نگرانی گروه‌های سیاسی و عفو بین‌الملل از لغو تابعیت فعال بحرینی

گروه‌های سیاسی در بحرین به همراه سازمان عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای نسبت به اخراج یک فعال سیاسی از کشور و لغو تابعیت وی ابراز نگرانی کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت مراة البحرین، گروه‌های سیاسی مخالف بحرینی با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که اخراج "فرحات خورشید"، فعال بحرینی که تابعیت وی لغو شده است، به مثابه نقض حقوق اولیه شهروندی و تنگ کردن عرصه بر مخالفان در بحرین که یکی از بدترین روش‌های سیاسی به شمار می‌آید، است.

در ادامه این بیانیه که از سوی جمعیت‌های الوفاق، رعد، جمعیت ملی و برادری صادر شد، آمده است: حق شهروندی جزو حقوق اصلی هر انسانی است که باید به دور از درگیری‌های سیاسی میان نظام حاکم و ملت محقق شود. لغو تابعیت یک شهروند به مثابه نقض حقوق شهروندی وی است و ما شاهد اخراج فرحات خورشید هستیم که این نقض حقوق را دو برابر می‌کند.

مخالفان بحرینی همچنین خواستار بازگشت خورشید به کشور و بازگرداندن تابعیت بحرینی به وی و تمام مخالفانی که تاکنون تابعیت آنها لغو شده است، شده‌اند چراکه معتقدند لغو تابعیت این افراد یک اقدام غیرقانونی بوده است.

این گروه‌های سیاسی از جامعه بین‌الملل خواستند تا به وظایف خود براساس قوانین بین‌المللی و وا داشتن دولت بحرین به اجرای قوانین و احترام به حقوق بشر و راس آن حق داشتن تابعیت عمل کنند.

از سوی دیگر سازمان عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای نگرانی شدید خود را نسبت به اخراج فرحات خورشید از بحرین بعد از لغو تابعیت وی در 31 ژانویه ابراز کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است نام فرحات خورشید در میان نام 72 تن از مخالفان بحرینی که تابعیت آنها در 31 ژانویه لغو شد، آمده است.

خورشید قبل از خروج از کشور عنوان داشت که نیروهای امنیتی برای ساعاتی طولانی وی و خانواده‌اش را بدون آب و غذا بازداشت کرده‌اند.

مسوولان بحرینی به فرهاد خورشید ابلاغ کرده‌اند که باید هرچه سریعتر بحرین را به مقصد قطر ترک کند.

فرحات خورشید و تمام خانواده وی تنها تابعیت بحرین را داشته و لغو تابعیت از آنها به این معناست که دیگر تابعیت هیچ کشور دیگری را ندارند.

سازمان عفو بین‌الملل با ارسال نامه‌ای به مسوولان بحرینی از آنها خواسته بود تا هر چه سریعتر شرایط را برای بازگشت فرحات خورشید به کشور فراهم کند. اما مسوولان بحرینی اعلام کردند که این فعال مخالف باید هرچه سریعتر کشور را ترک کند.

انتهای پیام

کد N720620