تنظیم پیش‌نویس قطعنامه مقابله با اقدامات غیرقانونی داعش

سیاسی

شورای امنیت سازمان ملل با اعلام اینکه قدرت‌های جهان باید برای مقابله با داعش متحد باشند، پیش نویس قطعنامه‌ای حقوقی و الزام آور را با هدف مانع شدن از تجارت نفت، اشیای باستانی و عتیقه و هم‌چنین گروگان از سوی این گروه تهیه کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پیش‌نویس این قطعنامه که جمعه بعد از ظهر مورد بحث اعضای شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفت، به تایید 193 کشور عضو مجمع عمومی سازمان ملل نیاز دارد تا از فروش آثار باستانی سوریه توسط داعش جلوگیری شود؛ شبیه همان اقدامی که 10 سال پیش در مورد عراق نیز تصویب شد. هم‌چنین در این پیش نویس درخواست‌هایی برای اعمال تحریم‌ها علیه افرادی که به داعش برای تولید و قاچاق نفت به خارج از سوریه کمک می‌کنند ذکر شده است و به تمام کشورها یادآوری می‌کند که پرداخت باج به این گروه با هدف آزادی گروگان‌ها غیرقانونی است.

این پیش نویس توسط روسیه ارایه شده و مورد حمایت آمریکا و سایر قدرت‌های جهان است. ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل گفت که انتظار دارد این قطعنامه طی روزهای آینده تصویب شود.

با وجود اختلاف نظرها درباره چگونگی واکنش نسبت به جنگ داخلی سوریه، یکی از مقام‌های دولت آمریکا پیشتر گفته بود که دیپلمات‌های آمریکایی به صورت سازنده با همتایان روس خود در این زمینه همکاری می‌کنند.

پیش نویس این قطعنامه براساس فصل هفتم منشور سازمان ملل است اگرچه در آن استفاده از اقدام نظامی مطرح نیست. قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل هرگونه تامین مالی برای داعش و جبهه النصره را منع کرده است.

در این پیش نویس همچنین تجارت نفت به ویژه خرید محصولات نفتی یا فروش آن توسط داعش یا تامین تجهیزات برای استخراج و پالایش نفت نیز غیر قانونی اعلام شده است.

در این پیش نویس اسامی جدید به فهرست اشخاص تحت تحریم اضافه نشده است. البته از کمیته‌ تحریم‌های سازمان ملل خواسته شده تا هر چه سریعتر اشخاص حقیقی و حقوقی را که در فعالیت‌های تجارت نفتی دست دارند و به داعش کمک می‌کنند، مشخص کند.

انتهای پیام

کد N715183

خواندنی از سراسر وب