وزیر خارجه ترکیه: عادی سازی روابط با اسرائیل شدنی است/حصول راه حل سیاسی در سوریه ممکن است

ترکیه

وزیر خارجه ترکیه در سخنانی اظهار داشت که ممکن است روابط آنکارا و تل‌آویو به حالت عادی بازگردد اما ایجاد چنین مساله‌ای را در آینده نزدیک بعید دانست. وی همچنین تصریح کرد که کشورش با آمریکا مذاکراتی در خصوص کمک‌های لجستیکی و انسانی به ارتش آزاد سوریه دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط در پاسخ به سوالی در خصوص سیاست آنکارا برای از بین بردن مشکلات با کشورهای همسایه عنوان داشت: همان‌طور که می‌دانید منطقه مملوء از مشکلات و بحران‌های بزرگ است و ما تلاش می‌کنیم تا به راه‌حل‌هایی برای این مشکل‌ها دست یابیم. اصول ما در سیاست خارجه به هیچ وجه نمی‌تواند تغییر کند. با توجه به تغییراتی که در منطقه صورت می‌گیرد ممکن است ما تغییراتی را در سیاست خود اعمال کنیم اما اصول و ارزش‌های ما تغییر نخواهد کرد. بله به عنوان مثال در روابط با عراق تغییراتی حاصل شده است چراکه سیاست‌های نوری مالکی، نخست‌وزیر سابق عراق این کشور را به مشکلات بسیار بزرگی کشاند و ما با این مساله مخالف بودیم اما دولت جدید عراق صفحه جدیدی را گشوده است و ما بر این اساس با این دولت تعامل داریم.

وی در خصوص آینده روابط ترکیه با رژیم صهیونیستی نیز عنوان داشت: اگر می‌خواهید بدانید که روابط ما با اسرائیل چگونه می‌تواند باشد باید بگویم که نظر ما در این خصوص ثابت و پابرجا است. یکسری اصول و شرایطی وجود دارد که ما خواهان تحقق آن هستیم و ممکن است که سیاست ما با اسرائیل به شرایط عادی و معمول همچون گذشته برگردد. شروط ما نیز بسیار مهم و مربوط به غزه و فلسطین است. ما سه شرط اصلی را برای بهبود روابطمان با اسرائیل مطرح کردیم که شرط نخست عذرخواهی به دلیل حمله به کشتی مرمره آبی بود و ما خواهان عذرخواهی رسمی بودیم که این مساله صورت گرفت. ما همچنین خواهان پرداخت غرامت‌هایی به خانواده‌های افرادی بودیم که در این رخداد کشته شدند و این مساله در دست بررسی است. ما همچنین خواهان پایان محاصره غزه و شهرهای فلسطینی شدیم که در آماج فجایع بسیار بزرگی قرار دارند. این شروط سه‌گانه‌ای است که ما مطرح کردیم. مذاکرات بسیاری در خصوص روابط با اسرائیل صورت گرفت اما ما هیچ جواب مثبت و یا منفی‌ از سوی دولت اسرائیل نشنیدیم و این شروط ما همچون گذشته به قوت خود باقی است، اما من معتقدم در آینده‌ای نزدیک دولت اسرائیل به این مساله فکر نخواهد کرد چراکه در حال حاضر به مسائل دیگری به دلیل نزدیک بودن زمان انتخابات اسرائیل می‌اندیشد و من معتقدم که آنها در این خصوص هیچ گامی بر نخواهند داشت.

این مقام ترکیه‌ای درخصوص روابط کشورش با ایران نیز تصریح کرد: ما و ایران از قرن‌های گذشته دوست و همسایه هستیم اما درخصوص مساله سوریه نگاه متفاوتی داریم اما در مورد مساله غزه و فلسطین اندیشه و تفکرمان یکی است. طرز تفکرمان درخصوص داعش نیز مشابه بوده و تغییر نخواهد کرد.

