اتحاد کشورهای آفریقایی در قبال بوکوحرام

سیاسی

نیجریه و چهار کشور هم مرز با آن موافقت خود را برای اعزام هشت هزار و 750 نیرو به چاد با هدف مبارزه با تهدیدهای بوکوحرام اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتد پرس، نیجریه و چهار کشور هم مرز از تصمیم خود برای اعزام هشت هزار و 750 نیرو به منطقه با هدف مبارزه با تهدیدهای بوکوحرام تا ماه آتی خبر دادند.

بر اساس این گزارش چاد و نیجریه هر کدام سه هزار و 500 نظامی، کامرون و نیجر هر کدام 750 نیرو و بنین 250 نیرو را به منطقه ارسال می کنند و این نیروها در پایتخت چاد مستقر می شوند.

بر این اساس این پنج کشور آفریقایی در شهر یائونده پایتخت کامرون گردهم آمده و اعلام کردند که نیروهای جدید شامل نفرات نظامی، امنیتی و غیرنظامی می شود.

پیش از این اتحادیه آفریقا حمایت خود را از طرح اعزام هفت هزار و 500 نظامی برای مقابله با بوکوحرام و تشکیل یک نیروی منطقه ای مشترک برای مقابله با این گروه تروریستی اعلام کرده بود.

اعزام نظامیان برای مقابله با بوکوحرام درحالیست که از سال 2009 تاکنون در جریان ناآرامیها تاکنون بیش از 13 هزار نفر کشته شدند.

چهار کشوری که از حملات بوکوحرام رنج می برند یعنی نیجریه، کامرون، نیجر و چاد و همچنین کشور همسایه بنین نیز موافقت خود را برای افزایش همکاریها به منظور مقابله با تهدیدهای این گروه تروریستی اعلام کرده بودند.

یادآور می شود پیشتر کشورهای نیجریه، چاد، کامرون، نیجر، و بنین نشستی را در کاخ «الیزه» با هدف بررسی موضوع گروگانگیری 270 دختر دانش آموز توسط گروه بوکوحرام برگزار کردند.