آمریکا و تایلند فردا رزمایش برگزار می‌کنند

آمریکا و تایلند با وجود افزایش تنش‌ها درباره اقدامات دیکتاتوری بانکوک فردا (دوشنبه) رزمایش گسترده‌ای برگزار می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه لس آنجلس تایمز، این رزمایش‌های سالانه نخستین بار است که از زمان سرنگونی دولت دموکراتیک تایلند به دست ارتش در مه 2014 برگزار می‌شود. ژنرال‌های تایلند قول داده‌اند تا تغییری را برای بازگشت به حکومت دموکراتیک ایجاد کنند اما همچنان به اعمال تحریم‌ها و محدودیت‌ها بر آزادی بیان می‌پردازند و تمایل اندکی را برای سازش با دولت سرنگون شده تایلند نشان داده‌اند.

پس از آنکه دولت نظامی تایلند تصمیم گرفت که یینگلاک شیناواترا، نخست وزیر برکنار شده این کشور را به اتهام فساد استیضاح کند، دانیل راسل، مشاور وزیر امور خارجه آمریکا در جریان سخنرانی در دانشگاهی در بانکوک به انتقاد از دیکتاتوری ارتش تایلند پرداخت و خواستار لغو حکومت نظامی شد و گفت: زمانی که رهبری منتخب برکنار و توسط دولت کودتا به استیضاح کشانده شود و سپس در مظان فساد و رسوایی قرار گیرد، در حالیکه پروسه‌های بنیادین دموکراتیک و نهادهای دولتی مخدوش شده‌اند، جامعه بین‌الملل تنها می‌تواند از این روند، انگیزه سیاسی برداشت کند.

این اظهارنظرها باعث خشم دولت بانکوک شده و واکنش شدید ژنرال پرایوس چان اوچا، نخست وزیر خواخوانده تایلند را در بر داشت و گفت: آمریکا وضعیت خاص کشورش را نمی‌فهمد.

این ژنرال گفت: دموکراسی تایلند هرگز نمی‌میرد چون من سربازی با قلب دموکراتیک هستم.

با وجود این تنش‌ها، در جریان رزمایش‌ نظامی دو هفته‌ای میان آمریکا و تایلند، حدود 13 هزار سرباز و 24 کشور از سراسر منطقه آسیا پاسیفیک شرکت خواهند داشت. همچنین تعداد سربازان آمریکایی در رزمایش امسال کمتر از سال‌های قبل است.

مقام‌های واشنگتن اعلام کردند که حدود 3600 سرباز آمریکایی در این رزمایش حضور دارند. در سال 2014 این تعداد 4300 تن و در 2013، 8400 تن بودند. همچنین تمرکز اصلی این رزمایش بر کمک‌های بشردوستانه و عملیات امداد و نجات در موارد بحران به جای آموزش برای عملیات کشنده است.

پس از کودتای تایلند، وزارت امور خارجه آمریکا کمک مستقیم 7 / 4 دلاری به این کشور را به حالت تعلیق درآورده است.

تصمیم برای تداوم برنامه انجام رزمایش، در پی افزایش فعالیت‌های نظامی و امنیتی چین با تایلند اتخاذ شده است به طوری که وزیر دفاع چین اخیرا به بانکوک سفر کرده تا به تکمیل توافق میان دو کشور با هدف افزایش به اشتراک گذاری اطلاعات و همکاری علیه جرایم بپردازد.

ژنرال پراویت وونگسووان، وزیر دفاع تایلند گفت: چین به مداخله در سیاست‌های تایلند نمی‌پردازد اما از ما حمایت می‌کند.

انتهای پیام

کد N716683