جهانگیری:

باید اقتصادمان را به یک امر تمام نشدنی متکی کنیم

معاون اول رییس‌جمهور گفت: باید اقتصادمان را به یک امر تمام نشدنی متکی کنیم؛ به‌طور کلی می‌توان گفت اقتصاد مطلوب، اقتصادی است که به یک منبع غیر از منابع زمینی متکی باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور، در مراسم افتتاح پروژه طرح توسعه کارخانه تغلیظ مس سونگون، معدن را یکی از محورهای اصلی توسعه کشور عنوان و اظهار کرد: بسیار شنیده می‌شود که معدن می‌تواند جایگزین نفت باشد که اگر این مساله را از نظر تنوع محصول در نظر بگیریم بسیار مفید و موثر است اما اگر از منظر تمام شدن ذخایر نفتی به این امر توجه کنیم معدن نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای نفت باشد.

وی ادامه داد: باید اقتصادمان را به یک امر تمام نشدنی متکی کنیم؛ به‌طور کلی می‌توان گفت اقتصاد مطلوب، اقتصادی است که به یک منبع غیر از منابع زمینی متکی باشد.

جهانگیری با بیان این‌که مغز انسان و به طور کلی نیروی انسانی بهترین جایگزین برای منابع زمینی است، گفت: منابع انسانی به دلیل این‌که می‌تواند منجر به خلق منابع دیگر شود ارزش بسیاری دارد.

وی با بیان این‌که بیش از 62 نوع ماده معدنی در کشور استخراج می‌شود، افزود: معادن دیگر نیز باید به سرعت به مرحله‌ استخراج و اشتغال برسند و به‌طور کلی باید در برداشت منابع معدنی سرعت عمل داشته باشیم.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اهمیت امر اکتشاف در بخش معدن اظهار کرد: تا زمانی که بخش خصوصی در این حوزه وارد عمل نشود نمی‌توان در بخش معدن انتظار ارتقاء داشت.

جهانگیری صنایع معدنی را جزو صنایعی دانست که بیشترین بازدهی را با کمترین رکود اقتصادی دارد و گفت: در این حوزه حضور بخش خصوصی بسیار کمرنگ است.

وی با اشاره به صندوق بیمه اکتشاف معدنی اظهار کرد: یکی از دلایل حضور کمرنگ بخش خصوصی در حوزه معدن، ریسک بالای اکتشاف است به همین دلیل این صندوق با هدف تسهیل و بیمه کردن افرادی که در بخش معدن فعالیت می‌کنند ایجاد شده تا بتواند چتر حمایتی برای معدن‌کاران باشد.

معاون اول رییس جمهور با بیان این‌که ایران پتانسیل زیادی در بخش معادن فلزی دارد، اظهار کرد: رشته صنایع معدنی یکی از رشته‌های مهم اقتصاد کشور است به همین دلیل باید زنجیره تمام صنایع معدنی به خصوص فولاد کامل شود.

انتهای پیام

کد N715103