هشدار سازمان امنیت و همکاری اروپا نسبت به ارسال تسلیحات آمریکایی به اوکراین

رئیس سازمان امنیت و همکاری اروپا گفت، اگر آمریکا برای اوکراین سلاح ارسال کند، خطر مداخله مستقیم‌تر روسیه در منطقه جدایی طلب اوکراین را تشدید می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، آمریکا در مقابل افزایش اقدامات جدایی طلبان حامی روسیه در شرق اوکراین، در حال بررسی کمک به کی‌یف برای دفاع از خود است. غرب معتقد است که مسکو این جدایی طلبان را مسلح کرده است.

این در حالی است که روسیه ارسال سلاح و نیرو را به این شورشیان رد کرده و رهبران اروپایی نسبت به تامین کمک‌های نظامی کی‌یف هشدار داده‌اند چرا که می‌ترسند این اقدام باعث وخیم‌تر شدن وضعیت شرق اوکراین شود.

در همین حال لامبرتو زانییر، دبیرکل سازمان امنیت و همکاری اروپا گفت: نگرانم که حمایت نظامی مستقیم غرب از دولت اوکراین این درگیری را شعله‌ورتر کند.

وی در کنفرانس امنیتی مونیخ افزود: این اقدام ممکن است باعث مداخله مستقیم‌تر روسیه در این درگیری شود. هدف ما همچنان کاهش تنش‌ها است در نتیجه واقعا معتقدم که تلاش‌ها باید بر این مساله متمرکز باشند.

از آوریل سال گذشته میلادی همزمان با آغاز درگیری‌ها در اوکراین بیشاز 5000 غیرنظامی، سربازان اوکراینی و شورشیان جدایی طلب در شرق این کشور کشته شدند.

زاینیر گفت، با ارسال سلاح به کی‌یف، غرب تنها اظهارات روسیه را تایید و تقویت می‌کند.

وی افزود: سازمان امنیت و همکاری اروپا که حدود 400 ناظر در اوکراین دارد عملا شاهد ارسال تسلیحاتی روسیه به جدایی طلبان نبوده اما معتقد است که سلاح‌ها باید از روسیه به دست این شورشیان برسد. آنچه که ما شاهد آن بودیم این است که تسلیحاتی در جریان عملیات‌های نظامی از بین می‌رفتند اما همیشه جدایی طلبان به جای آن‌ها سلاح‌هایی جدید در دست داشته‌اند. ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا هرگز شاهد رسیدن سلاح از سایربخش‌های اوکراین نبوده و نتیجه گیری ما این است که این سلاح ها باید از مرز روسیه آمده باشند. جدایی طلبان به تانک راکت انداز و زرادخانه‌های سنگین مسلح هستند. به نظرمی‌اید که آن‌ها مهمات بسیاری داشته باشند.

انتهای پیام

کد N718419