ابراز تردید آمانو درباره توافق هسته‌ای تا ماه مارس

سیاسی

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اظهاراتی غیرمسوولانه مدعی شد تهران تاکنون به برخی از سوالات در خصوص برنامه هسته‌ای‌اش پاسخ نداده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه در گفت‌وگو با رادیو رژیم صهیونیستی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 گفت که بعید به نظر می‌رسد یک توافق میان ایران و جامعه بین‌الملل پیش از ضرب الأجل ماه مارس حاصل شود.

آمانو در ادامه مدعی شد ایران تاکنون به برخی سوالات درباره برنامه هسته‌ای‌اش پاسخ نداده و به نگرانی‌های جامعه بین‌الملل نسبت به این اتهام که به دنبال دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای بوده رسیدگی نکرده است.

وی تأکید کرد: ما باید بسیار دقت کنیم چون می‌دانیم که در حال مذاکره با چه کسی هستیم.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم‌چنین روز جمعه در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان با یووال اشتاینیتز، وزیر امور استراتژیک رژیم صهیونیستی دیدار و درباره مذاکرات هسته‌ای گفت‌وگو کرد.

آمانو پس از این دیدار گفت که موضع رژیم صهیونیستی در قبال مسأله هسته‌ای ایران را درک می‌کند.

علاوه بر این اشتاینیتز که رژیم مطبوعش تنها دارنده سلاح هسته‌ای در خاورمیانه است در دیدار با آمانو تأکید کرد: هرگونه توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران باید تضمین کند که این کشور از ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای در آینده برخوردار نخواهد بود.

ایران و گروه 1+5 بیش از یک سال است که برای دستیابی به راه‌حل جامع در خصوص مسأله هسته‌ای ایران و چگونگی لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور تلاش می‌کنند. این کشورها پس از آن‌که در نوامبر سال 2014 مذاکرات خود را برای بار دوم تمدید کردند تا 30 ژوئن فرصت دارند که به توافق نهایی دست پیدا کنند. این کشورها قرار است تا اواخر ماه مارس 2015 به چارچوب کلی این توافق برسند.

به گزارش ایسنا، غرب به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در حالی ایران را به تلاش برای تولید سلاح هسته‌ای متهم می‌کنند که صهیونیست‌ها خود تنها دارنده سلاح هسته‌ای در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شوند. این در حالی است که مقامات ایران همواره تأکید دارند برنامه هسته‌ای‌شان ماهیت کاملاً‌ صلح‌آمیز دارد و سلاح هسته‌ای در دکترین نظامی ایران هیچ جایگاهی ندارد.

انتهای پیام

کد N714859