ولید معلم: تروریست‌ها به حمایت عربستان تکیه دارند

وزیر امور خارجه سوریه با اشاره به حمایت‌های عربستان از تروریسم تأکید کرد، در صورت درک رهنمودهای سید حسن نصرالله توسط کشورهای عرب و استفاده از این رهنمودها، آن‌ها خطر را از کشورهایشان دور می‌کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه در مصاحبه اختصاصی با شبکه خبری العالم گفت: رژیم صهیونیستی همواره در پس پرده همه رویدادها در سوریه بوده است.

وی با بیان این که رژیم صهیونیستی به دنبال تکرار تجربه شکست خورده خود علیه مقاومت در لبنان است، اظهار داشت: این سیاست اسرائیل بیانگر کوته اندیشی این رژیم است زیرا تکرار کمربند امنیتی در جنوب لبنان و جبهه جولان، شکست خواهد خورد.

معلم افزود: دریافتیم که مقاومتی مردمی بین اهالی جولان اشغالی لبنان برای مقابله با این توطئه در حال شکل گرفتن است.

وی خاطرنشان کرد: ارتش سوریه و مقاومت مردمی در حال ادامه تلاش‌های نظامی برای مقابله با جبهه النصره و توطئه‌های اسرائیلی هستند.

وزیر خارجه سوریه با اشاره به وابستگی نمایندگان ائتلاف مخالفان به بیگانگان در مذاکرات، افزود: آیا عاقلانه است که یک سوری وقتی به او طرحی برای درخواست حفظ وحدت، حاکمیت و استقلال سوریه ارائه شود، با آن مخالفت کند؟ حال آن که نمایندگان ائتلاف پس از دریافت دستورات رابرت فورد، این طرح را رد کردند.

ولید معلم با تأکید بر مخالفت خود با هر گونه دخالت نظامی زمینی در سوریه گفت: ارتش سوریه در حال انجام این مأموریت است و ما در سوریه از نیروهای داوطلب مردمی برخورداریم و مردم سوریه نیز استوار ایستاده‌اند. به همین دلیل نیازی نداریم که کشوری نیروهای زمینی خود را به سوریه بفرستد.

وزیر خارجه سوریه در خصوص دلیل خودداری ترکیه از پیوستن به ائتلاف ضد داعش، اظهار داشت: ترکیه به دلیل تفکرات خود، به ائتلاف بین‌المللی ضد داعش ملحق نمی شود.

معلم همچنین درباره روابط سوریه و عربستان خاطرنشان کرد: روابط با عربستان طبق خواست و تمایل این کشور حتی در سطح دیپلماتیک قطع است.

وی افزود: حمایتهای عربستان از تروریست‌ها بر کسی پوشیده نیست. گروه تروریستی جیش الاسلام و زهران علوش بر حمایت‌های عربستان تکیه دارند و همه ما از میزان روابط او و سرویس‌های امنیتی سعودی باخبر هستیم.

معلم اظهار داشت: برای حفظ امنیت مردم عربستان، به نفع عربستان و مردم این کشور است که در سیاست‌های این کشور بازنگری شود.

وزیر خارجه سوریه در خصوص روابط کشورش با لبنان گفت: سوریه با لبنان روابطی دوستانه و برادرانه دارد ولی می دانیم که در این کشور طرف‌هایی در حال توطئه هستند و علیه حزب الله توطئه می‌کنند و یا خواستار خلع سلاح حزب‌الله هستند و یا مقابله حزب‌الله با اسرائیل را موجب تغییر در توازن منطقه می دانند.

ولید معلم تأکید کرد: در لبنان برخی در حال توطئه علیه فرزندان مخلص این کشور هستند.

وی خاطرنشان کرد: گروه‌هایی در لبنان که تصمیم گرفته اند موانعی را در برابر ورود سوری‌ها به این کشور ایجاد کنند، عمر کوتاهی دارند.

ولید معلم در خصوص حضور نیروهای حزب الله در سوریه اظهار داشت: مشارکت نیروهای حزب الله در مقابله با تروریسم در سوریه، از عاقلانه‌ترین تصمیم‌های این حزب به عنوان عملیاتی پیشدستانه برای مقابله با پس‌لرزه‌های تروریسم است. اگر اعراب رهنمودهای سید حسن نصرالله را درک و از آن‌ها استفاده می کردند، می توانستند خطر را از کشورهایشان دور کنند.

وی درباره روابط سوریه و جمهوری اسلامی ایران نیز گفت: روابط سوریه و ایران از آغاز انقلاب اسلامی راهبردی بوده است. ما همواره به ویژه در جریان جنگ عراق از اعراب پرسیدیم که شما در این جنگ به چه کسی خدمت می کنید.

انتهای پیام

کد N717908