پیشنهاد ایجاد منطقه غیرنظامی در جنوب شرق اوکراین

روسیه پیشنهاد کرده است که در جنوب شرق اوکراین منطقه‌ای غیرنظامی برقرار شود، پیشنهادی که باید توسط ستاد فرماندهی نیروهای نظامی روسی و اوکراین بررسی شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، کمیسیون ویژه سازمان امنیت و همکاری اروپا در گزارشی اعلام کرد: دو تن از فرماندهان ارشد روس و اوکراینی از پیشنهاد روسیه به رسانه‌ها خبر دادند و بیان کردند که طرح ایجاد منطقه‌ای غیرنظامی در جنوب شرق اوکراین توسط ستاد فرماندهی نیروهای نظامی دو کشور در حال بررسی است.

جزئیات این پیشنهاد در حال حاضر در دسترس نیست.

دولت اوکراین از 15 آوریل 2014 تاکنون عملیات نظامی را برای سرکوب کردن جدایی‌طلبان جنوب شرق این کشور آغاز کرده است. به گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل درگیری‌ها میان دولت اوکراین و جدایی‌طلبان منطقه دنباس (دونتسک و لوهانسک) حدود 5486 کشته برجای گذاشته است که 59 تن آنها کودک بودند.

در گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل همچنین به شمار مجروحین اشاره شده است که به 12 هزار و 972 تن رسیده است که 153 تن آنها نیز کودک بوده‌اند. در همین حال 978 هزار و 482 تن نیز مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.

هم‌زمان ویتالی چورکین، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل اظهار کرد: از این بیم داریم که با شکست اجلاس با «فرمت نرماندی» که چهارشنبه آینده در شهر مینسک برگزار می‌شود، مرحله جدیدی از بالا گرفتن بحران اوکراین شروع شود.

وی با اشاره به اینکه بالا گرفتن درگیری‌ها می‌تواند وارد مرحله نامعقولی شود که می‌توان انتظار هر چیزی را از آن داشت، بیان کرد: بدون‌شک این مساله بسیار خطرناک است. همچنین تلاش‌های به کار گرفته شده توسط روسیه، فرانسه و آلمان اهمیت بسزایی دارند.

قرار است ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه در اجلاسی که قرار است چهارشنبه 11 فوریه (22 بهمن) در مینسک برگزار شود، گردهم آیند تا درباره بحران اوکراین گفت‌وگو کنند.

انتهای پیام

کد N720515