گزارش صلیب سرخ از آفریقای مرکزی؛تشدید خشونتها و کشتار غیرنظامیان

سیاسی

کمیته بین المللی صلیب سرخ اعلام کرد میزان خشونت در جمهوری آفریقای مرکزی طی هفته های اخیر رو به افزایش بوده و مواردی از سرقت مسلحانه و آدم ربایی در محله های شمال پایتخت گزارش شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در ژنو، در نتیجه شدت گرفتن خشونت ها در بانگی پایتخت جمهوری آفریقای مرکزی فعالان بشردوستانه مجبور شده اند تا آمد و رفت خود را محدود کنند که خود باعث ایجاد وقفه در عملیات امدادرسانی شده و اثری مخرب بر زندگی مردمی داشته که به کمک های بشردوستانه وابسته هستند.

در همین حال در دیگر شهرها و روستاها، جرم و جنایت به امری عادی تبدیل شده و غیرنظامیان همچنان بار خشونت گروه های مسلح را بر دوش می کشند. به عنوان مثال در 27 ژانویه (7 بهمن)، تنش های ناشی از حضور مردان مسلح منجر به درگیری هایی در چندین روستا بین شهرهای کاگاباندورو و بوتو شد، که در نتیجه بسیاری از مردم در جستجوی امنیت به سمت کاگاباندورو فرار کردند.

بیشتر ساکنان مبره، روستایی در 90 کیلومتری جنوب شرقی کاگاباندورو نیز در دسامبر مجبور شدند به دلیل درگیری بین گروه های مسلح خانه های خود را ترک کنند. شهر بامباری نیز از اواخر سال 2014 صحنه خشونت بوده است و باز هم مانند همیشه غیرنظامیان هدف انتقامجویی مردان مسلح بوده اند که در نتیجه اموال آنان غارت و خانه هایشان ویران شده است.

در بوتوباجیا، نداسیما و دیگر روستاهای نزدیک به بامباری، افراد بسیاری در درگیری های بین گروه های مسلح مجروح و خیلی ها هم کشته شده اند. هزاران نفر که در ابتدای ژانویه سعی در برگشت به خانه های خود را داشته اند هم مجبور شده اند تا به اردوگاه های موقت بازگشته و یا دوباره در میان علفزار پناه جویند.

شرایط در شهرها و روستاهای مرکزی تر نیز مشکلات بشردوستانه فراوانی را به همراه دارد. در روستای گبانگو، واقع در فاصله بین شهرهای دامارا و بوکا در 210 کیلومتری شمال بانگویی، بیش از هزار نفر هفته ها است که از بیم جان خود در میان علفزار پنهان شده اند. بیش از 200 خانه نیز توسط مردان مسلح ویران شده است.

«ژان فرانسوا سانگسو» رئیس نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در این کشور گفت: ما همچنان به تمامی طرف های درگیر و حاملان سلاح یادآور می شویم که نباید به غیرنظامیان حمله کنند و باید تمامی کسانی را که دیگر نقشی در جنگ ایفا نمی کنند مصون دارند