توافق کشورهای عضو ائتلاف با آمریکا برای تشدید عملیات علیه داعش

داعش

منابع رسمی آمریکا اعلام کردند که دیدارهای جان کری با مسئولان کشورهای عضو ائتلاف ضد داعش در مونیخ منجر به کسب توافق آنها برای تشدید عملیات نظامی ضد داعش شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، رسانه‌های خبری به نقل از منابع رسمی در آمریکا اعلام کردند که نتیجه دیدارهای جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا با برخی مقامات کشورهای عضو ائتلاف ضد داعش در کنفرانس مونیخ، توافق اعضای این ائتلاف با تقویت و افزایش عملیات نظامی علیه گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه بود.

تعدادی از اعضای این ائتلاف به دلیل اختلافاتی که با آمریکایی‌ها در خصوص جزئیات عملیات نظامی داشتند از یک ماه پیش عملیات هوایی را به حالت تعلیق درآورده بودند.

پیش از آغاز نشست‌های کری با مسئولان کشورهای عضو ائتلاف، دولت آمریکا از استقرار هواپیماهای نجات در شمال عراق و در نزدیکی مکان عملیات خبر داده بود و این مساله، موضوع اصلی مورد اختلاف کشورهای عضو ائتلاف از جمله عربستان و امارات با آمریکا بوده به ویژه پس از اینکه هواپیمای خلبان اردنی در نزدیکی رقه سوریه سقوط کرد و این هواپیماهای نجات نتوانستند پیش از اینکه داعش این خلبان را بیابد وی را ردیابی کنند. چرا که هواپیماهای نجات در کویت مستقر شده‌اند که از میادین جنگ بسیار دور است.

مسئولان آمریکایی انتظار دارند با پاسخ دهی به درخواست کشورهای عضو برای شرح جزئیات عملیات نظامی و برطرف شدن نگرانی‌ آنها، اعضای ائتلاف دوباره مشارکت فعالی در نبرد با داعش داشته باشند.

با اینکه جزئیات هواپیماهای نجاتی که آمریکا در شمال عراق مستقر کرده، منتشر نشده است اما اعلام جزئیات عملیات نظامی برای از بین بردن نگرانی این کشورها در مورد خلبان‌های خود در شرایط فوق العاده کافی است.

انتهای پیام

کد N714676