پوتین: مهمترین شرط پایان بحران اوکراین برقراری آتش‌بس فوری و توقف عملیات ارتش است

پیش از نشست رهبران فرانسه، آلمان و اوکراین، رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد که درگیری‌ها در اوکراین چنانچه گروه‌های رقیب در میان خودشان توافق نکنند، ادامه می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، رهبران روسیه، آلمان، اوکراین و فرانسه روز یکشنبه در جریان تماس تلفنی به رایزنی در خصوص تحولات کی‌یف پرداختند تا برای آشتی جامع و حل درگیری میان نیروهای جدایی طلب اوکراین و نیروهای دولتی اوکراین تلاش کنند.

با این حال پوتین هشدار داد که نشست روز چهارشنبه در مینسک، پایتخت بلاروس تنها در صورتی اتفاق خواهد افتاد که رهبران تا آن زمان بر روی مواردی توافق حاصل کنند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه قرار است امروز (دوشنبه) و فردا طی سفری در مصر حضور داشته باشد و با عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر دیدار و گفت‌وگو کند.

وی پیش از سفرش در گفت‌وگو با روزنامه الاهرام مصر از دولت کی‌یف درخواست کرد تا به سخنان مردمش گوش فرا دهد. وی گفت: کاملا مشخص است که این بحران تا زمانی که اوکراینی‌ها میان خودشان به توافق نرسیده‌اند، ادامه می‌یابد.

رئیس جمهوری روسیه همچنین تاکید کرد: کی‌یف باید عملیات نظامی خود را در شرق اوکراین متوقف کرده و فشارهای اقتصادی بی‌حد را از روی مناطق تحت کنترل شبه نظامیان بردارد. در غیر این صورت این راهی است که به فاجعه ختم می‌شود.

پوتین در ادامه مصاحبه با الاهرام تاکید کرد: مهمترین شرط برای برقراری ثبات و برقراری آتش‌بس و خاتمه درگیری‌ها، آتش‌بس فوری و توقف عملیات‌های موسوم به "ضد تروریسم" است.

پوتین افزود: کی‌یف تلاش می‌کند تا فشار اقتصادی زیادی را به منطقه دونباس وارد کند و زندگی عادی مردم را که با مشکلاتی مواجه هستند با اخلال مواجه کند. این یک جاده بن بست است که به فاجعه می‌انجامد.

وی در جریان مصاحبه خود بار دیگر موضع مسکو را مطرح کرد و گفت که خشونت‌ها در شرق اوکراین واکنشی به کودتای تحت حمایت غرب بود که دولت منتخب ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری سابق اوکراین را سال گذشته سرنگون کرد. پوتین اظهار کرد: ملی‌گرایان افراطی که با استفاده از نیروی نظامی قدرت را اشغال کرده‌اند، این کشور را به آستانه فروپاشی و جنگ برادرانه کشاندند.

انتهای پیام

کد N717995