کاخ سفیداحتمالا بخشی از گزارش‌ محرمانه ارتباط عربستان با حملات 11 سپتامبر را منتشر می‌کند

کاخ سفید ممکن است بخش‌هایی از تحقیقات رسمی درباره ارتباط عربستان سعودی با حملات تروریستی 11 سپتامبر را منتشر کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه ایندیپندنت، سوالات درباره 28 صفحه‌ از گزارش کنگره در پی شهادت زکریا موسوی، یکی از عوامل سابق القاعده مطرح شدند؛ موسوی در شهادت خود ادعا کرده شخصیت‌های برجسته سعودی در اواخر دهه 1990به القاعده کمک کرده‌اند.

این در حالی است که مقامات سعودی اظهارات وی را تکذیب کرده‌اند.

به گفته جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید سال گذشته آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا در پی درخواست کنگره تصمیم انتشار این بخش از گزارش را مورد بررسی مجدد قرار دادند.

ارنست در این باره گفت: آمریکا و عربستان سعودی همکاری ضد تروریسمی قوی‌ دارند و این نشانه مهمی از همکاری گسترده و استراتژیک ماست.

زکریا موسوی بیستمین عامل حملات 11 سپتامبر در این باره شهادت داده و در لیستی که او از اسامی کمک کنندگان به القاعده در دوران اسامه بن لادن تهیه کرده نام شخصیت‌های بسیار معروفی چون ترکی الفیصل رئیس سابق اطلاعات عربستان دیده می‌شود.

این در حالی است که اطلاعات و منابع آمریکایی که در آن‌ها به خاندان سعودی و ارتباط آنها با تامین منابع مالی القاعده اشاره شده به دلیل احتمال انتشار آنها در آینده از بین برده شده‌اند.

برخی معتقدند که این بخش از گزارش کنگره باید محرمانه باقی بماند چرا که این گزارش حاوی اطلاعاتی است که به اندازه کافی مورد بررسی و تحقیقات قرار نگرفته‌اند اما سایرین -- برخی از آنها به شرط اینکه نامی از آنها برده نشود با رویترز مصاحبه کرده‌اند - اعتقاد دارند، هیچ دلیلی برای عدم انتشار این گزارش وجود ندارد.

در این میان افرادی که درباره این گزارش اطلاعاتی دارند می‌گویند اکثر این اطلاعاتی که هنوز محرمانه باقی مانده توسط اف بی آی کشف شده است.

در همین حال فیلیپ زلیکف، دبیر اجرایی سابق کمیسیون 11 سپتامبر در این باره اظهار می‌کند، محرمانه بودن این اطلاعات بجاست و شاید هنوز دلیلی برای محرمانه ماندن آنها باشد.

وی در این باره تاکید می‌کند هیچ یک از افراد نام برده در این گزارش‌ها مورد مصاحبه قرار نگرفته و بسیاری از اطلاعات مرتبط بازنگری نشدند.

انتهای پیام

کد N715271