وی درخصوص راه‌حل سوریه نیز در اظهاراتی مداخله جویانه تصریح کرد: اگر تصمیم قاطعانه‌ای برای راه‌حل سیاسی در سوریه صورت بگیرد و ثبات رای نیز وجود داشته باشد، حصول راه‌حل سیاسی در این کشور ممکن است و هرچه سریعتر باید تغییراتی در نظام حاکم در سوریه صورت بگیرد و همچنین سوریه و عراق از تمامی گروه‌های تروریستی در این کشورها پاکسازی شوند. در سوریه نیروهای ارتش آزاد وجود دارند که "طرف رسمی هستند که نماینده ملت سوریه بوده و همگان آنها را به رسمیت می‌شناسند". منظور من در اینجا کمک‌های لجستیکی و انسانی است و ما با آمریکا برای آموزش و تقویت نیروهای ارتش آزاد مذاکراتی داریم و این کار را با وضوح و شفافیت در مقابل همگان انجام می‌دهیم و ما معتقدیم که ارتش آزاد یک سازمان تروریستی نیست.

در همین حال،‌ وزیر خارجه ترکیه حمایت کشورش از تروریست‌ها در سوریه را این گونه پاسخ داد: این اظهارات صحیح نیست ما به تروریست‌ها اجازه نمی‌دهیم تا از کشورمان به سوریه و یا از سوریه به کشورمان بیایند. به حدود 10 هزار تن به دلیل این مسائل اجازه ورود به ترکیه داده نشد و ما همچنین حدود یکصد فرد را که نیت‌هایی از این دست داشته‌اند، بازداشت و اخراج کردیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این نگرانی وجود دارد که ترکیه نیز با آتش تروریسم به دلیل وقایع کشورهای همسایه خود دچار شود، گفت: ما همسایه عراق و سوریه هستیم و این مساله ممکن است که مشکلات موجود در سوریه به ترکیه سرایت یابد. ما ظرف سال‌ها به شدت از مشکلات تروریسم رنج برده‌ایم و می‌دانیم که چقدر سخت و دردناک است و احتیاط لازم را در پیش گرفته‌ایم و برای وقوع چنین مسائلی آماده هستیم.

مولود چاووش اوغلو در پاسخ به این سوال که روابط ترکیه با کشورهای عربی در دوره اخیر نابسامان شد و آیا تلاش‌هایی برای اصلاح و بهبود این روابط وجود دارد یا خیر، گفت: عرب‌های مسلمان برادرانمان هستند. ثبات و امنیت آنها به معنای ثبات و امنیت ما است و ما ارتباط نزدیکی با تمامی کشورها داشتیم اما به دلیل رخدادهایی که در مصر صورت گرفت و کودتایی که علیه نظام مشروع این کشور حاصل شد، برخی اختلافات با بعضی از کشورهای دوست و برادر عربی صورت گرفت اما ما علیه مصر نیستیم و مردم مصر برادر ما هستند اما ما علیه کودتا و مخالف اندیشه دولت کنونی مصر هستیم. ما مخالف تروریسمی هستیم که در حال حاضر در مصر وجود دارد. مصر کشوری بسیار مهم برای کشورهای عربی، خاورمیانه، آفریقا و تمام منطقه است و از لحاظ جغرافیایی بسیار مهم است و این کشور برای ما و فلسطینی‌ها اهمیت بسیاری دارد. به همین دلیل ما می‌خواهیم مصر کشوری قدرتمند باشد و از لحاظ امنیتی دارای ثبات باشد. افرادی در مصر هستند که خواهان آزادی شده و خواسته‌های قانونی خود را مطرح کردند اما با آنها به عنوان تروریست برخورد شد. به صراحت بگویم این همان چیزی است که ما مخالف آن هستیم.

وزیر امور خارجه ترکیه درخصوص اینکه عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری مصر از طریق صندوق‌های رای انتخاب شد، افزود: سیسی از طریق کدام صندوق رای انتخاب شد و چه تعداد افرادی به او اجازه شرکت در انتخابات را دادند و به او رای دادند. رای‌گیری آزاد بود اما شمارش آراء بسیار محرمانه بود. آیا شما دیدید که افرادی بی‌طرف ناظر انتخابات مصر باشند؟ ما به هیچ‌وجه این مساله را نشنیدیم.

انتهای پیام

کد N718380