یونان خود را ملزم به درخواست غرامت جنگ جهانی دوم از آلمان می‌داند

نخست‌وزیر یونان گفت، آتن این حق را دارد که مدعی شود آلمان به خاطر خسارات نازی‌ها در جریان جنگ جهانی دوم باید به یونان غرامت دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان در جریان خطابه‌ای در پارلمان گفت: یونان نسبت به مردم خود، تاریخ و تمام مردم اروپا که علیه نازی‌ها جنگیدند و خون دادند، تعهد و الزام دارد.

برلین پیشتر به درخواست‌ها برای پرداخت غرامت، 70 سال پس از پایان جنگ دوم جهانی پاسخ "نه" قاطعی داده بود اما نخست‌وزیر یونان و حزب چپ رادیکالی وی قول داده‌اند تا این مساله را به چالش بکشند.

سیپراس با اشاره به اشغال چهار ساله یونان و "وام دوران جنگ" که رایش سوم، بانک مرکزی یونان را مجبور به پرداخت آن کرد و باعث ویرانی و بحران نظام مالی کشورش شد، گفت: الزامات و تعهدات تاریخی، ما را بر آن می‌دارد که مدعی خسارات وارده بر اثر پرداخت این وام اجباری و دریافت غرامت شویم.

حزب ضدریاضتی سیپراس موسوم به سیریزا مدعی شده که آلمان مبلغ 165 میلیارد یورو به یونان "بدهکار" است که برابر با نیمی از بدهی دولتی یونان با مبلغ 315 میلیارد یورو است.

این مساله روابط نه‌ چندان خوب میان آتن و برلین را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد در حالی که سیپراس نیز به دنبال از میان برداشتن و معکوس کردن اقدامات ریاضتی تحمیل شده از جانب اعتباردهندگان بین‌المللی است.

رژیم نازی‌ها با تحمیل پرداخت این وام اجباری تمام زیرساخت‌های اقتصادی یونان را خشکاند. این وام 476 میلیون "رایشمارک" بود که در سال 2012 توسط پارلمان آلمان ارزش آن 8.25 میلیارد دلار اعلام شد.

انتهای پیام

کد N718405