چیت چیان:

انتقال آب از بهشت آباد به کرمان سال آینده اجرایی می شود

سیاسی

کرمان - وزیر نیرو از اجرایی شده پروژه انتقال آب از بهشت آباد برای شمال استان کرمان طی سال آینده خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید چیت چیان دوشنبه شب در جلسه شورای اداری استان کرمان که با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، کم آبی را مهم ترین مشکل استان کرمان دانست و گفت: سه برنامه انتقال آب به این استان در دست اجراست.

وی با اشاره به اینکه پروژه انتقال آب از بهشت آباد برای شمال استان کرمان از سال آینده وارد مرحله اجرایی می شود، افزود: همچنین انتقال آب از سد صفارود دومین طرح انتقال آب بوده که با طول ۳۸ کیلومتر طولانی ترین تونل انتقال آب در کشور است.

چیت چیان ابراز داشت: انتقال آب از خلیج فارس به کرمان نیز با همکاری بخش خصوصی انجام خواهد شد.

وی با تاکید بر لزوم اجرای طرح های انتقال آب به استان کرمان افزود: اما انتقال آب به تنهایی باعث پایداری منابع آب در هر منطقه نمی شود و پایداری منابع آب باید متکی به منابع آب موجود در استان باشد.

وزیر نیرو ادامه داد: سیاست استاندار برای مدیریت مصرف آب درست بوده و باید در سایر استان ها نیز اجرا شود.

اندازه گیری ظرفیت آب های زیرزمینی در ۶۰۹ دشت

وی ادامه داد: برای نخستین بار از سوی وزرات نیرو ظرفیت آب های زیرزمینی در ۶۰۹ دشت اندازه گیری و میزان آب قابل برداشت تعیین شده و بین چهار گروه کشاورزی، شرب، فضای سبز و صنعت تقسیم و به دستگاه های ذیربط ابلاغ شده است.

چیت چیان تصریح کرد: شوراهای حفاظت منابع آب هر استان مسئولیت نظارت کامل در این خصوص را دارد.

وزیر نیرو یادآور شد: این مساله در خصوص آب های سطحی نیز مشخص و امکان برداشت مجاز تعیین شده است که بین پنج مصرف کننده شرب، صنعت، کشاورزی، محیط زیست و فضای سبز تقسیم می شود.

وی با اشاره به اینکه مدیریت منابع آب به معنای واقع کلمه از این اقدام شروع می شود، افزود: باید شوراهای حفاظت منابع آب به سرعت تشکیل شوند.

چیت چیان با بیان این نکته که کرمان در زمینه آب شرب سخت ترین وضعیت را در میان شهرهای کلان دارد، گفت: در حال حاضر حدود هزار و ۸۰۰ لیتر بر ثانیه از آب مورد نیاز تامین می شود که کفاف نیاز آب استان را نمی دهد.

وی با اشاره به اینکه مجبوریم برای رفع این مشکل چاه های آب کشاورزی را اجاره یا خریداری کنیم، افزود: باید طی چهار یا پنج سال آینده با صرفه جویی وضعیت را مدیریت کنیم.

آبرسانی به ۱۲۷ روستا تا پایان سال جاری

وزیر به افتتاح شبکه آبرسانی به ۲۱ روستای استان کرمان همزمان با نهمین روز از دهه مبارک فجر اشاره و تصریح کرد: تا پاین سال جاری آبرسانی به ۱۲۷ روستای دیگر نیز انجام خواهد شد.

چیت چیان یادآور شد: امسال ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای آبرسانی روستایی داشته ایم که سال آینده به ۴۰۰ میلیارد خواهد رسید.

وی ادامه داد: کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی ۵۰۰ میلیون تومان از منابع صندوق توسعه ملی برای آب شرب روستاها در نظر گرفته که اگر به تصویب نهایی برسد باعث تحول جدی در این حوزه می شود.

چیت چیان یادآور شد: توجه به مساله کیفیت آب شرب نیز در دستور کار قرار داشته و تصمیمات جدی در این زمینه اتخاذ شده است که به زودی اجرایی می شود.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه در پیک بار تابستان ۵۰۰ مگا وات کمبود تولید برق در استان کرمان وجود دارد، ابراز داشت: با توجه به اینکه کرمان به سرعت در مسیر صنعتی شدن قرار گرفته است نیازمند ایجاد نیروگاه جدید در این استان هستیم.

چیت چیان در خصوص مساله فاضلاب کرمان نیز ابراز داشت: باید پساب فاضلاب شهرها به صنایع اختصاص داده شده و صنایع در این زمینه سرمایه گذاری کنند.

وی با اشاره به اینکه واحدهای صنعتی می توانند از طریق قراردادهای متقابل برای خرید پساب ها اقدام کنند، ابراز داشت: از این طریق شبکه های فاضلاب ساخته شده و آب مرود نیاز برای صنعت تامین می شود.