بازداشت بیش از۱۰هزار مظنون به فعالیت‌های تروریستی در پاکستان

دولت پاکستان از دسامبر گذشته بیش از ۱۰ هزار نفر را به ظن فعالیت‌های تروریستی بازداشت کرده است. قرار است دادگاه‌های جدیدی برای محاکمه‌ سریع این مظنونان برگزار شود و مجازات اعدام نیز باردیگر اعمال خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، خبرگزاری آلمان به نقل از مقامات پاکستانی گزارش داد که بازداشت‌های گسترده‌ در راستای برنامه‌ ملی "مبارزه با تروریسم" در این کشور انجام شده‌اند. این طرح، پس از حمله‌ تروریستی خونبار طالبان به مدرسه‌ای در پیشاور، اجرا می‌شود.

در بیانیه‌ رسمی دولت پاکستان عنوان شده است که در کمتر از سه ماهی که از اجرایی‌شدن این قانون می‌گذرد، بیش از ۱۴ هزار و ۸۰۰ حکم جستجوی خانه و مناطق تردد صادر شده است. نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان گفته است که این بخشی از تلاش برای "حذف کامل تروریسم و افراط‌گرایی از خاک این کشور" است.

بیش از شش هزار مورد از این دستگیری‌ها در ایالت خیبرپختونخوا انجام شد که پیشاور مرکز آن است. طالبان در این ایالت فعالیت گسترده‌ای دارد. 505 نفر نیز در اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان بازداشت شدند.

یک مقام مسئول که خواسته نامش فاش نشود، به خبرگزاری آلمان گفت، بعضی از این متهمان در دادگاه‌های نظامی محاکمه خواهند شد. به گفته‌ این مقام، دادگاه‌های نظامی تازه‌ای نیز به مجموعه‌ دادگاه‌های فعلی اضافه خواهند شد تا کار رسیدگی به اتهام و صدور حکم، سریع‌تر انجام شود.

این مقام اضافه کرد: اتهام‌های مظنونان بازداشت شده متفاوت است. اتهام‌ها از هرگونه ارتباط با تروریست‌ها تا تبلیغ و تلاش برای گسترش افراط‌گرایی و باورهای تروریستی را شامل می‌شود.

دولت پاکستان اواخر دسامبر گذشته و بعد از واقعه‌ تروریستی پیشاور اعلام کرد که بیش از ۵۰۰ شبه‌نظامی عضو گروه‌های تروریستی را اعدام خواهد کرد. این در حالی است که مجازات اعدام در سال ۲۰۰۸ در این کشور لغو شده بود.

انتهای پیام

کد N716342