کوفی عنان: حمله آمریکا به عراق اشتباهی بود که به تشکیل داعش کمک کرد

سازمان ملل متحد,داعش

کوفی عنان در نشست امنیتی مونیخ گفت: حمله آمریکا به عراق اشتباه بود و تنها به تشکیل گروه تروریستی داعش کمک کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، کوفی عنان،‌ دبیرکل پیشین سازمان ملل در اختتامیه کنفرانس مونیخ گفت: من مخالف این تهاجم بودم و نگرانی‌ام نیز درست بود. این تهاجم تنها باعث بدتر شدن اوضاع و دو دستگی و نقاق میان نیروهای عراقی و برجای ماندن تعداد زیادی از پرسنل ارتش و افسران پلیس بیکار شده است.

وی ادامه داد: هدف از ایجاد دموکراسی بدون نهادها و موسسات موجود تنها باعث فساد در یک رژیم فاسد می‌شود. داعش در حال از میان برداشتن و نابود کردن تنوع و کثرت‌گرایی در خاورمیانه است.

دبیرکل پیشین سازمان ملل با اشاره به اوضاع سوریه افزود: اقدامات سه سال گذشته برای متوقف کردن فعالیت‌های شبه نظامیان در سوریه بی‌نتیجه بوده و ما باید رویکرد جدیدی را که موثر نیز باشد در نظر بگیریم.

وی ادامه داد: برای متوقف کردن جنگ داخلی سوریه و فعالیت‌های شبه نظامیان در این کشور باید یک رویکرد مشترک داشته باشیم. ما باید ارسال تسلیحات، کمک مالی به شبه نظامیان یا دولت سوریه را متوقف کنیم تا بتوانیم بحران در این کشور را از میان برداریم.

بنابر گزارش کمیسیونرعالی آوارگان سازمان ملل تقریبا چهار میلیون سوری به خاطر جنگ داخلی که در سال 2011 آغاز شده و همچنان ادامه دارد به مصر، عراق، اردن، لبنان و ترکیه فرار کردند و قریب به 200 هزار تن نیز در جریان این درگیری‌ها کشته شدند.

شبه نظامیان تروریستی داعش نیز که از خلاء قدرت در سوریه استفاده کردند تهدید جدی برای این کشور به شمار می‌روند و بسیاری از شهرهای این کشور و همچنین مناطقی از عراق را به تصرف خود درآوردند.

انتهای پیام

کد N716993