سارکوزی: شبه‌جزیره کریمه را سرزنش نکنیم/ قرار نیست اوکراین به اتحادیه اروپا بپیوندد

رئیس‌جمهوری پیشین فرانسه با تاکید بر اینکه نمی‌توان شبه جزیره کریمه را به دلیل جدا شدن از اوکراین سرزنش کرد، گفت که قرار نیست اوکراین به اتحادیه اروپا بپیوندد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری راشاتودی، "نیکولا سارکوزی" رئیس‌جمهوری پیشین فرانسه در کنگره حزب اتحاد برای جنبش مردمی (VMP) گفت: ما وجه تمدنی مشترک با روسیه داریم. منافع آمریکایی‌ها با روس‌ها، منافع اروپا و روسیه نیست. ما نمی‌خواهیم که جنگ سرد میان اروپا و روسیه احیا شود.

وی با اشاره به انتخاب مردم کریمه برای جدایی از اوکراین در زمان آشوب سیاسی این کشور خاطرنشان کرد که ساکنان شبه‌جزیره کریمه را نمی‌توان به دلیل این کار سرزنش کرد.

وی گفت: کریمه، روسیه را انتخاب کرد و ما نمی‌توانیم آنها را به این دلیل سرزنش کنیم. ما باید راههایی را پیدا کنیم که بتوانیم از طریق آن یک نیروی حافظ صلح برای محافظت از روس‌زبانان در اوکراین ایجاد کنیم.

در مارس 2014 بیش از 96 درصد از ساکنان شبه‌جزیره کریمه که اکثرا روس‌زبان هستند، به جدایی از اوکراین و پیوستن به روسیه رای مثبت دادند. این تصمیم پس از اعتراضات گسترده دراوکراین رخ داد که به برکناری دولت منتخب منجر شد و پس از آن اولین لایحه‌هایی که به تصویب مقام‌های جدید کی‌یف رسید، حقوق روس‌زبانان را نادیده می‌گرفت.

رئیس‌جمهوری سابق فرانسه درخصوص آرزوی کی‌یف برای پیوستن به اتحادیه اروپا، همان مواضعی که پیشتر گفته بود، بازگو کرد. وی تاکید کرد: مقدر نیست که اوکراین به اتحادیه اروپا بپیوندد. اوکراین باید نقش خود را به عنوان پلی میان اروپا و روسیه حفظ کند.

انتهای پیام

کد N716647