ونزوئلا،‌ انگلیس را متهم به جاسوسی از دادگاه یک معترض سرشناس کرد

انگليس,ونزوئلا

به دنبال مناقشه بر سر نقش یک دیپلمات انگلیسی در فیلمبرداری از جلسه محاکمه یکی از رهبران معترضان مخالف دولت ونزوئلا با استفاده از عینک جاسوسی، دادستان این کشور از سفیر انگلیس توضیح خواست.

به دنبال مناقشه بر سر نقش یک دیپلمات انگلیسی در فیلمبرداری از جلسه محاکمه یکی از رهبران معترضان مخالف دولت ونزوئلا با استفاده از عینک جاسوسی، دادستان این کشور از سفیر انگلیس توضیح خواست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، چند روز پیش هنگامی که پدر لئوپولدو لوپز، معترض سرشناس مخالف دولت ونزوئلا در جلسه محاکمه پسرش قصد داشت با عینک‌ جاسوسی مجهز به دوربین، این جلسه را ضبط کند این مناقشه ایجاد شد.

پدر لئوپولدو لوپز در اعتراض به مناقشه ایجاد شده در خصوص اینکه وی در جلسه دادگاه قصد داشته با هماهنگی قبلی با یک دیپلمات انگلیسی از این جلسه فیلمبرداری کند، گفت: عینکی که من به چشم زده بودم یک عینک 20 دلاری ساخت چین بود که در سایت آمازون به فروش می‌رسد نه یک ابزار محیر العقول سازمان ناسا. مقامات اجازه تصویربرداری از جلسه دادگاه با استفاده از تلفن همراه را نمی‌دهند اما هیچ قانونی علیه استفاده از عینک وجود ندارد.

پدر لوپز به خبرگزاری رویترز گفت: با این حال من گرفتار شدم و یکی از نیروهای حراست دادگاه مرا از دادگاه خارج کرد و من در این میان عینک خود را انداختم و عینک به روی این فرد انگلیسی که هیچ ارتباطی با این موضوع نداشت افتاد.

در حالی که کشورهای غربی مقامات ونزوئلا را در ارتباط با پرونده لوپز تحت فشار قرار داده‌اند، لویزا اورتگا، دادستان کل ونزوئلا از احتمال وجود تبانی میان این دیپلمات انگلیسی و خانواده رهبر معترض دولت ونزوئلا خبر داد.

وی از وزارت امور خارجه ونزوئلا خواست تا این مناقشه را نزد مقامات انگلیسی به دلیل رخداد یک حادثه غیرعادی و نشانه‌هایی از مداخله بین‌المللی پیگیری کند.

اورتگا خاطرنشان ساخت: اگر یک دیپلمات ونزوئلایی در انگلیس چنین کاری می‌کرد در آن صورت چه اتفاقی می‌افتاد. حوادثی از این دست نشان می‌دهد که تلاشی دائمی وجود دارد تا از راه‌های مختلف به کشور ونزوئلا نفوذ شده و با ایجاد آشوب و درگیری، ثبات کشور ما را از بین ببرند.

با این حال سفارت انگلیس اعلام کرد که هیچ رفتار غلطی از این دیپلمات انگلیسی سر نزده است.

جان ساویل، سفیر انگلیس در ونزوئلا اظهار کرد: ما به شدت ارتکاب هرگونه خطا از سوی مقام مربوطه را رد می‌کنیم.

لئوپولدو لوپز که یک اقتصاددان فارغ تحصیل از دانشگاه هاروارد است یک سال پیش به دلیل رهبری اعتراضات علیه دولت نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا بازداشت شد.

انتهای پیام

کد N716175