دادستان کل کشور:

برخورد دادستان مشهد با تخلفات اقتصادی مورد تایید است

دادستان کل کشور گفت: برخورد دادستان مشهد با فضا‌سازی و تخلفات اقتصادی این شهر مورد تایید و تاکید است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، سیدابراهیم رییس‌الساداتی، در جشن انقلاب که در محل دادگستری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: خوشبختانه برخورد دادستان مشهد با فضا‌سازی و تخلفات صورت گرفته در این شهر بسیار مورد تایید و تاکید بوده، خصوصا که این برخورد توام با زمان‌شناسی بسیار مناسب انجام شده است.

وی ادامه داد: این امر می‌تواند قانون‌مندی را به خوبی تضمین کند زیرا در صورتی که برخورد مناسب در زمان مناسب صورت نگیرد می‌تواند آسیب‌های اجتماعی بسیاری را به همراه داشته باشد.

دادستان کل کشور اضافه کرد: ما از هرگونه کارآفرینی و سرمایه‌گذاری به خوبی استقبال و حمایت می‌کنیم اما هرگونه تخلف و دور زدن قانون کاملا ممنوع است و برخورد قانونی با آن صورت می‌گیرد.

رییس‌الساداتی افزود: اینکه بررسی پرونده‌ای به طول بینجامد بسیار بهتر از آن است که بررسی پرونده به دست شخصی ناسالم و نا‌کارآمد سپرده شود و نگاه اصلی قوه قضاییه نگاهی با رویکرد ابطال باطل و احقاق حق است.

وی با اشاره به اینکه برخی از پدیده‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی چند ضلعی هستند، گفت: موادمخدر نیز از جمله این ناهنجار‌های چند‌ضلعی است که متاسفانه برای مقابله در برخی دستگاه‌ها هنوز حس مبارزه با این آسیب اجتماعی را مشاهده نمی‌کنیم.

دادستان کل با بیان اینکه صدا و سیما، آموزش عالی و آموزش و پرورش باید در زمینه مبارزه با موادمخدر نقش موثر خود را به‌خوبی ایفا کنند، خاطرنشان کرد: به نظرم وزارت امورخارجه نیز در این راستا باید دیپلماسی مبارزه با موادمخدر را تشکیل دهد.

رییس‌السادتی با بیان اینکه نظام قضایی کشور داری مشخصه‌های مهمی است، تصریح کرد: استقلال قوه قضاییه و استقلال قاضی از مهم‌ترین این مشخصات و نیز از برکات بزرگ انقلاب اسلامی ایران است، زیرا پیش از انقلاب به ندرت شاهد استقلال این دو مجموعه بوده‌ایم.

وی به اهمیت نیروی کارآمد در نظام قوه قضاییه اشاره کرد و گفت: نیروی انسانی کارآمد و سالم رکن اصلی قوه قضاییه است و خوشبختانه امروزه شاهد فعالیت قاضی‌هایی بسیار پاک، پاک‌دست، پاک اندیشه و دارای روحیه ارزشمند و پرتلاش هستیم و در صورتی که ناسلامتی‌ نیز دیده شود در گام اول خود دستگاه قضایی مدعی می‌شود.

دادستان کل اضافه کرد: همان‌طور که وکیل سالم، بهترین فرصت برای دادرسی عادلانه است، وکیل ناسالم نیز می‌تواند تهدیدی برای دادرسی عادلانه باشد و از این‌رو وکیل نیز نقش مهمی در دستگاه قضایی دارد و مددی برای قاضی است.

رییس‌الساداتی با اشاره به اینکه دستگاه قضاییی دارای دو شرط و رکن اصلی علم و عدالت است، گفت: در زمینه علم، قاضی باید کاملا مجتهد باشد که اکنون شاهد این امر هستیم و در خصوص عدالت نیز هیچ فقیهی نباید از عدالت عبور کند که این خصوصیت نیز به صورت ملموس مشاهده می‌شود.

وی به ادوار جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اشاره کرد و افزود: در 10 ساله اول و دوم به ترتیب شاهد شکل‌گیری و تثبیت نظام بوده‌ایم و در دهه سوم نیز توسعه فکری، فرهنگی و ارسال پیام انقلاب به دیگر ملل دنبال می‌شود.

دادستان کل با عنوان اینکه امت دارای سه عنصر اصلی است، اظهار کرد: هدفمندی، حرکت و پویایی و امام(ره) به ترتیب سه عنصر مهم امت هستند که در این میان امام(ره) به عنوان رکن و عنصر مهم با استفاده از منابع انسانی، مادی و معنوی جامعه را در راه رسیدن به هدف یاری می‌کند و کل حرکت در این مسیر با یک آهنگ توحیدی همراه است.

وی با تاکید بر اینکه امروزه شاهد حضور بسیاری از نبرد‌ها و قدرت‌ها در جهان هستیم، گفت: آنچه که دفاع و نظام ما را از سایرین متمایز می‌کند همین قدسیت بوده که شرط قداست یافتن نیز در گرو چند اصل است و به عبارتی این نظام یک سازوکار دارد که مبدا ولایت فقیه، مجتهد است. شرط دوم قدسیت، بهره‌مندی از دین و آموزه‌های دینی است. این امر از اهمیت بالایی برخوردار است و پس از انقلاب نیز به دستور امام تمامی قوانین غیردینی از درجه اعتبار ساقط شدند.

رییس‌الساداتی از قدسیت عمل کارگزار تحت عنوان شرط سوم قدسیت یاد کرد و افزود: عمل هر کار‌گزاری در این نظام حرکت را قدسی می‌کند و در صورتی که این کار‌گزار درگیر هوا نفس شود کل حرکت قدسی از مسیر خارج می‌شود.

وی در جمع خبرنگاران در خصوص وضعیت موسسه مالی و اعتباری میزان، عنوان کرد: این موسسه هیچ وابستگی به قوه قضاییه ندارد.

رییس‌الساداتی همچنین پیرامون پدیده شاندیز مشهد افزود: پیگیری‌های لازم در خصوص این پرونده توسط دادستان مشهد انجام خواهد شد.

انتهای پیام

کد N719973