اکوادور پرونده آسانژ را به شورای حقوق بشر سازمان ملل می‌برد

سیاسی

نماینده اکوادور در سازمان ملل گفت، هیات این کشور در حال آماده کردن جلسه‌ای حاشیه‌ای در چارچوب بیست و هشتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل برای رسیدگی به پرونده موسس سایت افشاگر ویکی لیکس است که در سوئد و آمریکا تحت پیگرد قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ماریا فرناندا اسپینوزا، نماینده اکوادور در سازمان ملل گفت: ما با همکاری تیمی از وکلا به سرپرستی دکتر بالتازار گارزون و یک سازمان غیردولتی در حال آماده کردن یک جلسه حاشیه‌ای برای 19 یا 20 مارس سال‌جاری میلادی در چارچوب بیست و هشتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل به منظور رسیدگی به پرونده جولیان آسانژ، موسس سایت افشاگر ویکی لیکس هستیم.

این ابتکار عمل به دنبال مطرح کردن دو پیشنهاد اکوادور به سوئد در جریان نشست اخیر «بررسی دوره‌ای جهانی» صورت گرفته است.

بررسی دوره‌ای جهانی سیستمی در داخل شورای حقوق بشر سازمان ملل است که پیروی کشورها از استانداردهای بین‌المللی در این منطقه را ارزیابی می‌کند.

هیات اکوادور در سازمان ملل به سوئد پیشنهاد کرد، اقداماتی را برای کاهش مدت بازداشت پیش از محاکمه یا فراهم کردن وضعیت مناسب آزادی مظنون، بدون اتهامات رسمی و با هدف تحقیق و بررسی اتخاذ کند.

این هیات همچنین مکانیسم‌های کارآمدتری را برای همکاری حقوقی بین‌المللی در هیات‌های قضایی و دادستانی برای افرادی که تحت حفاظت قوانین پناهندگی قرار دارند، پیشنهاد کرده است.

سوئد پیشنهاد دوم را رد کرده اما در حال بررسی پیشنهاد اول است.

آسانژ از سال 2010 میلادی به خاطر اتهام تعرض جنسی در سوئد تحت پیگرد است اما هرگز به صورت رسمی از سوی دادگاه متهم نشده است.

آسانژ بارها این اتهامات را رد کرده و می‌گوید آنها با انگیزه سیاسی صورت گرفته‌اند و نگران است که استرداد وی به سوئد به عنوان بهانه‌ای برای انتقالش به آمریکا استفاده شود.

این ابتکار عمل بیانگر خواسته اکوادور در شکستن بن‌بست به وجود آمده در پرونده آسانژ است که در دو سال اخیر در سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده است.

انتهای پیام

کد N720648