سنایی: در روابط دو جانبه ایران و آمریکا رویداد خاصی رخ نداده است

سیاسی

سفیر ایران در مسکو با اشاره به مذاکرات پیاپی میان ایران و آمریکا در قالب 1+5 خاطرنشان کرد: امکان دارد به دلیل جریان داشتن این گفت‌وگوها بعضی‌ها تصور کرده‌اند بهبودی در روابط ایران و آمریکا در کار بوده، اما من بار دیگر تکرار می‌کنم که در روابط دو جانبه هیچ رویداد خاصی رخ نداده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، مهدی سنایی، سفیر ایران در مسکو با روزنامه مسکوفسکی کمسمولتس گفت‌وگویی به شرح انجام داده است:

سوال: در مصاحبه قبلی با روزنامه ما (اول مارس 2014) شما گفتید ایران در حال توسعه اقتصاد مقاومتی در شرایط مجازات‌های اعمال شده بر آن است. از آن زمان تاکنون امور بسیاری در جهان تغییر یافته و روسیه در موقعیت مشابهی قرار گرفته است. آیا می‌توانید تجربه ادامه بقا در این شرایط را با ما در میان گذارید؟

پاسخ: مجازات‌ها به‌طور اعم پدیده نامطلوبی است. این راه نامناسبی برای حل اختلاف و بحث‌های موجود است. می‌گویند مجازات‌ها برای وارد کردن فشار بر دولت به‌کار گرفته می‌شود هرچند مطلقاً روشن است که در وهله اول مردم ساده از مجازات‌ها لطمه می‌بینند. ایران قریب به 30 سال است زیر مجازات‌های آمریکا قرار دارد اما 4 سال قبل اقدام‌های مضاعفی علاوه بر مجازات‌های اعمال شده در چارچوب سازمان ملل به‌کار گرفته شد. مجازات‌های ما را می‌شود به دو مرحله تقسیم کرد: مجازات‌های 30 سال قبل و مرحله دوم، مرحله سخت، که 4-3 سال قبل آغاز شد. وقتی کشور با مجازات‌ها مواجه می‌شود خو گرفتن با این شرایط شایان اهمیت است و ما این کار را کردیم. ایران دو رویکرد به‌کار گرفت. رویکرد اول این است که سطح عواقب مجازات‌ها پایین برده شود و هم‌زمان برای حل مسائل پیش رو گفت‌وگو شود. اما رویکرد دوم کاهش سطح وابستگی خود به مواد انرژی‌زا، از جمله نفت است. ایران از این لحاظ مساعی هنگفتی به‌کار گرفت تا به این هدف نایل شود. کشور ما حجم صدور فرآورده‌های غیر نفتی را بالا می‌برد و از این لحاظ به موفقیت‌های عظیمی رسیده است. و اگر شما به تهران بروید می‌بینید که همه حوزه‌ها پیش می‌رود. طی سال گذشته ایران در بخش فن‌آوری‌ها، نانو تکنولوژی و هوافضا به موفقیت‌های زیادی رسیده است. اخیراً چهارمین ماهواره به مدار فرستاده شد. یعنی زندگی در جا نمی‌زند.

سوال: ارزیابی شما از اوضاع دولت اسلامی در سوریه و همسایه‌اش عراق چگونه است؟ به‌نظر شما خطر اصلی در این رابطه کدام است؟

پاسخ: ایران طی سال‌های گذشته در هیچ شرایطی از گروه‌های تروریستی یا افراط‌گرا حمایت نکرده است. ایران همیشه با یک استاندارد تروریسم را محکوم کرده است. حوادثی که در سال 2014 در عراق رخ داد – حتی اگر از زاویه‌های مختلف بررسی شود – باعث تأسف بزرگ می‌شود. جنایاتی که تحت عنوان مذهب رخ می‌دهد هولناک است. شما به‌خوبی مطلع هستید که مسلمانان و مسیحیان قرن‌های طولانی با هم زندگی کرده‌اند، همزیستی مسالمت آمیز داشتند و هیچ مشکلی در کار نبود. معتقدم این‌جا عوامل سیاسی خارجی وجود دارد که می‌خواهند به کمک آن‌ها تفرقه انداخته، بین مردم اختلاف انداخته و مشکل سازی کنند. ایران با این پدیده مخالفت می‌کند ولی در هیچ شرایط با دخالت کشورهای خارجی که در خارج از محدوده منطقه ما قرار دارند موافقت نمی‌کند. اگر حوادث عراق را بررسی می‌کنیم، هرچند ایران معتقد است باید به دولت عراق کمک شود تا آن کشور بتواند بر مشکلات پیش رو غلبه و مشکلات خود را حل کند، دخالت دیگر کشورها در این امور باعث می‌شود اوضاع بغرنج‌تر شود. اگر به دو دهه گذشته نگاه کنیم، مگر دخالت کشوری فایده‌ای داشته است؟ هیچ فایده‌ای نداشت. چه در عراق و چه در سوریه. می‌خواهم بگویم ایران مبارزه می‌کند و در عین حال معتقد است باید به کشورهای لطمه دیده کمک و مساعدت شود. من مایلم به این اشاره کنم که سرچشمه بروز این گروه‌ها فوق‌العاده مبهم است. بیایید ببینیم کدام اقدام‌ها در دهه گذشته باعث بروز این گروه‌ها شده است؟ این امر نتیجه اقدام‌های کشورهای غربی بوده است. از طرف دیگر فکر می‌کنم هدف از بروز این گروه‌ها اعمال نفوذ منفی بر مذهب، بر ارزش‌های اخلاقی و معنوی است، ارزش‌هایی که ملت‌ها به آن‌ها نیاز دارند. این پدیده‌ها متوجه لطمه زدن به وجهه اخلاق و وجهه معنویت و دین است.

سوال: تحلیل‌گران این اواخر گرمای اندک روابط ایران و آمریکا را خاطرنشان می‌کنند. به‌نظر شما آیا واقعاً نقاط تماسی بروز کرده و با چه امری ارتباط دارد؟

پاسخ: در حوزه روابط دو جانبه ایران و آمریکا رویداد خاصی رخ نداده است. با این حال، گفت‌وگو در مورد پرونده هسته‌ای ایران اندکی بیش از یک سال ادامه دارد. شما می‌دانید که ایران و ایالات متحده اعضای گروه 1+5 هستند که در مورد موضوع هسته‌ای ایران مذاکره می‌کنند. تهران با واشنگتن در مورد حل و فصل مسائل مربوط به پرونده هسته‌ای خود و هم‌چنین لغو تحریم‌های تحمیلی علیه کشور ما، گفت‌وگو می‌کند. به هر حال، طرف اصلی در این پرونده و طرف اصلی که بیش از همه حساسیت نشان می‌دهد آمریکا است. بنابراین، در چارچوب رسیدگی به این موضوع ایران با ایالات متحده بیش از همه گفت‌وگو می‌کند. امکان دارد به دلیل جریان داشتن این گفت‌وگوهاست که بعضی‌ها تصور کرده‌اند بهبودی در روابط ایران و آمریکا در کار بوده، هرچند من ناچارم تکرار کنم در روابط دو جانبه هیچ رویداد خاصی رخ نداده است.

انتهای پیام

کد N715626