ولادیمیر پوتین در گفتگو با «الاهرام»:

ایران حق غنی‌ سازی دارد/هدف ۱+۵، منافع یکجانبه نباشد

ولادیمیر پوتین, غنی سازی, برنامه هسته ای ایران

رئیس‌ جمهور روسیه فعالیت‌ های صلح‌ آمیز هسته‌ ای، از جمله غنی‌ سازی اورانیوم را حق ایران دانست. ولادیمیر پوتین: کشورهای ۱+۵ به دنبال منافع یکجانبه نباشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، ولادیمیر پوتین، بامداد دوشنبه، بر حق برخورداری ایران از فعالیت‌ های صلح‌ آمیز هسته‌‌‌ای تاکید کرد و از شش کشور «گروه ۱+۵» خواست، در مذاکره با ایران، به دنبال «منافع یکجانبه» نباشند.
وی که با پایگاه خبری «الاهرام» گفتگو می‌ کرد، با بیان اینکه «روسیه سهم بزرگی در حل و فصل مناقشات بر سر برنامه هسته‌ ای دارد»، گفت: موضع مسکو، بر حق ایران برای برخورداری از فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای استوار است.
رئیس‌ جمهور روسیه گفت: «می‌ توانم بدون اغراق بگویم روسیه سهم قابل توجهی در حل مسائل مربوط به برنامه هسته‌‌ ای ایران دارد. موضع ما بر این عقیده استوار است که ایران حق فعالیت‌ های صلح‌ آمیز هسته‌ای، از جمله غنی‌ سازی اورانیوم، البته تحت نظارت آژانس را دارد.»
رئیس‌ جمهور روسیه همچنین با اشاره به پیشرفت‌ های صورت گرفته در مذاکرات هسته‌ ای ایران، از گروه ۱+۵ خواست در «این موضوع پیچیده» که به راه حلی متوازن نیاز دارد، به دنبال «منافع یکجانبه» نباشد.
وی درباره روند مذاکرات ایران و 1+5 نیز گفت: «پیشرفت‌ های محسوسی در مذاکرات به دست آمده، با این حال، ما هنوز نتوانسته‌ ایم درباره خود برنامه هسته‌ای ایران، یا دورنمای رفع تحریم‌ ها، به راه حل جامع نهایی دست یابیم.»
کد N718002