سرلشگر صفوی:

توانسته‌ایم در حوزه جنگ سایبری پاسخ‌های مناسبی به دشمنان بدهیم

سردار سرلشكر سيد يحيي صفوي

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا تصریح کرد که توانسته‌ایم در حوزه جنگ سایبری پاسخ‌های مناسبی به دشمنان بدهیم.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سردار سرلشگر پاسدار صفوی،در بازدید از یکی از مراکز تحقیقات فن‌آوری اطلاعات سپاه ، با تاکید بر لزوم کاربردی کردن فن آوری اطلاعات و ارائه آن به بخش‌های اجرایی و تصمیم گیری کشور، گفت: دشمنان ما در حوزه فن آوری اطلاعات کارهای بسیاری انجام داده‌اند و دارای شبکه‌های قدرتمند هستند. هنوز خیلی از مسئولان کشور نمی‌دانند دربخش فناوری اطلاعات، چه اتفاقی در دنیا افتاده و چه پیشرفت‌هایی حاصل شده است. بایستی مراکز تحقیقاتی یافته‌های این حوزه‌ را به روسای دستگاه‌های مختلف عرضه کنند.

وی در ادامه بر لزوم مدل سازی بحران‌های متصور، در آینده تاکید کرد و گفت: ما بحران‌ها و تهدیدات را با دو منشاء‌ انسانی و طبیعی تقسیم بندی می‌کنیم. بحران‌های مختلف نظیر بحران‌های اجتماعی، زلزله و ... موضوعاتی هستند که قابل پیش بینی و مدل سازی و مدیریت هستند ودر صورت نپرداختن به این موضوعات، قطعا مشکلات بسیاری برای آینده کشور، متصور خواهد بود.

وی افزود: یکی از کارکردهای مراکز تحقیقاتی، پرداختن به بحران‌های آتی می‌باشد که این مراکز می‌توانند علاوه بر پیش بینی و آینده نگری، در مورد این که بایستی چه مراحلی برای تصمیم‌گیری و مواجهه و مقابله و پیشگیری از این بحران‌ها طی کرد، ارائه راهکار نمایند.

وی در خصوص لزوم جامع نگری در بحران‌های آینده گفت: صرفا نبایست در مدل سازی‌ها، ملاک تهران باشد و بایستی استان‌ها و شهرهای بزرگی مانند مشهد، اصفهان، شیراز و ... را د رآنالیز بحران‌های آتی لحاظ نمود.

مشاور عالی مقام معظم رهبری با اشاره به کارکردهای مراکز تحقیقات فناوری اطلاعات در تهدیدات و جنگ‌های سایبری، گفت: بایستی نگاه پیش دستانه نسبت به تهدیدات آینده در قبال جمهوری اسلامی ایران داشت و تهدیدات مختلف را رصد کرد و متناسب با هرتهدیدی سناوریهای مختلف مقابله با آن را تدوین واجرایی کرد.مهمترین انتظار از دستگاه‌های اطلاعاتی، جلوگیری از غافلگیری استراتژیک است بدترین موضع برای یک کشور غافلگیری استراتژیک است.

وی ادامه داد: مهمترین موضوعی که از مراکز اطلاعاتی و تحقیقاتی، انتظار داریم،جلوگیری از غافلگیری استراتژیک است، بدترین موضوع برای یک کشور غافلگیری استراتژیک است.یکی از تهدیداتی که در سطح ملی و سطح نیروهای مسلح مطرح است تهدیدات سایبری است که می‌تواند کشور را دچار آسیب کند.

وی افزود:دشمنان ما در جنگ سایبری فعایت‌های بسیاری انجام داده‌اند، که در صورت عدم برنامه ریزی مداوم مسئولان کشور، امکان آسیب رساندن به زیر ساختهای حیاتی که به نوعی با فناوری‌ اطلاعات در ارتباط هستند، فراهم می‌گردد. البته نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در حوزه جنگ سایبری پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌اند و توانسته‌اند در برهه‌های مختلف پاسخ‌های مناسبی به دشمنان بدهند.

صفوی با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی دستگاه‌های مربوط در استفاده از فناوری‌های نوین، گفت: ضریب نفوذ اینترنت و شبکه‌های اجتماعی مبنی بر موبایل و انیترنت در کشور رو به افزایش است و این در حالی است که دستگاه‌های مسئول در این موضوع فرهنگ سازی نکرده‌اند و بیش از انکه استفاده کننده درست از این فناوری‌ها باشیم، استفاده ناشی از این ابزارها می‌کنیم.

وی در ادامه با اشاره به این‌که بیش از 51 درصد از جمعیت کشور را جوانان زیر سی سال تشکیل می‌دهند، گفت: نسل جوان قدرت و سرمایه عظیمی برای کشور می‌باشند و با نسلی روبرو هستیم که از هوشمندی بالایی برخوردار است و بایستی بتوانیم درجهت، درستی از این نسل استفاده کنیم و برای این جمعیت جوان ایجاد اشتغال کرده و از پتانسیل عظیم نسل جوان در جهت حل مشکلات کشور استفاده کنیم.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا به لزوم برنامه ریزی بلند مدت در فضای مجازی و بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نو اشاره کرد و گفت: تکنولوژی‌های نوین با سرعت بسیار زیادی در حال بروز و ظهور و گسترش می‌باشند. یکی از بخش‌هایی که در دهه‌های آینده بایستی متحول گردد، بخش آموزشی است.بایستی برنامه ریزی در راس فعالیت ها باشد.

وی با اشاره به دشمنان پیرامونی جمهوری اسلامی ایران گفت:بایستی در مقابل دشمنان، خصوصا آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها توانمند شد. سیاست قدرت و زور حرف اصلی و حرف آخر آمریکایی ها است. آنها اعلام می‌کنند چون ما قدرتمند هستیم پس بایستی تابع ما باشید، در حالیکه ملت ما نمی‌خواهند زیر بار حرف زور بروند و تابع آمریکایی‌ها باشند.

وی در پایان گفت: علم باعث توانمندی و قدرت می‌شود، چون با دشمنان زورگو و قدرتمندی روبرو هستیم بایستی صاحب علم و قدرت شویم.

انتهای پیام

کد N715050