معاون اول روحانی: فردا همه دنیا قدرت ایران را می بیند و درس می گیرد

دولت یازدهم,اسحاق جهانگیری

ایسنا نوشت:

معاون اول رئیس جمهور گفت: اعتماد امام(ره) به مردم و متقابلا مردم به امام(ره) از بزرگترین سرمایه‌های ایران است که باعث پیروزی انقلاب اسلامی شد.

اسحاق جهانگیری با حضور در مراسم واگذاری 4 هزار و 800 دستگاه انواع شیرآلات عمرانی، خدماتی به شهرهای زیر 50 هزار نفر جمعیت و دهیارهای کشور که با حضور وزیر کشور و جمعی از استانداران تهران و شهرهای کشور صبح امروز در وزارت کشور برگزار شد، گفت: امام حق بزرگی به گردن همه ملت ایران دارد.

او ادامه داد: شاید برای خیلی‌ها باورکردنی نبود که در آن مقطع از تاریخ امام راه جدیدی را برای درمان همه آلام بشری داشته باشد.

جهانگیری با بیان این که اعتماد امام به مردم و متقابلا مردم به امام از بزرگترین سرمایه‌های ایران است که باعث پیروزی انقلاب اسلامی نیز شد، گفت: به عنوان مسئولان جمهوری اسلامی همواره باید اعتماد مردم را بزرگترین سرمایه‌ی خود بدانیم و فراموش نکنیم که تا امروز هم با تکیه بر همین اعتماد است که از مسائل گذر کرده‌ایم.

معاون اول رئیس جمهور گفت:‌ فردا دنیا اقتدار و انسجام ایران را خواهد دید و درس بزرگی خواهد گرفت از سوی دیگر باید بگویم که 22 بهمن متعلق به همه‌ی ایرانی‌هاست و هیچ حزب و گروهی نمی‌تواند آن را مختص خود بداند. همچنین امیدواریم فردا شاهد حرکتی باشکوه باشیم.

او با بیان اینکه در 36 سال گذشته طرح‌های عمرانی بسیاری صورت گرفته است، گفت: هدف اصلی ما این است که در تمام نقاط دور کشور و مناطق محروم رسیدگی کنیم. در همین راستا اقدام شایسته‌ی وزارت کشور و دکتر رحمانی فضلی و همکاران وی برای اهدای 4هزار و 800 دستگاه ماشین آلات عمرانی و خدماتی به بهیاری‌ها و مناطق زیر 50 هزار نفر اقدامی ستودنی و در راستای برنامه‌های دولت یازدهم است.

جهانگیری ادامه داد: خدمات‌رسانی عمرانی به مناطق محروم و دور افتاده باید با سرعت بیشتری انجام گرفته و روشهای بهتری را برای آن در نظر بگیریم. چرا که توسعه کشور از مهمترین مطالبات به حق مردم ایران است و همه از مسئولان کشور توسعه می‌خواهند ولی به دلیل سازوکارهای اداری که داریم بازده لازم و مطلوب را به دست نمی‌آوریم. به همین دلیل برای توسعه کشور که از مهمترین مطالبات مردم است باید راهکارهای مناسبی بیندیشیم.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به پتانسیل‌های فراوان انسانی، جغرافیایی و کشاورزی که در ایران وجود دارد، گفت: با توجه به این پتانسیل‌های موجود لازم است تا ساختارهای داخلی کشور مورد بازبینی قرار بگیرد. همچنین باید در رابطه با مسائل کلان شهرها از جمله مشکلات محیط زیستی،حاشیه‌نشینی و بسیاری دیگر از مشکلاتی که وجود دارد نیز راهکارهای مناسبی را اندیشید.

او گفت:‌ فکر نمی‌کنم هیچ ایرانی با توجه به وجود مشکلاتی که برای مردم اهواز و خوزستان به دلیل وجود ریزگردها در شهرستان به وجود آمده است احساس خوبی داشته باشند. همچنین مردم تهران نیز با مشکلات زیست محیطی دیگری روبرو هستند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به مهاجرت گسترده از شهرهای کوچک به کلان شهرها گفت: اگر به شهرهای کوچک به طور مناسب رسیدگی شود و امکانات لازم را در اختیار آنها بگذاریم دیگر شاهد این مهاجرت‌های گسترده و کلان شهرها نخواهیم بود. البته اقدامات وزارت کشور نیز در همین راستا است.

او در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در مقطع فعلی دولت با کمبود منابع مالی روبرو است این در حالی است که گفته می‌شود طی 5 سال گذشته هیچ نوع ماشین آلاتی به دهیاری‌ها و شهرهای کوچک واگذار نشده و این جای تعجب دارد زیرا در سال 1390 درآمد کشور بالغ بر 118 میلیارد دلار بوده است. و سوالی که مطرح می‌شود این است که اگر ماشین‌آلات یا منابعی در اختیار شهرهای کوچک قرار نگرفته است پس این پولها کجا صرف شده است.

جهانگیری گفت: دولت یازدهم با نفت حدود 40 دلار تلاش می‌کند تا با تکیه بر مدیریت مطلوب ، روند فعلی را ادامه دهد. همچنین باید اطلاع بدهم که حدود 480 هزار میلیارد طرح نیمه تمام داریم و تا آخر سال هم 30 هزار میلیارد تومان می‌توانیم برای این طرح‌ها پرداخت کنیم . بنابراین کشورمان با طرحهای نیمه تمام بسیاری روبرو است و برای حل این معضل ابتدا باید اولویت‌بندی کرده و طبق اولویت‌ها گام برداریم.

او ادامه داد: می‌توانیم برای رفع معضل طرح‌های نیمه تمام و کمبود بودجه کارهای کوچک را به پیمانکارها سپرده و شهرداری‌ هم بر آنها نظارت کند از سوی دیگر ما به دنبال فراهم کردن فاینانس و منابع خارجی هستیم و اجازه نمی‌دهیم روند توسعه کشور به حالت قبلی و کند بازگردد.

معاون اول رئیس جمهور در آخر گفت:‌ واگذاری ماشین آلات به شهرداری‌های مناطق محروم می‌تواند زمینه‌ساز تولیدات داخلی کشور شود و این در شرایطی است که فعالیت واحدهای تولیدی کشور به ویژه در روستاهای زیر 20 هزار نفر باید به سرعت انجام شود. همچنین گازرسانی به مناطق محروم نیز که از دیگر برنامه‌های دولت یازدهم است باید به سرعت انجام شود چرا که اگر این تصمیمات به سرعت عملیاتی شود بخش زیادی از مشکلات مردم در روستاها رفع خواهد شد.

در مراسم واگذاری 4 هزار و 800 دستگاه انواع ماشین‌آلات عمرانی و خدماتی به شهرداری‌های زیر 50 هزار نفر جمعیت و دهیارهای کشور به طور نمادین به 10 شهردار و 10 دهیار حواله‌های تحویل این ماشین‌آلات اهدا شد.

 

45231

 

کد N720530