نظر العبادی درباره اقداماتی که باید پیش از حمله به داعش در موصل اتخاذ شود

حيدر العبادي

نخست‌وزیر عراق در کنفرانس امنیتی مونیخ اقداماتی را که باید پیش از حمله به داعش برای بازپس‌گیری موصل صورت گیرد، مطرح کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی استارز اند استریپس، حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق در جریان پرسش و پاسخی در کنفرانس امنیتی مونیخ از ابراز این مساله که چنین حمله‌ای چه موقع آغاز می‌شود، امتناع کرد اما ژنرال لوید آستین، رئیس فرمانده مرکزی آمریکا ماه گذشته میلادی به مجله وال استریت ژورنال گفته بود که حمله به داعش برای باز‌پس‌گیری موصل، دومین شهر بزرگ عراق در بهار یا اوایل تابستان سال‌ جاری میلادی صورت می‌گیرد.

العبادی در این نشست گفت: چهار شرط مهم وجود دارد که باید پیش از چنین حمله‌ای مهیا شوند:

* نیروهای امنیتی عراق باید آماده باشند و این مساله نیازمند ارسال تسلیحات سنگین، مهمات و آموزش‌های بیشتر است.

* هماهنگی میان نیروهای عراقی و پیشمرگ‌های کردستان عراق افزایش یابد.

* مردم موصل نیز از این حمله حمایت کنند؛ موصل شهری سنی‌نشین است و مدت‌ها به دولت تحت رهبری شیعه در بغداد شک داشتند.

* حمایت‌های هوایی و شناسایی از سوی ائتلاف تحت رهبری آمریکا صورت گیرد که مواضع داعش در عراق و سوریه را به مدت چندین ماه با هدف حمایت از نیروهای عراقی و کرد بمباران کرده است.

وی افزود، نشانه‌هایی از حمایت رو به رشد در موصل وجود دارد که هم از نظر فکری و هم از نظر قلبی از چنین حمله‌ای حمایت می‌کنند.

العبادی برآورد کرد: یک هزار نیرو در موصل بی‌حرکت مانده‌اند و آنها باید در این مبارزه در کنار ما باشند.

نخست‌وزیر عراق گفت: اگر تمامی این شرایط مهیا شوند طی سه یا چهار ماه یک حمله صورت می‌گیرد.

سال گذشته میلادی عراق و جامعه بین‌الملل هنگامی که تروریست‌های داعش که در سوریه قدرت گرفته و بخش‌های وسیعی از این کشور را تصرف کرده بودند، از مرز عراق رد شدند تا کنترل بخش وسیعی از این کشور را نیز به دست بگیرند، غافلگیر شدند. هنگامی که تروریست‌های داعش به موصل رسیدند، نیروهای عراقی فرار کرده و ساکنین این شهر از این تروریست‌ها استقبال کردند.

العبادی گفت، دولتش قدم‌های بزرگ در راستای ایجاد سازش میان سنی‌ها و شیعیان برداشته است.

وی در این خصوص به حضور چهار هزار نیروی سنی در استان الانبار اشاره کرد که علیه تروریست‌های داعش به پا خاسته و آن را نشانه‌ای از وحدت عراق توصیف کرد.

العبادی گفت، در مونیخ تعهدات جدیدی را نسبت به حمایت از نیروهای کشورش دریافت کرده که شامل وعده آلمان از طریق تامین تسلیحات، مربی و تجهیزات پیشرفته برای ردگیری شبه‌نظامیان خارجی می‌شود.

وی افزود: ما نباید در این جنگ شکست بخوریم. داعش در حال حاضر کل جهان را تهدید می‌کند.

العبادی در کنفرانس امنیتی مونیخ ادعاهای ترکیه را نیز زیر سوال برده و گفت: ترکیه می‌گوید که مرز بین عراق و ترکیه بسیار وسیع است و آنها نمی‌توانند آن را کنترل کنند. من باور دارم که آنها می‌توانند این مرز را کنترل کنند. جلوگیری از ورود تروریست‌ها به عراق به نفع تمامی شرکایمان است.

انتهای پیام

کد N716340