نایب رییس کمیسیون تلفیق مجلس:

بودجه ۹۴، از آسیب کاهش قیمت نفت مصون است

مجلس

امسال پیشنهاد دولت را برای قرار دادن ۲۰ درصد سهم صندوق توسعه ملی پذیرفتیه شد،چون شرایط خاصی بر کشور حاکم بود.

نایب رییس کمیسیون تلفیق مجلس، با تأکید بر دو سقفی شدن بودجه تحت تاثیر ملاحظات اقتصاد سیاسی، گفت: بودجه ۹۴، از آسیب کاهش قیمت نفت مصون است.

به گزارش ایلنا، در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما، احمدرضا دستغیب با بیان اینکه سعی کردیم با توجه به محدودیت‌های تامین منابع مالی با دقت بیشتری بودجه را تنظیم کنیم، گفت: ما در کمیسیون تلفیق در مرحله نخست مطابق با سال‌های گذشته آیین نامه ایی را به تصویب رساندیم و امیدواریم هفته آینده ضمن اینکه بودجه تقدیم صحن علنی مجلس می‌شود جداول آن نیز به صورت شفاف در اختیار همه نمایندگان محترم قرار گیرد.

وی افزود: در بخش هزینه‌ها سعی کردیم هزینه جدیدی به دولت اضافه نشود.

اعتبارات عمرانی دربودجه کاهش نیافته

دستغیب گفت: دو سقفی شدن بودجه ۹۴ در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی بود چرا که امسال با ملاحظه قطعیت نیافتن درآمدهای نفتی و ملاحظات اقتصاد سیاسی مانند موضوع مذاکرات، بودجه عمومی دو سقفه شد و قدری ضربه پذیری و نگرانی در مورد تحقق درآمد‌ها در بودجه سال آتی را کاهش داد.

وی با بیان اینکه در بودجه ۹۳ سهم منابع حاصل از نفت 36.8 درصد بود گفت: این سهم در بودجه سال ۹۴ به 31.7 تقلیل یافته است و در پیشنهاد کمیسیون تلفیق ما این عدد را به ۲۵ درصد کاهش دادیم.

نایب رئیس کمیسیون تلفیق تصریح کرد: روند بودجه سال ۹۴ به گونه‌ای نیست که اعتبارات عمرانی که سبب افزایش تولیدات است، کاهش یابد.

مدیریت درآمدهای مالیاتی

وی مصداق دیگر عملی شدن اقتصاد مقاومتی در بودجه ۹۴ را مدیریت درآمدهای مالیاتی ذکر کرد و افزود: ما امسال پیشنهاد دولت را برای قرار دادن ۲۰ درصد سهم صندوق توسعه ملی پذیرفتیم چون شرایط خاصی بر کشور حاکم بود.

دستغیب گفت: محاسباتی که برای تحقق درآمدهای نفتی انجام شد مشخص کرد حتی اگر قیمت نفت تا ۴۰ دلار هم کاهش پیدا کند، بودجه آسیبی پیدا نخواهد کرد و یکی از دلایلی که کمیسیون تلفیق به این روش عمل کرد یعنی مبنا را نسبت به سال قبل متفاوت در نظر گرفت این بود که ما نمی‌خواستیم از طریق سیاست مالی که بودجه است وارد حوزه‌هایی مثل تعیین نرخ ارز یا قیمت نفت شویم که حوزه‌های تصمیم گیری بودجه نیست.

تخصیص افزایش درامد نفتی به حوزه عمران

وی اظهار داشت: در صورت تحقق درآمدهای نفتی به بیش از ۴۰ دلار، این مبلغ صرف زیرساخت‌های عمرانی خواهد شد و بر این اساس یکی از شاخص‌های مهم اقتصاد مقاومتی یعنی آینده نگری نیز رعایت شده است.

نایب رئیس کمیسیون تلفیق در ادامه گفت: ما برای تحقق درآمدهای نفتی مبلغ ۵۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد را در نظر گرفته‌ایم و اعتقاد داریم هیچ نگرانی برای تحقق این عدد وجود ندارد و همه هزینه‌ها نیز با این قیمت گذاری انجام خواهد شد.

