنگوی حزب بهاراتیا جاناتا تاکید کرد نتایج این انتخابات نشان دهنده رویگردانی مردم از سیاست‌های نارندرا مودی نیست چرا که موضوع مبارزات انتخاباتی در دهلی نو مربوط به مسایل منطقه‌ای از جمله خدمات آب و برق ارزان قیمت و همچنین مبارزه با فساد می‌شد. بنابراین اعتماد مردم به سیاست‌های حزب مودی در عرصه ملی در هیچ یک از مناطق به ویژه دهلی نو به هیچ وجه تحلیل نرفته است.

انتهای پیام

کد N720807