رسانه های چین: سخنان رهبر ایران نشان دهنده حمایت کامل از دولت و تیم مذاکره کننده هسته ای است

مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1,آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب

بیانات روز گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در خصوص توافق هسته ای با گروه 1+5، بازتاب گسترده در رسانه های چین داشت و اغلب این رسانه ها، سخنان معظم له را نشان دهنده حمایت کامل ایشان از دولت و تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان ارزیابی کرده اند.

 

به گزارش ایرنا سایت خبری تحلیلی «گوئوجی زای شین» روز دوشنبه در گزارشی، دستیابی به «توافق جامع» را مطالبه اصلی رهبر انقلاب اسلامی و به تبع آن تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران دانست و نوشت: سخنان آیت الله خامنه ای نشان دهنده آن است که ایشان از دستیابی به یک توافق جامع از سوی تیم مذاکره کننده ایران حمایت می کند.

این سایت چینی ،ضمن توجه ویژه به محورهای مهم سخنان مقام معظم رهبری در خصوص لزوم تامین عزت ایرانیان در مذاکرات پیش رو، نوشت: سخنان اخیر عالی ترین رهبر روحانی جمهوری اسلامی ایران را از منظری دیگر می توان حمایت از عملکرد هسته ای دولت حسن روحانی نیز به حساب آورد. هر چند که آیت الله خامنه ای ضمن بیان این حمایت تاکید دارند که ایران به هیچ وجه زیاده خواهی های دشمنان را بر نخواهد تافت.

«جونگ گوآ وانگ» یکی دیگر از سایت های تحلیلی خبری چین با اشاره به مواضع اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی نوشت: سخنان رهبر ایران در عین حمایت از مذاکره کنندگان ایرانی که با کشورهای غربی مشغول گفتگو هستند، این پیام را به غرب می دهد که راه دستیابی به توافق با تهران، «تعیین چارچوب های دقیق و مشخص» بوده و «کلی گویی» جایی در این مذاکرات ندارد.

سایت خبری «رن مین وانگ» نیز در گزارشی ضمن بازتاب مواضع اخیر مقام معظم رهبری درباره احتمال توافق ایران و گروه کشورهای موسوم به 1+5 نوشته است: سخنان اخیر رهبر ایران عملا چارچوب مورد نظر جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات را ترسیم کرد و به صراحت به کشورهای طرف مذاکره اعلام کرد که چنانچه منافع ملی ایران در این بین نادیده گرفته شود، ایران اصراری بر توافق نخواهد داشت.

این سایت خبری، سخنان اخیر رئیس جمهور ایران نیز را مورد توجه قرار داد و یادآور شد: دکتر حسن روحانی چندی پیش بر لزوم رسیدن ایران و کشورهای 1 +5 بر 'مواضع مشترک' در مذاکرات تاکید کرد و بیان این جمله از سوی رهبر ایران مبنی بر اینکه «یک طرف مذاکرات نمی تواند همه چیز را برای خود بخواهد»، در واقع مهر تاییدی بر سخنان رئیس جمهور ایران است.

این رسانه دولتی چین همچنین سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی را نشان دهنده عزم راسخ تهران برای نیل به توافقی که تامین کننده منافع ملت ایران باشد، ارزیابی کرد.

در همین حال شبکه تلویزیونی فونیکس چین نیز در گزارشی مفصل با عنوان «حمایت عالی ترین مقام ایران از توافق هسته ای» گفت: در حالی که محمد جواد ظریف برای گفت وگو با مقامات غربی به مونیخ سفر کرده، رهبر ایران از احتمال دستیابی به توافق ایران و غرب در بحث هسته ای حمایت نموده و در عین حال چارچوب های تهران برای چنین توافقی را بیان کرده است.

فونیکی در ادامه گزارش خود افزود: هر چند تیم مذاکره کننده ایران در فضای داخلی کشور با فشارهایی مواجه بوده و حتی برخی ها با طرح ادعای عقب نشینی مذاکره کنندگان، به انتقاد از آنها پرداخته اند؛ اما عالی ترین مقام این کشور در جمع فرماندهان نیروی هوایی ارتش این کشور از دستیابی به 'توافقی خوب' حمایت کرده است.

این رسانه خبری سخنان رهبر ایرانی مبنی بر «توافق نکردن بهتر از انجام یک توافق بد است» را در واقع پاسخی مناسب به اظهارات اخیر به مقامات آمریکایی و غرب دانست.

در ادامه این گزارش با اشاره تلویحی به ناکارآمدی ابزار تحریم در وارد آوردن فشار سیاسی و اقتصادی به ایران آمده است: ایران تاکید دارد که در صورت به توافق نرسیدن مذاکرات و عدم لغو تحریم ها، همچنان راههای بسیاری برای مقابله با این ابزار در اختیار خواهد داشت.

فونیکس در خاتمه اعلام کرد: هر چند که سخنان اخیر رهبر ایران را می توان به نوعی حمایت از دولت حسن روحانی ارزیابی کرد اما واقعیت این است که فشارها بر او و دولتش با گذشت زمان بیشتر و بیشتر می شود؛ حال باید دید در گذر ایام آیا دولت او در مقابل گروه 1 +5 در دستیابی با توافقی که رهبر ایران به آن اشاره کرده، موفق خواهد شد یا خیر؟

خبرگزاری شینهوا نیز در گزارشی با پوشش مواضع اخیر مقام معظم رهبری، سخنان اخیر ایشان را نوعی «اتمام حجت» برای طرف های مقابل ایران ارزیابی کرد.

شینهوا نوشت: رهبر ایران ضمن حمایت از دستیابی ایران و غرب به توافق، تصریح کرده که چنین توافقی باید تامین کننده منافع ملت ایران باشد.

خبرگزاری رسمی چین همچنین با تحلیل سخنان آیت الله خامنه ای، مواضع اخیر معظم له را به معنای حمایت ایشان از دولت حسن روحانی و مذاکره کنندگان هسته ای کشورمان ارزیابی کرده است.

 


17231

 

کد N719127