مجوز انتشار اوراق قرضه برای توسعه میادین مشترک نفتی

وی افزود: اجازه انتشار ۵ هزارمیلیارد اوراق مشارکت از جمله اقدامات انجام شده است و ما به وزارت نفت اجازه دادیم در میادین مشترک به انتشار اوراق قرضه بپردازد زیرا با کاهش قیمت نفت سهم صنعت نفت نیز کاهش خواهد یافت.

دستغیب گفت: اعداد و ارقام مختلفی درباره فرار مالیاتی وجود دارد که زیر چتر و پوشش مالیات قرار نمی‌گیرند.

افزایش مالیات‌ها متوجه گروه‌های جدید

وی با تاکید بر اینکه باید از کسانی که درآمدهای بالایی دارند مالیات گرفت افزود: شرکت‌های داخلی و نمایندگی‌ها متاسفانه به اشکال مختلف از دادن مالیات فرار می‌کنند.

نایب رئیس کمیسیون تلفیق گفت: افزایش مالیات‌ها متوجه گروه‌های جدید است و هر چه درآمد بیشتر باشد مالیات هم بیشتر می‌شود.

قطع یارانه پردرآمد‌ها

دستغیب افزود: با موافقت معاونت مدیریت و برنامه ریزی سقف یارانه نقدی به جای ۴۲ هزار میلیارد به ۳۷ هزار میلیارد تومان کاهش یافت و یارانه بهداشت هم ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان تعیین شد.

نایب رئیس کمیسیون تلفیق با اشاره به اینکه خانوارهای با درآمد بالا از دریافت یارانه نقدی معاف می‌شوند گفت: دولت مکلف خواهد شد تا یارانه خانوارهایی را که درآمد بالایی دارند، کاهش دهد.

اوراق مشارکت به جای یارانه نقدی

وی با بیان اینکه ضوابطی برای خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد، بازنشستگان کشوری و لشگری و تامین اجتماعی درنظر گرفته شده است افزود: به دولت این اجازه داده شده است تا به جای پرداخت نقدی به خانوار‌ها اوراق مشارکت با سررسید سه ساله داده شود و این اختیار به خانوار‌ها داده شد تا سرمایه گذاری و یا اینکه نقدی دریافت کنند.

نایب رئیس کمیسیون تلفیق با اشاره به اینکه شناسایی افراد ثروتمند کار دشواری نیست گفت: سال آینده بخش قابل توجهی از جامعه یارانه دریافت خواهند کرد.

میزان جریمه سربازان غایب

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره میزان جریمه سربازان غایب چقدر است، افزود: تدابیری در لایحه دولت جهت افرادی که ۱۰ سال از سربازی غایب بوده‌اند درنظر گرفته شده به طوری که این مسئله در کمسیون به ۸ سال کاهش یافته است.

دستغیب با اشاره به اینکه کسانی که از سربازی غیبت کرده‌اند، برای آن محدودیت‌هایی در نظر گرفته شده بود خاطر نشان کرد: این عده از فرصت‌هایی که می‌توانستند داشته باشند عقب مانده‌اند.

نایب رئیس کمیسیون تلفیق با بیان اینکه باید نگرانی آن‌ها را حل کرد، اظهار داشت: بسیاری از موضوعات مربوط به مسائل مالی این عده را نزدیکانشان انجام می‌داند.

وی با اشاره به اینکه به دولت اجازه داده شده است تا از آن‌ها جریمه بگیرد ادامه داد: درآمدی که برای این کار در نظر گرفته شده در لایحه هزار میلیارد بود این در حالی است که در کمیسیون تلفیق به ۳ هزار میلیارد رسیده است.

دستغیب گفت: سربازان غایب مشمول این لایحه از انتصاب به سمت‌های مدیریتی و عضویت در شوراهای شهر و روستا حتی پس از دریافت کارت محروم خواهند بود.

وی با اشاره به اینکه اعداد و رقم‌هایی برای جریمه آن‌ها بر اساس مدرک تحصیلی از زیر دیپلم تا پزشک در نظر گرفته شده است خاطر نشان کرد: در صورت تصویب این مسئله در مجلس، جداول آن در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

دستغیب اظهار داشت: برای افراد متاهل و کسانی که صاحب فرزند هستند تخفیفاتی در نظر گرفته شده است.

کد N718382