پافشاری نتانیاهو برای سخنرانی علیه ایران در کنگره

سیاسی

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در واکنش به مخالفت‌ها نسبت به سخنرانی‌اش در کنگره آمریکا، گفت: برای صحبت کردن علیه ایران به هر کجا که لازم باشد می‌روم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز یک‌شنبه در نشست هفتگی با اعضای کابینه خود در واکنش به مخالفت‌های اخیر نسبت به سفرش به واشنگتن برای سخنرانی در کنگره در ماه مارس، گفت که برای صحبت کردن علیه ایران به هر جایی می‌رود.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در ادامه با اشاره به مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5، ابراز نگرانی کرد و گفت: تعهد ایران برای رسیدن به یک توافق هسته‌ای تا پایان ماه مارس یک خطر برای اسراییل محسوب می‌شود و اسراییل از هیچ کار و اقدامی برای جلوگیری از این توافق بد دریغ نخواهد کرد.

به نوشته روزنامه تایمز آو اسراییل، نتانیاهو در حالی این اظهارات را بیان کرده است که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و محمدجواد ظریف همتای ایرانی‌اش در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ دو بار با یکدیگر دیدار کردند.

مقامات آمریکایی در مونیخ تاکید کردند که واشنگتن خواستار رسیدن به توافق در ضرب‌الاجل 30 ژوئن سال 2015 است.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در اظهارات خصمانه‌اش علیه ایران مدعی شد:‌ قدرت‌های جهانی و ایران در حال دویدن به سمت توافقی هستند که به ایران اجازه می‌دهد خود را با سلاح هسته‌ای تجهیز کند اتفاقی که موجودیت اسراییل را به خطر خواهد انداخت.

وی در ادامه با اشاره به دیدارهای اخیر کری و ظریف، گفت که تلاش آن‌ها برای رسیدن به یک توافق سیاسی تا پایان ماه مارس اسراییل را مجبور می‌کند که دست به اقدام بزند و این عزم آن‌ها نشان دهنده لزوم اقدام ما برای جلوگیری از این توافق بد و خطرناک است.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با تکرار ادعاهای نخ‌نمای خود مبنی بر این که ایران به دنبال دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای است، افزود: ما به اقدامات‌مان برای هدایت این اقدام بین‌المللی علیه تجهیز ایران به سلاح هسته‌ای ادامه می‌دهیم. ما از هیچ کاری برای جلوگیری از حصول یک توافق بد و خطرناک که می‌تواند همانند ابری سیاه بر آینده اسراییل و امنیتش سایه افکند دریغ نمی‌کنیم.

به نوشته این روزنامه صهیونیستی، بنیامین نتانیاهو که قرار است در سوم ماه مارس به دعوت رییس کنگره و سفیر اسراییل در واشنگتن به آمریکا سفر و در کنگره سخنرانی کند، طی هفته‌های اخیر با انتقادات و مخالفت‌های زیادی در داخل و بیرون از اسراییل مواجه شده است.

وی در این سفر قرار است علیه مذاکرات هسته‌ای سخنرانی کند.

به طور معمول حضور یک مقام اسراییلی در کنگره آمریکا عاملی برای اتحاد و غرور میان واشنگتن و تل‌آویو محسوب می‌شود اما سفر قریب‌الوقوع نتانیاهو به واشنگتن با مخالفت‌های زیادی از سوی کاخ سفید و بسیاری از دموکرات‌های آمریکا مواجه شده که ناآرامی در اسراییل را در پی داشته است.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با درخواست‌های زیادی برای لغو سفرش به واشنگتن به این دلیل که این اقدام می‌تواند روابط اسراییل با آمریکا را به خطر بیندازد مواجه شده است اما نتانیاهو هیچ تمایلی برای عقب‌نشینی ندارد.

تایمز آو اسراییل در ادامه نوشت: آمریکا مهم‌ترین و نزدیک‌ترین هم‌پیمان اسراییل محسوب می‌شود اگرچه روابط میان آن‌ها همواره در سطح بالایی قرار داشته است. اختلافات میان آن‌ها به ویژه بر سر مساله هسته‌ای ایران افزایش چشمگیری داشته است.

ایران و گروه 1+5 شامل آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان بیش از یک سال است که برای رسیدن به راه‌حلی جامع در خصوص برنامه هسته‌ای ایران و چارچوب لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور تلاش می‌کنند. آن‌ها تا 30 ژوئن فرصت دارند که به این توافق دست پیدا کنند.

به گزارش ایسنا، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از زمان آغاز این مذاکرات در حالی نسبت به حصول این توافق و فعالیت‌های هسته‌ای ایران ابراز نگرانی می‌کند که این رژیم خود تنها دارنده سلاح هسته‌ای در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود.

مقامات ایران همواره تاکید دارند که برنامه هسته‌ای‌ این کشور ماهیت کاملا صلح‌آمیز دارد.

انتهای پیام

کد N719213